Anda di halaman 1dari 13

MARKAH

SEKOLAH MENENGAH KEBANGSAAN


SEKOLAH
SUNGAI ARA, PULAU PINANG

GURU
SITI MUNIRAH BINTI MOHAMAD SES SEMESTER 2
PEMBIMBIN I
NAWAWI SESI 2021/2022
G

MAKLUMAT

NAMA PENYELIA DR. NUR FAAIZAH BINTI MD ADAM

NAMA / MATRIK NORFARAHANIM BINTI MOHD AZHAR


D20191087807

TUGAS WAJARAN MARK


AN AH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


(RPH)
BAHASA MELAYU TINGKATAN 3

TARIKH HANTAR 14/9/2022 MASA 12.30 p.m.


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) BAHASA MELAYU

Tarikh (Hari) : 14 September 2022

Tingkatan : 3 UPM

Masa : 12.30 a.m. – 1.30 a.m.

Tema : Tema 8 : Subur Bahasa, Mekar Sastera

Tajuk : Kata Adjektif


:

Kemahiran Bahasa Aspek Tatabahasa


Standard Kandungan
5.1 Memahami dan menggunakan perkataan daripada pelbagai
golongan kata dalam pelbagai ayat.
Standard
5.1.2 Memahami dan menggunakan kata adjektif dalam ayat mengikut
Pembelajaran konteks.

Objektif Pengajaran dan


Pada akhir pengajaran murid-murid dapat:
Pembelajaran
1. Mengenal pasti contoh kata adjektif mengikut jenis-jenis kata
adjektif secara individu.
2. Membina sekurang-kurangnya dua ayat menggunakan kata
adjektif berkaitan topik pembelajaran dengan betul dan tepat
secara berkumpulan.

Elemen Merentas Ilmu Bahasa dan Kesusasteraan


Kurikulum
Nilai Tanggungjawab, ketekunan, keyakinan
Kemahiran Menganalisis, berfikir, menilai,
berkomunikasi
Penilaian Secara lisan (soal jawab), pemerhatian.

Sistem Sebutan dan Intonasi


Bahasa
ABM/BBM Komputer riba, speaker, kertas warna, gunting, pita
pelekat, pen, dan papan putih, dan kertas mahjong
Pengetahuan Sedia Ada : Murid mengenali bentuk asas bagi kata adjektif

Aktiviti PAK21 : Mix and Match


Model Pengajaran : Model Pembelajaran Koperatif

Fasa / Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran Catat


dan an
Pembelajaran (PdP)
Set Induksi (5 minit) 1. Guru masuk ke KBT : Menjana Idea
dalam kelas dan memberi
- Menarik perhatian pelajar ucapan salam. Nilai : Fokus
- Bersoal jawab dengan
pelajar dalam sesi
pengajaran dan 2. Guru beramah KBAT : Mengingat
pembelajaran. mesra degan pelajar
dengan bertanyakan
Pentaksiran : Soal Jawab
beberapa soalan.

ABM/BBM : Komputer
riba, speaker, pen penanda
dan papan putih

3. Guru memasang audio


yang berjudul “Cucu
Datuk Nenek” yang
memberi gambaran
tentang topik
pembelajaran iaitu kata
adjektif.

4. Guru memaklumkan
dua objektif pembelajaran
yang akan dicapai pada
hari tersebut.
Fasa 1 : Memberitahu Kemahiran bahasa
(5 minit) 1. Guru menerangkan : mendengar
definisi dan jenis-jenis
kata adjektif beserta KBT :
contoh kepada para Menganalisis

pelajar. maklumat

KBAT :
2. Guru membincangkan
bagaimana cara untuk Menganalisis EMK
mengenal pasti kata
adjektif dalam sesuatu : Bahasa
ayat.
BBM : Papan putih dan
pen penanda

Pentaksiran : pemerhatian
Fasa 2 : Transisi 1. Guru memberi Kemahiran
(5 Minit) penerangan tentang
aktiviti yang akan bahasa : mendengar
(Guru dijalankan oleh para
pelajar dimana setiap KBT :
menjelaskan bagaimana pelajar dibahagikan Menganalisis
kerja kumpulan kepada beberapa maklumat
berfungsi) kumpulan.
Nilai :

2. Guru meminta
bekerjasama
seorang pelajar untuk
membantu guru. Guru
EMK : Bahasa
meminta setiap pelajar
mencabut dua gulungan
BBM : Kertas warna, pen
kertas bewarna yang
penanda, selotip, gunting,
terdapat di dalam
dan papan putih.
plastik yang dibawa
pelajar di samping guru
PAK 21 : Mix and Match
mengedarkan kertas
mahjong dan pen
Pentaksiran : pemerhatian
penanda kepada setiap
kumpulan.

3. Setiap pelajar
diminta untuk
menampal contoh kata
adjektif yang telah
dicabut mengikut jenis
kata adjektif yang
dinyatakan pada papan
putih. Kemudian, setiap
kumpulan perlu
memilih tiga kata
adjektif yang telah
dicabut untuk membina
sekurang-kurangnya
dua ayat menggunakan
kata adjektif tersebut.
Fasa 3 : Kerja 1. Setiap murid Kemahiran bahasa
Kumpulan (30 minit) mengenal pasti dan : mendengar dan bertutur
melekatkan contoh
(Guru memantau kerja mengikut jenis kata KBT : berfikir
murid) adjektif di hadapan kelas
dan mula membina ayat. KBAT : menganalisis
Objektif 1 :
dan mencipta
1. Mengenal pasti
2. Guru membimbing
contoh kata adjektif
dan membantu pelajar
mengikut jenis-jenis Nilai : ketekunan dan
semasa aktiviti sedang
kata adjektif secara berkeyakinan
berlangsung.
individu.
EMK : Bahasa
Fasa 4 : Kemahiran berbahasa
Menilai :
1. Setelah kesemua contoh
Keputusan
(10 minit) dan pembentangan telah kemahiran mendengar

dilakukan oleh pelajar, dan bertutur

Objektif 2 : guru menilai dan Pentaksiran : secara


1. Membina sekurang- membincangkan bersama- bertulis
kurangnya dua ayat sama pelajar.
KBT : Kemahiran
menggunakan kata
berfikir
adjektif berkaitan 2. Hasil perbincangan akan
topik pembelajaran di buat pembetulan. EMK : Bahasa (Sebutan

dengan betul dan dan intonasi)

tepat secara
berkumpulan.
Penutup (5 Minit) Guru menyoal KBT : kemahiran berfikir
murid
tentang topik pembelajaran
Kognitif : pada hari tersebut. EMK : bahasa
- Objektif
berjaya
dicapai kerana murid 2. Guru merumuskan isi Pentaksiran : secara lisan
dapat mengenal pasti pembelajaran pada hari
jenis-jenis kata adjektif tersebut.
dengan baik.

Refleksi

Kriteria Kejayaan :
1. Murid dapat mengenal pasti contoh kata adjektif mengikut jenis-jenis kata adjektif
secara individu.

2. Murid dapat membina sekurang-kurangnya dua ayat menggunakan kata adjektif


berkaitan topik pembelajaran dengan betul dan tepat dalam masa 20 minit.
Lampiran

Pen Penanda Kertas Mahjong

Pita Pelekat Papan Putih

Kertas Warna Gunting


RUBRIK PEMARKAHAN PEMBENTANGAN KUMPULAN
Gred/kriteria Cemerla Kepuji Lul Gag
ng an us al
Skala 9-10 7-9 5-7 <5
10
marka
h
Intonasi dan Kelancaran Intonasi dan Intonasi dan Intonasi dan
kelancaran bahasa dan kelancaran bahasa kelancaran kelancaran
intonasi yang sederhana bahasa kurang bahasa lemah
amat baik baik
Kerjasama Setiap ahli Setiap ahli Setiap ahli Tiada
memberikan memberikan memberikan kerjasama
kerjasama kerjasama kerjasama dalam
yang yang yang kumpulan
amat baik memuaskan kurang baik
Pembinaa Pelajar dapat Pelajar dapat Pelajar tidak Pelajar tidak
n Ayat membina ayat membina ayat dapat membina dapat
yang gramatis menggunakan ayat membina ayat
dan betul kata adjektif yang menggunakan menggunakan
dengan dipilih tetapi ayat kata adjektif. kata adjektif.
menggunakan tersebut kurang
kata adjektif gramatis.
yang dipilih.
BORANG REFLEKSI PENGAJARAN (JR)

Nama : Norfarahanim Binti Mohd Azhar

Tingkatan : 3 UPM

Tarikh Pengajaran : 14 September 2022 (Rabu)

Masa Pengajaran : 12.30 pagi – 1.30 pagi

Objektif :
1. Mengenal pasti contoh kata adjektif mengikut jenis-jenis kata adjektif secara individu.
2. Membina sekurang-kurangnya dua ayat menggunakan kata adjektif berkaitan topik
pembelajaran dengan betul dan tepat secara berkumpulan.

Model Pengajaran : Model Pengajaran Koperatif

1. Apakah peristiwa yang mengganggu pembelajaran pelajar pada pengajaran yang lalu?

Peristiwa yang mengganggu pembelajaran pelajar pada pengajaran yang lalu ialah semasa aktiviti mix
and match dijalankan dimana keadaan kelas agak berselerak disebabkan kesemua pelajar perlu tampil ke
hadapan bagi menampal contoh kata adjektif yang dicabut oleh pelajar mengikut jenis-jenis kata adjektif
yang dinyatakan pada papan putih.

2. Apakah yang anda rancang untuk mengatasi masalah yang dihadapi pada masa lalu?

Antara perancangan yang dilakukan bagi mengatasi masalah ini, guru meminta pelajar bergerak mengikut
tempat kedudukan di dalam bilik darjah iaitu pelajar yang berada di kedudukan kanan akan bergerak
terlebih dahulu, diikuti kumpulan pelajar kedudukan meja ditengah. Setelah selesai, diikuti pula pelajar
dibahagian kiri kelas.

3. Apakah masalah lama masih kekal atau ada masalah baharu/lain yang timbul dalam pengajaran
anda kali ini?

Masalah lama telah berjaya ditangani dan keadaan kelas mula terkawal. Namun, timbul masalah baharu
iaitu semasa fasa pembinaan ayat berdasarkan contoh yang diperoleh daripada petikan. Sebahagian
pelajar lelaki mengambil kesempatan untuk meniru ayat dari kumpulan lain.

4. Apakah penyebab kepada masalah itu?

Penyebab bagi masalah baharu ini adalah disebabkan jumlah kumpulan yang telah meniru tersebut agak
sedikit berbanding daripada kumpulan yang lain. Hal ini telah mendorong mereka untuk membuat
peniruan ayat daripada kumpulan lain disebabkan kesuntukan masa semasa aktiviti kumpulan dijalankan.

5. Apakah tindakan serta-merta yang telah anda ambil?

Antara tindakan serta-merta yang diambil adalah melalui guru memainkan peranan untuk membimbing
kumpulan tersebut dan memberi idea-idea kepada mereka untuk membina ayat yang lebih baik dan
gramatis. Perkara ini sedikit sebanyak telah mengatasi masalah yang berlaku walaupun ahli kumpulan
mereka kurang seorang daripada ahli kumpulan yang lain.

6. Apakah tindakan yang akan anda lakukan pada pengajaran akan datang?

Tindakan yang akan saya lakukan pada pengajaran akan datang adalah dengan memastikan setiap
pembahagian kumpulan akan dibahagikan sama rata dan mengikut keselesaan murid bagi mengurangkan
masalah yang akan dihadapi semasa aktiviti kumpulan dilaksanakan.
