Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ASPEK SENI BAHASA

MATA PELAJARAN Bahasa Melayu


TAHUN Tiga Bestari
BILANGAN MURID 25 Orang
TARIKH 1 Mac 2023
HARI Rabu
MASA 9:00 – 10:00 pagi
TEMA Kemasyarakatan
TAJUK Di manakah saya?
KEMAHIRAN FOKUS Kemahiran Menulis
STANDARD 5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks
KANDUNGAN
STANDARD 5.1.4 Memahami dan menggunakan kata tugas mengikut konteks;
PEMBELAJARAN i. Kata hubung
ii. Kata sendi nama
iii. Kata arah
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
PEMBELAJARAN i. Membina ayat lengkap dengan menggunakan tiga daripada lima
kata arah yang telah diajar.
KRITERIA KEJAYAAN I. Murid berjaya membina ayat yang lengkap serta gramatis dengan
menggunakan kata arah yang telah diajar.
SISTEM BAHASA Tatabahasa: Kata Arah
ELEMEN MERENTAS Nilai Murni: Kerjasama, toleransi
KURIKULUM Kreativiti dan inovasi: Mencipta
Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
STRATEGI Pembelajaran berpusatkan murid – murid melibatkan diri sepenuhnya
PENGAJARAN DAN dalam aktiviti PdP.
PEMBELAJARAN Pembelajaran koperatif – tugasan berkumpulan
(KEPELBAGAIAN Pembelajaran konstruktivisme - membina pengetahuan baharu
KAEDAH DAN TEKNIK) berdasarkan pengalaman sedia ada
Kecerdasan pelbagai – verbal linguistik
BAHAN BANTU  Video
MENGAJAR  Kad berwarna
PENGETAHUAN SEDIA Murid pernah menggunakan kata arah dalam kehidupan seharian
ADA
LANGKAH/ ISI PENGAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN CATATAN
MASA DAN PEMBELAJARAN
SET 1. Tayangan 1. Murid melihat EMK
INDUKSI Video video yang  TMK
(5 MINIT ditayangkan oleh
) guru. BBM
2. Murid bersoal  Video
jawab dengan
guru. Kaedah dan Teknik
https://youtu.be/ 3. Murid mendengar  Pembelajaran
CfJS1p3Jym8 penjelasan yang konstruktivisme
SOALAN: dibuat oleh guru  KP-Verbal
1. Apakah yang dapat mengenai aktiviti Linguistik
kamu lihat daripada pengajaran dan
video ini? pembelajaran FASA PERSEDIAAN
2. Adakah kamu (PdP) yang akan  Menghubungka
pernah dilaksanakan it dengan
menggunakan kata pada hari pengalaman
arah dan bagaimana tersebut. atau ilmu
kamu menggunakan baharu.
kata ini di dalam
 Menyediakan
kehidupan seharian
minda murid
kamu?
untuk aktiviti
3. Sebutkan contoh
dan tugasan
kata arah yang kamu
akan datang.
lihat dalam video ini.

JANGKAAN JAWAPAN:
1. Kata arah.
2. Pernah, semasa
menunjukkan arah
kepada seseorang.
3. Atas, bawah, dalam,
luar, depan,
belakang, antara,
tepi, kiri, kanan.
LANGKAH 1  Lima kad berwarna 1. Murid dibahagikan EMK
(10 MINIT) yang mengandungi kepada lima  Nilai Murni-
kata arah. kumpulan. bekerjasama
2. Ketua kumpulan
diminta untuk BBM
memilih satu kad  Kad berwarna
berwarna
tersebut. BBM
3. Murid diminta  Kertas Sebak
untuk membina
tiga ayat Kaedah dan Teknik
menggunakan  Pembelajaran
kertas sebak konstruktivisme
berdasarkan kata  KP- Verbal
arah yang mereka linguistik
peroleh. FASA IMAGINASI
 Melibatkan secara
langsung dengan
bahan
 Membangunkan asas
pengalaman bagi
sesuatu konsep
 Membina idea baharu

LANGKAH 2  Aktiviti Gallery Walk 1. Murid dikehendaki BBM


(25 MINIT) untuk melekatkan  Kertas Sebak
kertas sebak
masing-masing Kaedah dan Teknik
pada dinding bagi  KP- Verbal
memudahkan linguistik
aktiviti Gallery  Pembelajaran
Walk dijalankan. berpusatkan
2. Setiap kumpulan murid.
perlu  Pembelajaran
mempersembahka koperatif
n tugasan yang FASA
PERKEMBANGAN
telah diberikan
 Konstruk semula dan
secara Gallery memberi penjelasan
Walk. lanjut dalam pelbagai
mod (bertulis)
3. Kumpulan yang  Membuat hubung
lain membuat pelbagai konsep yang
berkaitan
lawatan dan perlu Mengaplikasikan
mencatat komen pemahaman dengan
aktiviti harian
berdasarkan
maklumat yang
telah
dibentangkan oleh
kumpulan lain.
4. Murid diminta
untuk menulis
semula ayat yang
telah dibina oleh
kumpulan lain.

LANGKAH 3  Aktiviti penggayaan  Murid dikehendaki EMK


(13 MINIT) untuk membina  Kreativiti dan
ayat yang lengkap Inovasi
berdasarkan lima
kata arah yang Kaedah dan Teknik
telah diajar secara  Pembelajaran
individu. konstruktivisme
 Aktiviti pemulihan  Murid menjawab Kaedah dan Teknik
soalan Latihan  Pembelajaran
yang diberikan konstruktivisme
oleh guru. FASA TINDAKAN
 Menyelesaikan tugas
an
 Mempersembahkan
hasil tugasan dalam
pelbagai bentuk
 Membuat penilaian d
an refleksi tentang p
embelajaran dan kef
ahaman serta kemah
iran baharu.

PENUTUP  Penutup kognitif  Seorang murid Kaedah dan Teknik


(5 MINIT) dipilih untuk  KP- Verbal
membuat linguistik
rumusan tentang
aktiviti pengajaran
dan pembelajaran
yang dilaksanakan
pada hari
tersebut.

 Penutup sosial  Murid dan guru EMK


bersama-sama  Nilai Murni-
menyanyikan lagu Toleransi
“C-Arah”.
REFLEKSI

KEKUATAN

 Melaksanakan aktivti PAK-21


 Aktiviti berpusatkan murid
 Murid membina ayat.
 Melaksanakan aktiviti gallery walk untuk membentangkan hasil tugasan.

KELEMAHAN

 Aktiviti Pemulihan Kurang Jelas.

CADANGAN PENAMBAHBAIKAN

 Aktiviti Pemulihan boleh diperbaiki dengan menggunakan soalan objektif atau teka
teki berdasarkan topik tersebut. Hal ini boleh menarik minat para pelajar.
