Anda di halaman 1dari 9

FORMAT UMUM RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

A. BUTIRAN PdP

Mata Pelajaran Bahasa Melayu

Tarikh 2 November 2020

Masa 7.40 pagi - 8.40 pagi

Kelas 3 Amanah

Bilangan Murid 33 Orang

Tema M/P Ekonomi, Keusahawanan, dan Kewangan

Tajuk Kedai runcit Pak Ali

Kemahiran/Fokus Tatabahasa dan Menulis

Murid mengetahui contoh-contoh kata majmuk yang pernah


Kemahiran Sedia Ada
mereka dengar.

5.2 Memahami dan menggunakan pembentukan kata


Standard Kandungan
mengikut konteks.

Standard Pembelajaran 5.2.2 Memahami dan menggunakan kata majmuk


mengikut konteks.

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid


dapat;.

Objektif Pembelajaran i. Menyenaraikan lima kata majmuk dengan betul


dan tepat.
ii. Membina tiga ayat menggunakan kata majmuk
yang diberikan dengan tepat.

Pentaksiran  Penilaian Objektif (i)

1
Menyenaraikan lima kata majmuk berdasarkan
padanan kad perkataan dengan betul dan tepat.
 Penilaian Objektif (ii)
Membina tiga ayat menggunakan kata majmuk
yang diberikan dengan tepat

 Berusaha untuk ketepatan


Tabiat Berfikir (HOM/KBAT)  Mengunakan pengetahuan lepas ke situasi baru
 Mencipta membayangkan dan berinovatif

 PAK 21 :
i) Mix and Match
Elemen Merentas Kurikulum (EMK)
ii) Parking Lot

 Bekerjasama
 Keberanian
 Amanah
Penerapan Nilai
 Yakin diri
 Bertanggungjawab
 Kejujuran

 Tablet
 Aplikasi “Whell decide”
Bahan Bantu Mengajar  Kad Perkataan
 Papan putih mini
 Buku latihan

 Pergerakan
Seni dalam Pendidikan
 Lakonan

B. BUTIRAN GURU

 Kemahiran kerja berpasukan


Kemahiran Insaniah (KI):  Kemahiran kepimpinan
 Kemahiran berkomunikasi

2
 Pemikiran kritis dan kemahiran

 Komunikasi dan kolaboratif


 KBAT :
Pedagogi Masa Kini(PMK):
(1) Merancang
(2) Menjana idea

Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Pembelajaran
Set induksi  Murid semua diminta
(5 minit) 1. Teka-teki bersedia untuk menjawab BBM:
teka teki.  Tablet
Soalan 1 :
 Seorang murid bertuah  Aplikasi “Whell
1. Setiap pagi Pak Kassim akan dipilih dengan decide”
akan ke kedai runcit Pak
Ali dan membeli menggunakan aplikasi KI:
__________ untuk “Wheel decide”.  Pemikiran kritis
dibacanya.
 Murid tersebut
Jawapan : Surat khabar dikehendaki menjawab PMK:

2. Ibu membeli _________ soalan teka-teki yang  KBAT


untuk dicicah bersama air diberikan dengan betul.
teh.
 Langkah ini diulang untuk Nilai:
Jawapan : Biskut kering tiga murid berbeza.  Keberanian
3. Amin ke kedai Pak Ali  Ketiga-tiga murid tersebut
untuk memberli harus menjawab soalan
______________
berjenama 100plus teka-teki yang berbeza.
selepas bermain futsal.

Jawapan : Air tin/ air


botol

Langkah 1 Aktiviti 1
(15 minit) Penerangan Kata BBM
 Murid diberi penerangan
Majmuk  Kad Perkataan
mengenai kata majmuk.
 Papan putih mini
KI :

3
Kata majmuk ialah bentuk  Murid diminta berada di  Kemahiran kerja
yang dihasilkan melalui dalam kumpulan. berpasukan
proses yang  Murid harus memahami  Kemahiran
mencantumkan atau beberapa perkataan di kepimpinan
merangkaikan dua kata papan putih secara  Kemahiran
dasar atau lebih yang berasingan. berkomunikasi
membawa makna tertentu.  Setiap kumpulan  ,Pemikiran kritis dan
diberikan sekeping papan kemahiran
Contohnya: putih mini.
 Beberapa kad perkataan EMK:
Kapal terbang ditampal di papan putih.  PAK 21 : Mix and
balai polis  Secara berkumpulan, Match
jalan raya murid haruslah Nilai:
balai raya memadankan perkataan  Bertanggungjawab
alat tulis menjadi sebuah  Berkerjasama
perkataan baharu iaitu  Amanah
Kata majmuk bertindak kata majmuk di atas
sebagai satu unit dan dieja papan putih mini. Objektif (i)
secara terpisah kecuali  Wakil kumpulan Menyenaraikan lima kata
beberapa bentuk yang hendaklah ke hadapan majmuk berdasarkan
telah mantap dan utuh memberi maksud secara padanan kad perkataan
sebagai satu perkataan lisan tentang kata majmuk dengan betul dan tepat.
walaupun terdiri daripada yang telah disenaraikan.
dua perkataan.

Mix and Match

Contoh Kad Perkataan

air limau

Surat minuman

nipis paha

Khabar
ayam

4
Langkah 2  Di dalam kumpulan, BBM
(20 minit) setiap murid ● Buku latihan
Bina ayat majmuk ● Tablet
dikehendaki
mengeluarkan buku ● “Wheel decide”
Situasi : Membeli di
latihan masing-masing. KI
Kedai Runcit Pak Ali
 Berdasarkan kata  Pemikiran kritis

Contoh jangkaan ayat majmuk yang dibina


yang dihsilkan : bersama ahli kumpulan PMK
pada langkah satu, ● Pembelajaran
1) Adam hendak membeli setiap murid Kendiri
surat khabar di Kedai dikehendaki membina ● Penyelesaian
Runcit Pak Ali. ayat lengkap dengan Masalah
2) Ibu meminta Qalisha menggunakan kata
membeli beberapa biji majmuk tersebut. Nilai:
limau nipis.  ”Wheel decide” untuk  Yakin diri
3) Kakak membeli memilih beberapa orang  Amanah
beberapa ketul paha murid ke hadapan dan  bertanggungjawab
ayam untuk dimasak membacakan ayat yang  Bersunggung-
malam ini. dibina. sungguh
 Murid lain bersama guru
menyemak binaan ayat Penilaian Objektif (ii)
murid dan membetulkan Membina tiga ayat
kesalahan murid. menggunakan kata
majmuk yang diberikan
dengan tepat

Langkah 3  Semua murid dikehendaki KI


(15 minit) berada di dalam  Kemahiran kerja
Sketsa Spontan berpasukan
kumpulan masing-masing.
 Setiap kumpulan diminta  Kemahiran
Situasi :
menghantar seorang wakil kepimpinan

ke hadapan.  Kemahiran
Seorang ibu ingin membeli
berkomunikasi
barang kepeluan untuk dia  Setiap wakil murid diberi
memasak di Kedai Runcit watak bagi sketsa  ,Pemikiran kritis dan

Pak Ali. spontan. kemahiran

PMK

5
Watak :  Murid-murid tersebut  KBAT
diberi masa 3 minit untuk  Komunikasi dan
kolaborasi
1) Pak Ali (pemilik kedai
berfikir dan mendalami
runcit) Nilai
watak masing-masing.
2) Mak Cik Kiah (ibu)  Keberanian
 Murid-murid tersebut
3) Zamri (anak Makcik  Amanah
membuat persembahan
Kiah)  Yakin diri
sketsa spontan dengan
4) Mak Cik Zaiton (orang  Bersungguh-
menarik dan kreatif.
awam) sungguh
5) Kamil (pekerja di kedai
runcit)

Penutup  Setiap murid diberi KI


(5 minit) “Parking Lot” sehelai “sticky note”  Komunikasi
 Pemikiran kritis
setiap seorang.
Apakah komen anda  Murid diberi masa untuk EMK:
mengenai pembelajaran menulis rumusan bagi  PAK 21 : Mix and
pada hari ini : pembelajaran pada hari Match

ini di atas “sticky note”.


PMK
Jangkaan jawapan murid :  Murid melekatkan “sticky  KBAT
1) Pembelajaran note” pada papan yang  Komunikasi dan
menarik. kolaborasi
disediakan oleh guru.
2) Seronok dan gembira.  Seorang murid diminta ke Nilai
3) Dapat mempelajari hadapan dan  Keberanian
mengenai kata merumuskan tentang  Kejujuran
majmuk dan ayat pembelajaran pada hari
majmuk ini.
4) Dapat mengasah
bakat berlakon

6
Refleksi
Pengajar dan pembelajaran dilaksankan di ruah ekoran perintah kawalan pergerakan
bersyarat (PKPB). Oleh itu, saya telah mengambil iniseatif untuk mengesuaikannya dengan
pembelajaran secara atas talian mengikut manur PdPr yang telah ditetapkan oleh KPM.
Pengajaran ini telah saya lakukan di dalam aplikasi “Google classroom” dan “Google form”.
Seramai lapan orang murid telah selesai melaksanakan tugasan yang telah saya berikan di
dalam “Google form”. Tugasan tersebut meminta murid menghasilkan lima ayat berdasarkan
kata majmuk yang diberikan (lampiran1). Secara keseluruhannya, semua murid dapat
menghasilkan lebih dari tiga ayat yang menggunakan kata majmuk yang baik.

Ulasan Guru Pembimbing/ Pensyarah


_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________

7
Lampiran 1
Arahan yang diberikan di dalam “Google Classroom”

Lampiran 2
Senarai nama murid yang menghantar tugasan di dalam “Google Form”

8
Lampiran 3
Senarai nama murid yang menghantar tugasan di dalam “Google Form”
