Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TINGKATAN 1


Tarikh: 5 Januari 2023 (Khamis)
Nama dan No. Matrik:

1. Amirah Nurul Adliana binti Othman Bakri (D20192090901)

2. Suhaida binti Superi (D20192090908)

3. Nur Shahidatul Shuhada binti Mohd Shukri (D20192090927)


Tingkatan: 1 Bravo
Masa: 2.00 petang – 3.00 petang
Tema: Kerjaya
Tajuk: Cita-citaku (Kata Nama Khas)

Kemahiran 5.0 Tatabahasa


Bahasa
Standard 5.1 Memahami dan menggunakan perkataan daripada pelbagai
Kandungan golongan kata dalam pelbagai ayat.
Standard 5.1.1 Memahami dan menggunakan kata nama am dan kata nama
Pembelajaran khas yang tunggal dan yang mengalami pemajmukan dengan betul
mengikut konteks.
Objektif Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat:
Pengajaran & 1. Mengenal pasti sekurang-kurangnya 2 daripada 3 kata nama
Pembelajaran
khas dengan betul mengikut konteks.
2. Membina sekurang-kurangnya 3 daripada 4 ayat
menggunakan kata nama khas dengan betul mengikut konteks.
Elemen Ilmu: Kerjaya
Merentas Nilai: Kerjasama, Fokus, Keberanian
Kurikulum KBAT: Mengenal pasti, Membina

Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mempunyai pengetahuan secara umum


tentang kata nama khas.
Aktiviti PAK-21 : Pembentangan Hasil Kumpulan
Model : Pengajaran Koperatif
Fasa/Isi kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
(KBT/Nilai/KBAT/
Pentaksiran/Aktiviti
PAK-21/ABM)
Set Induksi (5 minit): 1. Guru mengarahkan semua murid untuk
- Guru menarik Nilai:
bersedia sebelum sesi pengajaran dan
perhatian murid. Fokus,
- Guru pembelajaran bermula. Keberanian
memastikan semua 2. Setelah murid berada dalam keadaan
murid berada dalam bersedia, guru akan menayangkan paparan Pentaksiran:
keadaan bersedia SecaraLisan
sebelum memulakan video di hadapan kelas.
sesi pengajaran. 3. Guru akan meminta murid untuk meneka
ABM/BBM:
tentang topik yang akan dipelajari pada hari
Contoh: Aplikasi Youtube
tersebut.
4. Setelah murid dapat meneka dengan betul,
guru akan bertanya apakah cita-cita mereka.
5. Seterusnya, guru memberitahu murid tentang
Tayangan video pembelajaran yang akan dicapai oleh murid.

Fasa 1: Memberitahu 1. Guru menayangkan slaid di hadapan kelas


(20 minit) Nilai: Keberanian,
berkaitan dengan topik pembelajaran pada hari Fokus
Jangkaan objektif tersebut iaitu kata nama khas.
1tercapai: KBAT: Mengenal
2. Guru menjelaskan dengan lebihterperinci pasti
Mengenal pasti mengenai kata nama khas beserta contoh.
sekurang-kurangnya 2
3. Setelah guru selesai memberi penerangan tentang Pentaksiran: Soal
daripada 3 kata nama
khas dengan betul topik yang telah diajarkan, guru akan mengedarkan Jawab, Latihan
mengikut konteks. Berpandu
lirik lagu berkaitan topik kata nama kepada semua
murid dan menyanyikan lagu kata nama dengan
penuh bersemangat.
4. Kemudian, guru akan menguji tahap kefahaman
murid dengan memberi latihan yang berkaitan
dengan topik menggunakan aplikasi Kahoot!.
Slaid berkaitan kata 5. Murid perlu mengenal pasti kata nama khas ABM/BBM:
nama am slaid,aplikasi
yang terdapat dalam latihan yang diberi dan
menggunakan Kahoot,
aplikasi canva: murid perlu menjawab dengan tepat sekurang- Komputer
kurangnya mendapat 2 markah.

Latihan
menggunakan
aplikasi Kahoot! :

Fasa 2: Transisi 1. Guru membahagikan murid kepada 4


(5 minit) kumpulan menggunakan aplikasi random Nilai: Kerjasama
magic box group.
2. Murid kemudiannya akan bergerak dan
membentuk kumpulan
masing-masing.
Fasa 3: Kerja 1. Guru akan menjelaskan terlebih dahulu tentang
Kumpulan (15 minit) Nilai: Kerjasama
aktiviti yang akan dilakukan bersama murid
Jangkaan objektif iaitu aktiviti kumpulan. Pentaksiran:
2tercapai: Perbincangan
2. Guru membekalkan setiap kumpulan dengan
Kumpulan
Membina sekurang- kertas sebak dan pen maker.
kurangnya 3 daripada ABM/BBM: kertas
3. Wakil daripada setiap kumpulan perlu
4 ayat menggunakan sebak, pen maker
mengambil kertas mengenai kata nama
kata nama khas
dengan betul khas yang perlu mereka bina menjadi ayat.
mengikut konteks.
4. Murid diberi masa selama 15 minit untuk
melengkapkan tugasan tersebut.
Contoh ABM/BBM:

Fasa 4: Penilaian 1. Guru akan meminta wakil daripada setiap


(10 minit) kumpulan untuk tampil ke hadapan bagi
membentangkan hasil kerja kumpulan mereka.
Nilai: Fokus,
Guru akan membuat 2. Guru akan menilai hasil kerja yang dilakukan
Keberanian
penilaian terhadap oleh murid bersama-sama dengan murid
murid berdasarkan hasil yang lain. Pentaksiran: Secara
pembentangan. 3. Guru akan memperbetulkan hasil kerja Lisan
kumpulan tersebut sekiranya terdapat (Pembentangan)
sebarang kesalahan.
PAK-21:
Pembentangan Hasil
Kumpulan

Penutup: Refleksi 1. Guru akan meminta dua orang wakil daripada


(5 minit) murid untuk memberi rumusan tentang topik
pembelajaran pada hari tersebut.
Membuat rumusan Nilai: Fokus,
2. Guru merumuskan keseluruhan hasil
keseluruhan hasil Keberanian
pembelajaran dengan baik dan berkesan.
pembelajaran pada hari
3. Guru akan memaklumkan tentang topik yang Pentaksiran: Secara
tersebut.
akan mereka pelajari pada kelas akan datang. lisan (soal jawab)

Refleksi:
Kognitif- Topik yang
diajar pada hari ini
mencapai objektif yang
telah ditetapkan kerana
murid berjaya mengenal
pasti sekurang-
kurangnya 2 daripada 3
kata nama khas dengan
betul mengikut konteks,
dan membina sekurang-
kurangnya 3 daripada 4
ayat menggunakan kata
nama khas dengan betul
mengikut konteks.

Sosial- murid dapat


menambah pengetahuan
tentang jenis kata nama
khas.
- murid dapat
membentuk kerjasama
antara ahli kumpulan
semasa aktiviti
kumpulan dijalankan.

Afektif- murid-murid
dapat memberikan
maklum balas dengan
baik terhadap soalan-
soalan yang diajukan
oleh guru.
