Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

A. BUTIRAN PDP

Mata Pelajaran Bahasa Melayu

Tarikh 7 April 2020

Masa 9.00 - 9.30 pagi

Kelas 3 Mutiara

Bilangan Murid ____ / 15 orang

Tema MP Ekonomi, Keusahawanan dan Kewangan

Tajuk Promosi Beli Belah

Kemahiran/Fokus Murid dapat mempelajari aspek Tatabahasa :

1) Kata Dasar

2) Kata Berimbuhan Awalan

3) Kata Imbuhan Akhiran

Kemahiran Sedia Ada I. Murid biasa menggunakan kata dasar, kata


imbuhan awalan dan kata imbuhan akhiran
dalam pergaulan seharian.
II. Murid pernah mempelajari isi pelajaran tentang
kata dasar, kata imbuhan awalan dan kata
imbuhan akhiran dalam Pengajaran dan
Pembelajaran Bahasa Melayu pada Tahun 2.

Standard Kandungan 5.2 Memahami dan menggunakan pembentukan kata


mengikut konteks

Standard Pembelajaran 5.2.1 Memahami dan menggunakan kata mengikut


konteks :-

I. Kata Dasar
II. Kata imbuhan awalan
III. Kata imbuhan akhiran

Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid


dapat :

I. Mengenal pasti sekurang-kurangnya 4 daripada


8 kata imbuhan awalan dengan tepat
II. Mengenal pasti sekurang-kurangnya 3 daripada
6 kata imbuhan akhiran dengan tepat
III. Membina sekurang-kurangnya 3 ayat dengan
menggunakan kata dasar, kata imbuhan awalan
dan kata imbuhan akhiran.

Pentaksiran Pentaksiran Formatif

Tabiat Berfikir (HOM/KBAT) I. Berterusan

II. Berfikir dengan fleksibel


III. Berfikir tentang pemikiran anda

IV. Mencipta, membayangkan dan berinovatif

V. Terbuka kepada pembelajaran berterusan

VI. Menggunakan pengetahuan lepas ke situasi


baru,

Elemen Merentas Kurikulum (EMK) ● Ilmu : Pendidikan Jasmani dan Kesihatan,


Sains
● Pendidikan Alam Sekitar : Bertanggungjawab
terhadap kebersihan diri dan alam sekitar.
● TMK : Belajar melalui TMK
● Kreativiti : Pergerakan kreatif – imaginasi dan
visualisasi

Elemen Keusahawanan :

● EK 1:14 Daya kreativiti dan inovasi : memerhati


dengan bertujuan dan menghasilkan idea.
● EK 2: 2.2 Menganalisis pemerhatian secara
kritis dan kreatif : boleh menyatakan kebaikan
dan keburukan sesuatu perkara.

Bahasa :

● Penggunaan bahasa pengantar yang


betul.Semasa PdP setiap aspek sebutan,
struktur ayat,tatabahasa, istilah dan laras
bahasa perlu diberi penekanan bagi membantu
murid menyusun idea dan berkomunikasi
secara berkesan.
Penerapan Nilai Bekerjasama, Berjimat - cermat, Berani, Rajin,
Bersungguh-sungguh, yakin, tekun, dan merebut
peluang.

Bahan Bantu Mengajar

Bil. Item Kuantiti

1. Video 2

2. Kad bertulis 15

Seni dalam Pendidikan Kinestatik, Seni Muzik, Seni pergerakan, Seni visual

B. BUTIRAN GURU

Tema Fokus Bimbingan(TFB) : Mampu mengenal pasti kata imbuhan awalan dan kata
imbuhan akhiran dengan tepat. Membina sekurang-
kurangnya 3 ayat dengan menggunakan kata dasar,
kata imbuhan awalan dan kata imbuhan akhiran.

Kemahiran Insaniah (KI): TS7, LL2, LL7,CS1,CS2,

Pedagogi Masa Ini(PMI): Kompetensi 6C, Pembelajaran berasaskan


penyelesaian masalah, kolaboratif, , pembelajaran
kontekstual terarah.

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Masa (Minit) Pembelajaran

Set Induksi Aktiviti Menonton Video 1. Murid melihat video BBM:Video Beli
Beli Belah Belah
yang ditayangkan.
(5 Minit )
2. Murid bersoal KI: TS7
jawapan dengan guru PMI:
tentang video yang kompetensi 6C
ditayangkan. EMK:Teknologi
3. Murid diminta maklumat
Soalan :
mengenal pasti TMK: Video
1. Apakah tempat dalam barang-barang yang
video yang ditayangkan? NILAI : Berjimat
dibeli dalam video. - cermat,
Jawapan murid : Pusat 4. Murid disoal tentang berani, yakin
membeli belah.
kelebihan membeli
2.Apakah barang yang belah semasa
dibeli oleh Keluarga Fiqa?
promosi.
Jawapan murid : 5. Jawapan murid
Barangan rumah
digunakan untuk
3.Apakah keistimewaan
menghubung kaitkan
dalam pusat beli belah?
dengan tajuk
Jawapan murid : Promosi
pelajaran hari ini iaitu
4.Apakah kelebihan Promosi Beli Belah.
membeli belah semasa
promosi ?

Jawapan murid : Dapat


menjimatkan wang.
Langkah 1 Isi Pelajaran : 1. Murid diminta untuk BBM: Video
melihat video
(10 minit)
Maksud imbuhan : KI:TS7, LL2,
berkaitan kata dasar
LL7,CS1,CS2
Penambahan yang dan imbuhan awalan

digunakan pada kata dan akhiran yang PMI:


dasar untuk mengubah ditayangkan oleh guru Kompetensi 6C

fungsi kata dan makna menerusi LCD. dan


kata akar tersebut Pembelajaran
kontekstual
terarah

Contoh imbuhan awalan:


EMK:Teknologi
2. Guru memberi setiap
● Se- Maklumat dan
murid satu kad antara
● Ter- Teknologi dan
imbuhan awalan atau
● Meng- Bahasa
imbuhan akhiran.
● Ber-
3. Seterusnya, murid TMK: Video
● Ke-
perlu menampal kad
● Pen- NILAI: Tekun,
mereka di papan putih
● Per- berusaha
mengikut kategori
bersungguh-
yang telah dikelaskan
sungguh, yakin,
iaitu imbuhan awalan
Contoh imbuhan akhiran : merebut
atau imbuhan akhiran.
peluang
● -i
● - an
● -man
● -wan
● -isme
● -in

Langkah 2 Membina ayat 1. Murid dibahagikan BBM: Kad


menggunakan kata dasar, kepada lima perkataan
(10 minit) imbuhan awalan, dan kumpulan. KI: LL2, LL7
imbuhan akhiran. 2. Setiap kumpulan
PMI:
diberi 3 jenis kad
Contoh kad perkataan: Pembelajaran
yang mengandungi
koperatif
Kata Dasar kata dasar, imbuhan
awalan dan imbuhan EMK: Bahasa
makan akhiran.
3. Kemudian, murid Nilai: Rajin,
perlu membina tolong-
sekurang-kurangnya menolong,
Imbuhan awalan
3 ayat menggunakan semangat
kata dasar, imbuhan berpasukan
Mem-
awalan, imbuhan
akhiran yang telah
diterima.
Imbuhan akhiran
4. Murid perlu
membentangkan hasil
-kan
kerja kumpulan
tersebut.

Penutup Rumusan isi pelajaran 1. Murid membuat KI: LL2


murid dan guru rumusan terhadap
(5 minit) PMI:
apa yang dipelajari.
Pembelajaran
2. Guru memberi pujian
Berpusatkan
terhadap
murid
kesungguhan murid.
3. Murid mendengar EMK: Bahasa,
guru membuat Nilai Murni
kesimpulan terhadap
NILAI :
isi pelajaran.
Rasional, tekun
