Anda di halaman 1dari 11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN TAHUN 4

Mata Pelajaran : Pendidikan Kesihatan


Tarikh : 3 Oktober 2019
Masa : 11.00 am – 11.30 am (30 minit)
Tunjang Pembelajaran : Gaya Hidup Sihat
Tajuk : Pemakanan
Sub Tajuk : Piramid Makanan
Tahun : Tahun 4 Cemerlang
Bilangan Murid : ____ / 19 orang ( 14 Lelaki, 5 Perempuan )

Standard Kandungan : 1.1 Mengenal pasti jenis kumpulan makanan dan fungsinya
: 1.2 Mengetahui dan memahami kepentingan menjaga pemakanan

Standard Pembelajaran : 1.1.1 Mengaplikasi cara pengambilan makanan yang seimbang dan sihat

Objektif Pembelajaran : Di akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:-


1. Kognitif :-
 Mengenal pasti 4 daripada 5 kumpulan makanan dan fungsinya.
 Menyayangi tubuh sendiri dan menjaga kesihatan.
2. Afektif :-
 Pentingnya menjaga kesihatan diri dengan mengambil pemakanan yang sihat dan
seimbang.
 Memupuk gaya hidup sihat di dalam diri melalui pemakanan.
Pengetahuan sedia ada : Setiap murid pernah mengambil makanan berkhasiat.
Penggabungjalinan : Pendidikan Seni
Bahan Bantu Mengajar : Lembaran Kerja, slideshow, Projektor.
Nilai : Menyayangi diri, mematuhi arahan,
Unsur Kemahiran Berfikir : Murid-murid membezakan jenis-jenis makanan berkhasiat.

Strategi Pengajaran dan pembelajaran: Kemahiran Berfikir (KB) dan Teori Kecerdasan Pelbagai (TKP)

Elemen merentas kurikulum ( EMK ) : Pendidikan alam sekitar , Nilai murni dan Teknologi Maklumat dan Komunikasi.

Kbat / i- THINK : Peta buih

Penilaian Pengajaran & Pembelajaran : 1- Lembaran Kerja

2- Pemerhatian

3- Lisan

4- Hasil Kerja
Langkah / Masa Strategi Pembelajaran / Aktiviti Fokus Pembelajaran Catatan/Strategi/Sumber
Set Induksi Pengenalan Strategi
(5 minit)  Guru memainkan klip video Kemahiran Berfikir
mengenai piramid makanan dan  Mengenal pasti
juga makanan yang berkhasiat.
Kecerdasan Pelbagai
 Guru menerangkan secara lisan
 Kecerdasan
tajuk yang diajar pada hari ini.
Interpersonal
Mengemukakan soalan  Kecerdasan
 Murid-murid apakah yang kamu Intrapersonal
nampak di dalam klip video itu  Kecerdasan bahasa.
tadi?
Sumber
 Murid-murid mengingat kembali
 Gambar-gambar
video yang telah ditayangkan dan
piramid makanan dan
menceritakan apa yang mereka
makanan berkhasiat.
nampak.
 Guru bertanya kepada beberapa Nilai
orang murid mengenai makanan  Patuh kepada arahan
yang mereka makan semasa  Menyayangi diri
sarapan, makan tengahari dan  Yakin diri
makan malam.
 Guru mencatatkan semua
hidangan yang disebut oleh murid
di papan tulis
 Guru menerangkan kepada murid
mengapakah manusia perlu
mengambil makanan berkhasiat.

Langkah 1 Penerangan Guru tentang topik Strategi


(7 minit) pembelajaran Kemahiran Berfikir
 Topik mengenai piramid  Guru menerangkan  Membanding beza dan
makanan. kepada murid tentang menjana idea.
piramid makanan dan  Mengenal pasti
setiap bahagian tersebut.
 Guru memberitahu murid-
 Jenis-jenis nutrien di dalam Sumber
murid tentang nutrien-
makanan  Gambar piramid
nutrien yang terkandung di
makanan
dalam setiap bahagian
 Gambar jenis-jenis
piramid makanan tersebut.
makanan

Nilai
 Patuh kepada arahan
guru
 Menghormati

Langkah 2 Kepentingan nutrien kepada tubuh badan  Guru menerangkan Strategi


(4 minit) kepada murid tentang Kemahiran Berfikir
kepentingan nutrien  Mengenal pasti
kepada tubuh badan.
Kecerdasan Pelbagai
 Guru menjelaskan satu per  Kecerdasan
satu kepentingan tersebut. interpersonal
 Guru meminta murid  Kecerdasan
membaca semula intrapersonal
kepentingan nutrien
tersebut secara kelas dan Sumber
berkumpulan.  Slideshow
 Piramid makanan

Nilai
 Patuh kepada arahan
guru
 Menghormati
Langkah 3 Latihan dalam kelas Strategi
(10 minit)  Guru menunjukkan gambar- Kemahiran Berfikir
gambar yang mengandungi  Membanding beza dan
makanan yang berkhasiat. mengenal pasti
 Murid melengkapkan perkataan
Sumber
bagi nama-nama jenis makanan
 Lembaran kerja
yang berkhasiat.
 Gambar-gambar
 Guru memberikan lembaran kerja
makanan berkhasiat
kepada murid untuk menguji
tahap kefahaman mereka Nilai
terhadap tajuk ini.  Patuh kepada arahan
 Padankan gambar-gambar guru
berikut mengikut kumpulan  Yakin diri
makanan yang betul.
 Membuat peta buih bagi
membezakan kelas makanan
yang betul.

Penutup Soal Jawab Strategi


(4 minit)  Guru memberi soalan kepada  Apakah yang telah kamu Kecerdasan Pelbagai
murid-murid mengenai tajuk yang pelajari pada hari ini?  Kecerdasan
dipelajari pada hari ini.  Apakah kepentingan interpersonal
pengambilan nutrien  Kecerdasan
 Guru mengulas secara ringkas kepada tubuh badan? intrapersonal
tentang topik yang dibincangkan.
Murid menjawab soalan guru dan
 Meminta murid menyebut kembali bertanya sekiranya terdapat Sumber
nama makanan berkhasiat kekeliruan.  Power point
 Lembaran kerja
mengikut jenisnya.
 Buku teks
Rumusan  Murid mendengar rumusan
yang dibuat oleh guru
 Guru memberitahu dan
dengan tekun dan cuba Nilai
menasihati murid-murid agar menerapkan nasihat yang  Patuh kepada arahan
mengambil pemakanan yang diberi di dalam kehidupan guru
seharian.  Menyayangi diri
seimbang dan juga makanan
yang berkhasiat untuk kesihatan
tubuh badan.
Refleksi Guru Pelatih :
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Refleksi Pensyarah / Guru Pembimbing :


………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
ALAT BANTU MENGAJAR
1- Guru Menggunakan Slideshow 2- Guru menggunakan lembaran kerja

3- Guru menggunkan projektor
