Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

Mata Pelajaran Reka Bentuk dan Teknologi (RBT)

Tarikh 16 November 2022 Masa 8.00 pagi- 9.00 pagi

Kelas 4A Bil. Murid 35 Orang

Tajuk/Tema 2.0 Pengenalan kepada reka bentuk

Standard Kandungan 2.1 Reka bentuk

Standard Pembelajaran 2.1.4 Menghuraikan apresiasi reka bentuk di persekitaran


2.1.5 Memperihalkan penggunaan elemen dalam reka
bentuk:

i. Garisan
ii. Rupa
iii. Bentuk
iv. Tekstur
v. Saiz
vi. Warna
vii. Ruang
viii. Nilai

Pengetahuan sedia ada 1. Murid pernah melihat pelbagai reka bentuk di kawasan
rumah.

Objektif Pembelajaran Pada akhir PdP murid akan dapat :


1. Murid dapat menghuraikan apresiasi reka bentuk yang
ada di persekitaran.
2. Murid dapat menjastifikasikan elemen dalam reka bentuk
bagi sesuatu produk.

Kriteria Kejayaan Pada akhir PdP murid akan dapat :


1. Murid dapat menghuraikan apresiasi reka bentuk yang
ada di persekitaran tanpa bantuan guru.
2. Murid dapat menjastifikasikan 5 daripada 8 elemen
dalam reka bentuk bagi sesuatu produk tanpa merujuk
buku teks.

Penerapan nilai murni Bertanggungjawab, kejujuran, kerjasama dan komitmen


Elemen Merentas 1. Penerapan Elemen keusahawanan (EK) dan nilai-nilai
Kurikulum(EMK) murni :

 Daya kreativiti dan inovasi,

 Berfikiran aras tinggi

 Berkeupayaan memimpin,

 Menyesuaikan idea dengan keperluan semasa

Menganalisa, menilai, membuat inferens, mengingat semula,


KBAT
membuat kesimpulan.

Bahan Bantu Mengajar 1. Tayangan video dan multimedia interaktif


(BBM) 2. Tugasan atas talian
3. Kertas lembaran tugasan bergambar

Aktiviti PA-21 Mix-N-Match, Think-Pair-Share,Peta i-think

Aktiviti Pengajaran Dan


Langkah /Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran

1) Penerangan kepada  Memulakan dengan Kemahiran


Set Induksi
murid mengenai objektif mengucapkan salam dan berfikir:
(10 min)
pembelajaran pada hari bertanya khabar kepada Menjana idea,
ini. semua murid. menghubung
 Memastikan murid kait
2) Guru menceritakan bersedia dengan
kepada murid berkaitan pembelajaran. EK 1:
penggunaan elemen  Murid ditunjukkan dan Kemahiran
reka bentuk dalam diberi lihat produk atau berfikir
kehidupan. reka bentuk yang
 Situasi:Kenapa setiap berlainan yang dibawa BBM:
reka bentuk berlainan ? oleh guru. PowerPoint.

 Murid diterangkan
berkaitan dengan
apresiasi dalam elemen Strategi Pdp:

dalam reka bentuk. 1.Berpusatka


n guru,
 Murid disoal guru bagi 2.berpusatkan
kefahaman sedia ada murid
tentang elemen dalam
reka bentuk. Kaedah:
Pemerhatian,
Soalan: soal jawab
1. Apa yang kamu faham
tentang objek yang cikgu Nilai Murni:
pegang ini? Kerjasama,
peka,
Jangkaan Jawapan: mematuhi
Kereta cikgu,kereta peraturan
warna hijau, rupa yang
menarik dan saiznya
yang kecil

Langkah 1 1) Guru menerangkan  Murid diterangkan BBM:


(15 minit) apresiasi dan tentang garisan, rupa, Persembahan
penggunaan elemen bentuk, tekstur, saiz, video
dalam reka bentuk warna, ruang dan nilai Powerpoint,
dengan lebih teliti melalui persembahan LCD,compute
menggunakan bantuan video. r dan
video dan powerpoint.  Murid akan ditunjukkan multimedia
gambar dan penerangan interaktif.
tentang 8 elemen.
 Murid akan bertanya Strategi PdP:
soalan dan memberi Berpusatkan
contoh produk ataupun bahan,
benda yang berkaitan berpusatkan
dengan elemen reka guru
bentuk yang telah
dipelajari. Kaedah:
Perbincangan
,
Soal jawab
Soalan:
1. Elemen apakah yang
terdapat pada bola sepak?

Jangkaan Jawapan:
Bentuk yang bulat, tekstur
yang licin, warna putih
dan hitam dan
sebagainya.

- Permainan kuiz 1. Murid diberikan kuiz dan Kemahiran


Langkah 2
mewakili kumpulan menyiapkan dalam masa berfikir:
(15 min)
yang ditetapkan. Menggunakan
2. Murid dibahagikan 5 pengetahuan
kumpulan dan akan
membuat padanan yang BBM: “Kuiz”
betul tentang gambar
yang guru letakkan di Strategi PdP:
whiteboard. Berpusatkan
3. “Kuiz” tersebut bahan
mengandungi gambar
dan jawapannya ialah 8 Kaedah:
jenis elemen yang telah Kemahiran
dipelajari. berfikir
4. Murid- murid akan
membuat padanan Nilai murni:
semasa proses Pdpr Kejujuran,
berlaku kerjasama
Lembaran Kerja 1. Murid-murid dikehendaki BBM: kuiz
Penilaian
menjawab kuiz tersebut Google Form
(15 min)
tanpa merujuk buku.
2. Guru akan Kemahiran
membincangkan berfikir:
jawapannya bersama Mengingat
murid selepas siap. semula
3. Murid-murid akan
menyemak jawapan dan Strategi PdP:
akan membuat Berpusatkan
pembetulan sekiranya murid
ada.
Kaedah:
Soal jawab

Rumusan 1. Murid akan ditanya Kemahiran


Penutup
1. Memperihalkan beberapa soalan tentang berfikir:
(5 min)
penggunaan elemen topik pengajaran pada Mengingat
dalam reka bentuk. hari tersebut. semula
2. Murid akan menjawab Strategi P&P:
dengan tepat dengan Berpusatkan
bimbingan guru. murid
3. Murid akan membuat Kaedah:
kesimpulan mengenai isi Perbincangan
pelajaran pada hari ini. , soal jawab

Refleksi Guru :
Catatan Guru Pembimbing/Pensyarah :
