Anda di halaman 1dari 6

TUGASAN KULIAH

 Nama: 1. Sharvini A/P Murugan

           2. Sakthisvary A/P Manikam

Jawapan Tugasan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

A. BUTIRAN PdP

Mata Pelajaran Bahasa Melayu

Tarikh 8 September 2021

Hari Rabu

Masa 10.00 - 11.00 pagi (1 Jam)

Kelas 3

Bilangan Murid 23 orang

Tema Kesihatan dan Kebersihan

Tajuk Unit4: Amalan Pemakanan Sihat

Kemahiran/Fokus Kemahiran Membaca


Murid mengetahui cara membaca sesuatu perkataan
Kemahiran Sedia Ada
dengan jelas.
Standard Kandungan 2.1 Asas membaca dan memahami.
2.1.1 Membaca ayat tunggal dan ayat majmuk dengan
Standard Pembelajaran sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai.
Objektif Pembelajaran Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. membaca dua ayat tunggal dan satu ayat
majmuk dengan sebutan yang betul dan intonasi
yang sesuai daripada buku teks.
2. membaca secara imlak satu ayat tunggal dan
satu ayat majmuk dengan tepat berdasarkan kad
imbasan.
3. menulis tiga ayat tunggal dan dua ayat majmuk
dengan betul.
: i. Sebutan dan intonasi
Sistem Bahasa Tatabahasa
ii. Ayat Tunggal dan Ayat Majmuk
Ilmu
: Pendidikan Jasmani dan Kesihatan
Pengetahuan
: Menjaga kesihatan,
Pengisian Kurikulum
Penerapan
bertanggungjawab, kerjasama dan
Nilai
keberanian
Elemen
: Kemahiran Berfikir, Bahasa dan Nilai
Merentas
Kurikulum Murni
(EMK)
Pentaksiran Pentaksiran secara pemerhatian

Bahan Bantu Mengajar Video lagu, buku teks, kad imbas, latihan pegukuhan

Kecerdasan Pelbagai Interpersonal

Kemahiran Berfikir Menghubungkait

B. BUTIRAN GURU

Kemahiran Insaniah (KI): Kemahiran Komunikasi dan Memahami Arahan Guru

Pedagogi Masa Kini (PMK): Komunikasi dan Kolaboratif

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Masa (Minit) Pembelajaran

Set Induksi Strategi:


Soal- jawab 1. Guru akan
Strategi
(10 minit ) menayangkan satu video
Tayangan video animasi berpusatkan
animasi Upin dan Ipin
mengenai "Amalan bahan
yang bertajuk “Amalan
Makanan Sihat” kepada
Makanan Sihat” Pendekatan:
murid
Pendekatan
https://www.youtube.com
komunikatif
/watch?v=mZImfx0Yr1s
2. Murid diarahkan untuk Ilmu:
mendengar dan Pendidikan
menonton video tersebut Jasmani dan
dengan teliti. Kesihatan
3. Selepas itu, guru
mengadakan sesi soal- Nilai:

jawab bersama murid- Menjaga

murid. Kesihatan

4. Guru meminta
BBM:
pandangan murid
Video animasi
terhadap video animasi
tersebut. Kecerdasan
5. Guru mengaitkan pelbagai:
Interpersonal,
pendapat murid dengan verbal-linguistik.
topik pembelajaran pada
hari ini. EMK:
Kemahiran berfikir

Langkah 1 Strategi:
1. Guru menunjukkan ayat
Aktiviti Membaca Strategi
(10 minit) tunggal dan ayat majmuk
berpusatkan
Pembacaan ayat tunggal daripada buku teks (m/s
murid
dan ayat majmuk daripada 23).
buku teks 2. Murid-murid diberi masa
selama 5 minit untuk Teknik:
membaca. Bimbingan

3. Selepas itu, guru Menjangka


memilih secara rawak
Ilmu:
beberapa orang murid
Pendidikan
untuk membaca ayat
Jasmani dan
tunggal dan ayat majmuk
Kesihatan
secara mekanis.
Kecerdasan
Pelbagai: visual-
Spatial, linguistik,
intrapersonal

BBM:
Buku Teks Tahun
3 (m/s 23).

Emk: Kemahiran
berfikir
Ilmu: Pendidikan
Jasmani

Nilai: Keberanian

Langkah 2
Permainan Bahasa 1. Murid dibahagikan Strategi:

(10 minit) Kad Imbas kepada beberapa Strategi


kumpulan. berpusatkan
2. Guru mengedarkan murid
beberapa kad imbas
yang mengandungi ayat Pendekatan:
tunggal dan ayat Pendekatan
majmuk. komunikatif
3. Secara berkumpulan
murid-murid membaca BBM: Kad imbas
yang
ayat tunggal dan ayat
mengandungi
majmuk yang terdapat ayattunggal dan
dalam kad imbasan ayat majmuk

dengan jelas.
Pembelajaran
koperatif

Kecerdasan
Pelbagai:
Verbal Linguistik
EMK:
Nilai murni

Nilai:Kerjasama

Langkah 3 Strategi:
Pengayaan 1. Murid membaca satu
Strategi
(15 minit) ayat tunggal dan satu
berpusatkan
majmuk daripada
murid
2. Murid mengulang
semula ayat tersebut
Kecerdasan
kepada rakan-rakan
pelbagai:
dalam kumpulan.
‘interpersonal’
3. Salah seorang murid
menyebut semula ayat
tersebut di hadapan
Emk: Kemahiran
kelas.
berfikir

Ilmu: Pendidikan
Jasmani

Nilai: Keberanian

Penilaian 1. Guru menyediakan Strategi:


Langkah 4
latihan pengukuhan Strategi
 Latihan
(10 minit) kepada murid berkaitan berpusatkan
pengukuhan
ayat tunggal dan ayat bahan
majmuk.
2. Murid diminta menjawab Bahan Bantu
Mengajar:
latihan tersebut secara
Latihan
individu. pengukuhan
3. Guru menilai tahap
kefahaman murid melalui
Kecerdasan
jawapan murid. Pelbagai:
Interapersonal
Emk: Kemahiran
berfikir

Nilai:
Bertanggungjawa
b

1. Guru merumuskan apa Teknik:


Penutup Rumusan isi pelajaran
yang diajar dan Perbincangan

(5 minit) menerapkan nilai yang


sesuai. Kemahiran
2. Guru akan memilih bernilai tambah:
seorang murid untuk Kajian masa
berkongsi pengetahuan depan
yang diperolehi
sepanjang Nilai:
pembelajaran. Kerjasama
3. Guru meminta murid
menyatakan pendapat KI:
tentang penjagaan Kemahiran
kesihatan pada masa Komunikasi
depan.
