Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU KSSM

Hari : Isnin
Tarikh : 10 Februari 2020
Tingkatan : 2 Progresif
Masa : 8:00 – 8.30 pagi (30 minit)
Jumlah murid : 30 orang murid
Tema : Menimba Ilmu
Tajuk : Kepelbagaian peribahasa dalam kehidupan

Kemahiran
Tatabahasa
Bahasa
Standard 5.2 Memahami dan menggunakan kata ganda dalam pelbagai ayat.
Kandungan

Standard 5.2.1 Memahami dan menggunakan kata ganda separa tunggal dan separa
Pembelajaran berimbuhan dalam pelbagai ayat.

Objektif Pada akhir pengajaran, murid dapat:


Pengajaran & 1. Menyebutkan contoh kata ganda tunggal dan separa berimbuhan
Pembelajaran dengan betul.
2. Membina ayat aktif dan pasif berdasarkan kata ganda separa tunggal
dan separa berimbuhan.

Ilmu : Bahasa

Nilai: Kesedaran, berwaspada, rasional,

Kemahiran:
Elemen Merentas
a) KBAT – Mencipta, menganalisis
Kurikulum
Penilaian / Pentaksiran :

a. Soal Jawab

b. Bacaan Lisan
c. Sumbang Saran

Sistem Bahasa : Kosa kata dan istilah

ABM/ BBM: Poket bahasa, lembaran kerja

Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah didedahkan dengan pengetahuan tentang peribahasa.
Aktiviti PAK21 : Sumbang saran, think-pair-share
Model Pengajaran : Konstruktivisme

Fasa/Isi kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan


Set Induksi (5 minit) Persediaan Pengajaran: ABM:
Antara contoh soalan - Guru menunjukkan sejambak bunga Skrin Layar
berdasarkan bahan maujud: mawar dan meminta pendapat murid Putih, Laptop,
tentang persepsi terhadap bahan LCD Projektor,
1) Apakah persepsi kamu tersebut. Bunga, Pen
tentang bunga mawar? - Guru mencetuskan tanda tanya dan Marker,
- Keanggunan persoalan tentang tajuk pembelajaran
- Kemegahan yang ada kaitan dengan bahan maujud Pentaksiran:
- Perempuan yang ditunjukkan. Soal jawab
- Kasih sayang - Guru dan murid bersoal jawab tentang
- Keindahan pendapat mereka. Nilai Murni:
- Guru mencatat di papan putih tentang Keberanian
2) Apakah tajuk semua pendapat yang diberikan oleh Berkeyakinan
pembelajaran kita pada murid. Berfikiran tinggi
hari ini. - Guru membuat penilaian terhadap
Sajak “Pada Sekuntum pendapat murid.
Mawar”
Fasa 1: Orientasi Langkah 1 (5 minit) ABM:
Permulaan Pengajaran: Lembaran teks
− Murid telah - Guru memberitahu kepada murid topik “Pada Sekuntum
mempunyai yang akan dipelajari iaitu sajak Pada Mawar”,
pengetahuan sedia ada Sekuntum Mawar.
tentang cara - Guru memberikan setiap murid Pentaksiran:
mendeklamasikan sajak lembaran teks sajak bertajuk “Pada Penerangan
dengan betul. Sekuntum Mawar”. Bacaan Lisan
− Perbincangan teks - Murid membaca teks sajak yang telah Sumbang Saran
menyentuh tentang isi diedarkan oleh guru.
tersurat dan tersirat - Seorang murid diminta untuk Nilai:
yang ingin disampaikan mendeklamasikan sajak dengan Keberaniaan
oleh pengarang kepada intonasi yang betul. Bersemangat
pembaca. - Guru dan murid berbincang tentang
maksud tersurat dan tersirat yang
terkandung dalam teks sajak tersebut.

Fasa 2: Mencungkil Idea Langkah 2 (5 minit) ABM:


- Murid dibentuk dalam beberapa Pom-pom,
Objektif 1: kumpulan dengan menggunakan warna Kertas Mahjung,

1. Mengenal pasti “pom pom” yang berbeza. Pen Marker,

sekurang-kurangnya 3 - Guru mengagihkan kertas mahjung dan

nilai dan 3 pengajaran marker pen kepada setiap kumpulan. KBAT:

yang terdapat dalam - Secara berkumpulan, murid perlu Menganalisis

sajak Sekuntum Mawar mengenal pasti sekurang-kurangnya 3 Mengaplikasi

Merah. nilai dan 3 pengajaran yang terdapat


dalam sajak Sekuntum Mawar Merah. Nilai:
- Murid-murid boleh menghias hasil Bekerjasama
- Murid perlu
kerja mereka mengikut kreativiti Semangat
menggunakan kertas
masing-masing. Berpasukan
mahjung untuk
mencatat isi dan
maklumat yang
diperoleh daripada
sajak tersebut.
Fasa 3: Penstrukturan Semula Langkah 3 (5 minit) ABM:
- Seorang wakil ahli - Guru meminta setiap kumpulan untuk Papan Putih,
kumpulan lain yang melekatkan dan membentangkan hasil Sticky Note
melihat hasil kerja kerja mereka di papan putih yang
tersebut perlu terdapat di hadapan kelas.
memberikan penilaian - Guru mengagihkan 10 keping sticky PAK21:
tentang cara note kepada setiap kumpulan yang Gallery Walk
pembentangan, mewakili 10 bintang bagi setiap satu. Pembentangan
maklumat yang - Melalui teknik Gallery Walk, setiap
disampaikan serta kumpulan perlu melawat dan melihat Pentaksiran:
kekreatifan kumpulan hasil kerja kumpulan-kumpulan lain Pembentangan
murid yang dan membuat penilaian iaitu dengan
membentang. menggunakan sticky note yang telah KBAT:
diberikan. Mengaplikasi
- Guru akan memantau hasil kerja murid
dan membuat penilaian.

Fasa 4: Aplikasi Idea Langkah 4 (15 minit) ABM:


- Guru meminta murid untuk duduk di Pom-Pom, Botol
Objektif 2: dalam kumpulan asal. Berisi Batu Dan
2. Membina sekurang- - Berdasarkan apa yang telah dipelajari Pasir, Songkok,
kurangnya 1 rangkap oleh murid melalui aktiviti yang Selendang, Kain
sajak berdasarkan tema dijalankan, guru meminta murid untuk Batik, Bunga
sajak Sekuntum Mawar membina sekurang-kurangnya 1 Mawar
Merah dengan rangkap sajak bagi sambungan sajak
menggunakan ayat “Pada Sekuntum Mawar” dengan
yang gramatis secara menggunakan kosa kata yang gramatis.
berkumpulan. - Guru memberi masa selama 5 minit
Pentaksiran:
untuk murid menyiapkan serangkap
Penulisan cerita
sajak tersebut di dalam kelas.
- Guru meminta ketiga-tiga kumpulan
KBAT:
tersebut untuk menyampaikan sajak
Mengaplikasi
yang telah dicipta dengan
melaksanakan teknik mestamu dan
Nilai:
diaplikasikan ke dalam bentuk boria,
Ketekunan
dikir barat atau nasyid.
- Setiap kumpulan akan mewakili satu
persembahan yang berbeza.
- Setiap kumpulan boleh menggunakan
alatan-alatan yang telah disediakan
oleh guru.
- Murid diminta untuk menampilkan
persembahan mereka sambil
disaksikan oleh murid-murid lain.
- Sebagai pengukuhan, guru akan
menilai kumpulan hasil kerja murid
yang menggunakan kosa kata yang
gramatis serta memberikan
persembahan yang sempurna untuk
menerima hadiah.
Fasa 5: Refleksi Langkah 5 (5 minit) Nilai:
- Guru meminta dua orang murid untuk Keberanian
Jangkaan Refleksi Murid: memberikan refleksi tentang perkara Keyakinan
Murid dapat menyatakan yang telah dipelajari sepanjang sesi
perkara yang telah dipelajari PdP.
pada hari tersebut. - Guru memberikan pandangan terhadap
refleksi murid.
Refleksi Guru: - Guru memberikan refleksi tentang PdP
Murid dapat menyenaraikan yang telah dijalankan.
nilai-nilai murni dan
pengajaran yang terdapat di
dalam sajak Pada Sekuntum
Mawar.

Refleksi:

_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
