Anda di halaman 1dari 9

JABATAN PENDIDIKAN JASMANI DAN KESIHATAN

TEMPLATE

RANCANGAN MENGAJAR PENDIDIKAN KESIHATAN 2022

Mata pelajaran Pendidikan Kesihatan

Kelas 4 Bakti

Masa 9.00 pagi- 10.00 pagi


Pemakanan
Tajuk

8.1 Amalan pemakanan sihat dan selamat dan kepentingan pengambilan makanan berdasarkan
Standard Kandungan piramid makanan.

Standard Pembelajaran
8.1.1 Mengenal pasti jenis makanan mengikut aras piramid makanan Malaysia

RPH Pendidikan Kesihatan

Jabatan Pendidikan Jasmani Kesihatan 2022


Objektif
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat:
Kognitif
I. Melabelkan 4 tahap piramid makanan Malaysia mengikut kumpulan makanan yang betul.

II. Murid dapat menerangkan fungsi setiap tahap piramid makanan.


Afektif
I. Merasai bersyukur dengan rezeki yang diberi oleh Tuhan.
II. Merasai kasih sayang terhadap kesihatan diri sendiri.
Psikomotor

I. Membina piramid makanan menggunakan bahan semula jadi.

Pengetahuan Sedia Ada Murid telah melihat, merasa, mendengar, menyentuh makanan berkhasiat mengikut pyramid
makanan.
 Bertanggungjawab
Penerapan Nilai
 Kasih sayang

 Rasional

EMK/Penggabung jalinan  Sivik


Kemahiran /Penyerapan isi
pelajaran  Kesedaran kesihatan Fizikal

 Strategi berpusatkan murid


Strategi
 Strategi berpusatkan guru

RPH Pendidikan Kesihatan

Jabatan Pendidikan Jasmani Kesihatan 2022


 Strategi berpusatkan bahan

 Strategi berpusatkan tugasan

Pendekatan  Daripada Mudah kepada Kompleks

 Induktif kepada Deduktif

 Spesifik kepada Umum

 Dekat kepada Jauh

Kaedah  Kaedah Perbincangan

 Kaedah Penyelesaian masalah

Teknik  Teknik Perbincangan

 Teknik Penyelesaian Masalah

 Teknik Nyanyian

KBAT  Soal jawab Aras Tinggi

 Penyelesaian Masalah

 Penggunaan Alat Berfikir (Peta Buih)

RPH Pendidikan Kesihatan

Jabatan Pendidikan Jasmani Kesihatan 2022


KBKK  Kreatif - Murid dapat melukis, mewarna piramid makanan.

- Murid menganyam ketupat.

 Kritis- Murid dapat mengelas 4 tahap dalam piramid makanan.

MASA/ FOKUS PEMBELAJARAN/ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN ORGANISASI CATATAN/ABM


LANGKAH PEMBELAJARAN KELAS
Set Induksi  Bercerita tentang makanan ABM:
berdasarkan kartun Inggeris yang
(+- 8 minit) 1) Murid mendengar cerita  Pembesar Suara
bertajuk ‘CLOUDY WITH A CHANCE
tersebut.
OF MEATBALLS’.
2) Murid memberi jawapan Pendekatan:

 Sesi soal Jawab dan guru mengaitkan


 Dekat kepada jauh
jawapan yang diberi
S1: Pada pendapat anda, apakah kamu  Mudah kepada Kompleks
dengan tajuk pelajaran
dengar daripada cerita tersebut. hari ini.
Strategi PdP

Jawapan: Pada pendapat saya, saya 3) Murid bersoal jawab


 Strategi berpusatkan Guru
mendengar tentang hujan makanan yang dengan guru.

RPH Pendidikan Kesihatan

Jabatan Pendidikan Jasmani Kesihatan 2022


terdiri daripada makanan bervariasi. Kaedah dan Teknik

S2: Wajarkah makanan berlemak harus  Perbincangan


diambil dalam kuantiti yang sikit? Jelaskan.  Penyelesaian masalah

Jawapan : Wajar. Kerana makanan


berlemak mengandungi kolesterol yang
tinggi yang menyebabkan berat badan
meningkat.

ABM:

Pengenalan  Definisi makanan yang sihat dan 1) Murid membaca bersama-  Skrin LCD
Topik (7 minit) piramid makanan. sama guru definisi  Piramid Makanan
makanan yang sihat dan
piramid makanan.
2) Murid menulis definisi
 Makanan yang sihat adalah Strategi PdP
makanan yang sihat dan
Makanan yang seimbang perlu
pyramid makanan yang
mengandungi nutrien seperti  Strategi berpusatkan guru.
dipapar di skrin LCD
karbohidrat, protein, lemak, vitamin
Menggunakan “peta buih”  Strategi berpusatkan
dan garam galian pada kadar yang
bahan.

RPH Pendidikan Kesihatan

Jabatan Pendidikan Jasmani Kesihatan 2022


3) Murid ditunjuk piramid
betul. makanan.
 Piramid makanan merupakan
rujukan bagi setiap individu untuk 4) Murid diterangkan Pendekatan:

mengawal kuantiti bagi setiap jenis mengenai tahap-tahap


 Dekat kepada jauh
makanan mengikut saranan sajian yang terdapat dalam
 Mudah kepada Kompleks
harian. piramid makanan.

Kaedah dan Teknik


5) Murid berbincang dengan
guru mengenai piramid
 Perbincangan
makanan.

Perkembangan 1  Melukis, mewarrna dan melabelkan 1) Murid melukis dan ABM


makanan pada tahap dalam Piramid mewarna pelbagai
(15 MINIT) makanan dalam  Kertas A4
Makanan.
ᴥᴥᴥᴥᴥᴥᴥ  Pensel Warna
pengetahuan sendiri
1. Tahap Karbohidrat ᴥᴥᴥᴥᴥᴥᴥ
dalam kertas A4 dan
ᴥᴥᴥᴥᴥᴥᴥ  Papan Putih
dipotong mengikut
2. Tahap Vitamin ᴥᴥᴥᴥᴥᴥᴥ
bentuknya.
ᴥᴥᴥᴥᴥᴥᴥ  Gunting
3. Tahap Protein
2) Murid dijemput untuk ᴥᴥᴥᴥᴥᴥᴥ
Pendekatan:
menunjuk hasil karya ᴥᴥᴥᴥᴥᴥᴥ
4. Tahap Lemak
ᴥᴥᴥᴥᴥᴥᴥ

RPH Pendidikan Kesihatan

Jabatan Pendidikan Jasmani Kesihatan 2022


mereka.
ᴥᴥᴥᴥ  Dekat kepada jauh
3) Murid akan menampalkan  Mudah kepada Kompleks
makanan-makanan yang
dilukis di piramid makanan Strategi PdP
yang dilukis oleh guru
 Strategi berpusatkan
dalam papan putih.
Murid

 Strategi berpusatkan
aktiviti.

Perkembangan 1) Murid dibahagi kepapda 7


kumpulan.
langkah 2  Aktivti menganyam Ketupat. ABM
2) Murid diberi keratan kertas
(15 minit) warna untuk dianyam.  Keratan kertas warna.

3) Murid menganyam ketupat


secara berkumpulan.
Pendekatan:

4) Kumpulan yang
 Dekat kepada jauh
menganyam lebih cepat
 Mudah kepada Kompleks
dan cantik diberi hadiah

RPH Pendidikan Kesihatan

Jabatan Pendidikan Jasmani Kesihatan 2022


oleh guru.
Strategi PdP
NAMA KUMPULAN:
 Strategi berpusatkan
 Mawar Murid
 Kenanga  Strategi berpusatkan
aktiviti.
 Ros

 Cempaka

 Orkid

 Teratai

 Kemboja

RPH Pendidikan Kesihatan

Jabatan Pendidikan Jasmani Kesihatan 2022


 Merumuskan isi pelajaran.  Murid mengingat kembali ABM
kumpulan makanan
Penutup  Nyanyian lagu ‘Makanan Seimbang’  Lagu ‘MAKANAN
mengikut aras piramid
makanan bersama rakan- SEIMBANG’
(5 minit)  Lirik Lagu:
rakan.
Strategi PdP
MAKANAN SEIMBANG
 Murid menyanyikan lagu
 Berpusatkan Guru dan
‘MAKANAN SEIMBANG’
Mari mari mari adikku sayang, Murid.

Mari mari mari adikku sayang, Kaedah dan Teknik

Marilah mari marilah kita makan,  Perbincangan

Makanan lazat, berzat dan seimbang.  Nyanyian

Mari mari mari adikku sayang,

Mari mari mari adikku sayang,

Sayur dan buah perlu kita makan,

Agar penyakit dapat dielakkan.

RPH Pendidikan Kesihatan

Jabatan Pendidikan Jasmani Kesihatan 2022
