Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) BAHASA MELAYU

Tarikh (Hari) : 20/09/2022


Tingkatan : 4 KSI 1
Masa : 7.30 a.m - 8.30 a.m
Jumlah Murid : 20/23
Tema : Tema 8 : Subur Bahasa, Mekar Sastera
Tajuk : Latar (Novel Jendela Menghadap Jalan)

Kemahiran Bahasa Aspek Seni Bahasa


Standard Kandungan 3.2 Menulis untuk mengemukakan maklumat tentang
sesuatu perkara.

Standard Pembelajaran 3.2.1 Menulis untuk meramal sesuatu perkara yang dibaca,
didengar, dan ditonton dengan memberikan justifikasi
menggunakan ayat yang gramatis.

Objektif Pengajaran dan Pada akhir pengajaran murid-murid dapat:


Pembelajaran 1. Mengetahui definisi dan jenis-jenis latar dengan betul
dan tepat
2. Mengenal pasti latar yang terkandung di dalam novel
yang dikaji secara berkumpulan.

Elemen Merentas Ilmu Kesusasteraan, Bahasa


Kurikulum
Nilai Ketekunan, Kerjasama, Keyakinan

Kemahiran Membaca, Menganalisis, Mengaplikasi,


Berfikir, Menilai, dan Berkomunikasi
Penilaian Secara Lisan (Soal Jawab), Pemerhatian
Sistem Sebutan dan intonansi
Bahasa
ABM/BBM Kertas Sebak, Petikan Teks, Papan putih,
dan Pen Penanda, Highlights, dan 2 Keping
Gambar Tokoh Sastera.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah didedahkan dengan pendidikan kewangan


Aktiviti PAK21 : Pembentangan
Model Pengajaran : Model Pembelajaran Koperatif

Fasa/ Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Pembelajaran (PdP)
Set Induksi 1. Guru meminta murid KBAT: Menilai
(5 minit) bersedia sebelum
-Guru menarik perhatian memulakan sesi PdP dan Nilai: Keyakinan
murid meminta murid mengutip
-Menghadirkan murid sampah sekiranya berada di Pentaksiran: Soal Jawab
dalam sesi pengajaran persekitaran murid.
dan pembelajaran ABM/BBM: 2 Gambar
2. Guru melukis gambaran Tokoh Sastera, Papan
Contoh Soalan: suasana latar ‘Siang’ dan Putih, Pen Penanda
1. Berpandukan lukisan ‘Malam’ pada papan putih
ini, gambaran ini sebagai gambaran latar
memaparkan suasana (masa).
apa?
3. Guru menyuruh murid
2. Apakah topik yang meneka isi pembelajaran
akan dipelajari pada hari berdasarkan lukisan tersebut.
ini?
4. Guru memberitahu kepada
murid topik yang akan
dipelajari iaitu tentang
definisi dan jenis-jenis latar
Contoh Jawapan: yang akan dipelajari pada
1. Berkaitan dengan latar hari ini.

2. Topik pembelajaran 5. Guru menerangkan dua


kita hari ini berkenaan objektif pengajaran yang
dengan latar! perlu dicapai pada hari
tersebut.

Fasa 1: Memberitahu 1. Guru menerangkan Kemahiran Bahasa:


(5 minit) definisi dan jenis-jenis latar Membaca
kepada murid dan
mengajukan soalan KBAT: Mengaplikasi,
mengenai latar yang terdapat Kemahiran Berfikir
dalam novel ‘Jendela
menghadap jalan’. Nilai: Ketekunan

2. Murid menyenaraikan Pentaksiran: Pemerhatian


latar yang terkandung dalam
novel Jendela menghadap EMK: Bahasa
jalan seperti :
▪ Latar Tempat ABM/BBM: Papan
(Kampung Sentosa) putih, Pen Penanda
▪ Latar Masa
(Waktu Subuh) Pentaksiran: Pemerhatian
▪ Latar Masyarakat
(Masyarakat yang
taat kepada perintah
Tuhan)
3. Guru mengimbas semula
jalan penceritaan novel
Jendela menghadap jalan
bagi mengukuhkan
pemahaman murid.
Fasa 2: Transisi 1. Guru meminta murid Kemahiran Bahasa:
(10 minit) membentuk kumpulan yang Membaca
terdiri daripada 4-5 orang
ahli. KBAT: Menganalisis
maklumat
2. Guru membahagikan
jenis-jenis latar mengikut Nilai: Keyakinan
kumpulan. (1 kumpulan 1
jenis latar yang difokus) EMK: Bahasa

3. Guru meminta murid Pentaksiran: Pemerhatian


menggunakan novel Jendela
menghadap jalan sebagai PAK21: Kerja Kumpulan
rujukan bagi mengeluarkan
contoh mengikut latar yang ABM/BBM: Highlight,
dikaji mengikut kumpulan. Kertas Sebak, Petikan
(hasil kerja dibuat dalam Teks, Papan putih, dan
bentuk peta i-Think) Pen Penanda
Fasa 3: Kerja 1. Guru memaklumkan Kemahiran Bahasa:
Kumpulan aktiviti perbincangan dan Membaca
(20 minit) pelaksanaan tugasan KBAT: Menganalisis
dilakukan selama 20 minit dan Mengaplikasi.
dan hasil kerja kumpulan
yang dipilih akan Nilai: Fokus, Kegigihan,
dibentangkan oleh murid. dan Kerjasama

2. Murid berbincang Pentaksiran: Secara


bersama ahli kumpulan bertulis
masing-masing dan
menyiapkan tugasan EMK: Bahasa
mengikut tempoh masa yang
diberi sebelum ABM/BBM: Kertas
pembentangan kumpulan. Sebak, Petikan Teks,
Papan putih, dan Pen
3. Guru membimbing dan Penanda
membantu murid semasa
aktiviti sedang berlangsung.
Fasa 4: Penilaian 1. Guru memanggil secara Kemahiran Bahasa:
(15 minit) rawak 3 orang wakil bagi Membaca
setiap kumpulan untuk
membentangkan hasil kerja KBAT: Mencipta
kumpulan yang telah
dilaksanakan. Nilai: Keberanian

2. Setiap kumpulan diberi Pentaksiran: Secara


masa selama 5 minit untuk bertulis
membentangkan hasil kerja
mereka di hadapan kelas. EMK: Bahasa

3. Guru berbincang bersama PAK21 : Pembentangan


pelajar berkenaan hasil kerja
bagi setiap latar yang telah ABM/BBM: Kertas
dibentangkan di hadapan Sebak, Petikan Teks,
kelas. Papan putih, dan Pen
Penanda
Penutup 1. Murid secara sukarela KBAT: Kemahiran
(5 Minit) diminta untuk menyatakan Berfikir
Guru merumuskan topik pembelajaran pada hari
pembelajaran pada hari ini. EMK: Bahasa
ini.
2. Guru merumuskan isi Pentaksiran: Secara
pembelajaran pada hari Lisan
tersebut dan menguji semula
kefahaman pelajar
berkenaan dengan latar.
Refleksi:

Kriteria Kejayaan:
