Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MATAPELAJARAN : BAHASA MALAYSIA

TAHUN : 4 MARIKH
HARI / TARIKH : SELASA / 11 OGOS 2015
MASA : 8.15 9.15 PAGI
BILANGAN MURID : 38 ORANG
TEMA : EKONOMI BERWAWASAN
TAJUK : SUMBER PENDAPATAN
KEMAHIRAN
FOKUS UTAMA : 5.2 : Memahami dan menggunakan pembentukan kata
(Standard Kandungan) yang sesuai dalam pelbagai situasi dengan betul.

FOKUS SAMPINGAN : 5.2.2 : Memahami dan menggunakan kata ganda separa


(Standard Pembelajaran) dengan betul dalam pelbagai situasi.

OBJEKTIF : Pada akhir sesi PdP, murid dapat :


1. Memberi contoh kata ganda separa dengan betul.
2. Menyelesaikan latihan kata ganda separa dengan
tepat.
HASIL PEMBELAJARAN : Murid mampu memberi contoh dan menyelesaikan
latihan kata ganda separa dengan betul..

PENGETAHUAN SEDIA ADA : Sistem bahasa kata ganda separa telah diajar sejak Tahun
Dua

PENGISIAN KURIKULUM : KB : Mengecam, menganilisis, menjana idea


KP : Interpersonal
Verbal-linguistik
BCB : Kemahiran mendengar dan bertutur
Kemahiran mengumpul maklumat

SISTEM BAHASA : Kata ganda separa


MEDIA : Power Point / LCD Projector / Komputer
(Bahan Bantu Mengajar) Lembaran kerja kumpulan
Lembaran kerja individu

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


PEN
LANGKAH / ISI PELAJARAN AKTIVITI KUR
MASA
GURU MURID
1.Guru meminta 1. Murid mengangkat
Uji Minda murid menyelesaikan tangan dan cuba KB M
soalan uji minda yang menyelesaikan soalan uji m
SET INDUKSI diberi minda secara suka rela.
8.15 8.20 pagi KP Ve
5 minit 2. Guru memberi 2. Murid yang berjaya linguisti
kupon penghargaan menyelesaikan soalan uji
kepada murid yang minda dengan betul
berjaya menerima kupon
menyelesaikan soalan penghargaan daripada
uji minda guru.

1. Guru 1. Murid bersedia untuk


Pengenalan isi PdP : memaklumkan menjalankan proses PdP. KB m
kepada murid tajuk
Kata Ganda Separa PdP pada hari ini. 2. Murid memberi m
perhatian terhadap
2. Guru menerangkan penerangan guru.
LANGKAH 1 kepada murid kata
8.20 8.35 pagi ganda separa beserta 3. Murid mengangkat
15 minit contoh tangan untuk menjawab
soalan yang diajukan
3. Guru bertanyakan oleh guru.
kefahaman murid
terhadap isi 4. Murid sekali lagi
pengajaran yang memberi tumpuan
disampaikan dengan terhadap pengajaran guru
mengajukan beberapa dan bertanyakan soalan
soalan. jika tidak faham.

4. Sekali lagi guru


mengulangi isi
pelajaran dengan
contoh-contoh yang
berbeza

1. Guru 1. Murid duduk dalam


membahagikan murid kumpulan yang telah BCB
Aktiviti kumpulan : kepada beberapa ditetapkan oleh guru. Kemahi
kumpulan. mengum
Melengkapkan 2. Setiap kumpulan maklum
jadual kata ganda 2. Guru mengedarkan menerima lembaran kerja
separa setiap kumpulan daripada guru dan KB m
sehelai lembaran bersedia untuk
kerja. menyelesaikannya. m
LANGKAH 2
8.35 8.45 pagi 3. Guru meminta 3. Murid secara KP - int
10 minit murid secara berkumpulan berbincang
berkumpulan agar dan melengkapkan jadual
berbincang dan lembaran kerja yang
melengkapkan jadual diberikan oleh guru.
kata ganda separa
dengan betul.

4. Guru memantau
setiap kumpulan yang
sedang
menyelesaikan
tugasan.

1. Guru meminta 1. Secara bergilir-gilir, KP


wakil setiap wakil setiap kumpulan Interper
kumpulan melengkapkan jadual Verbal-l
Perbincangan melengkapkan jadual kata ganda separa di
LANGKAH 3 kata ganda separa di dalam komputer. BCB
8.45 8.55 pagi dalam komputer. Mengha
10 minit 2. Murid memberikan menging
2. Guru dan murid jawapan yang diminta Perbinc
berbincang tentang oleh guru.
jawapan bagi tugasan KB
kumpulan tersebut. 3. Kumpulan yang dapat Mengan
menyelesaikan tugasan Menaak
3. Guru memberikan dengan baik menerima
kupon penghargaan kupon penghargaan
kepada kumpulan daripada guru.
yang dapat
menyelesaikan
tugasan dengan baik.

1. Guru mengedarkan 1. Murid menampal


kepada murid lembaran kerja di dalam
Latihan individu lembaran kerja. buku latihan tatabahasa. KB
Mengec
( Lampiran 2 ) 2. Guru meminta
LANGKAH 4 murid menampalkan 3. Murid menyelesaikan Mengan
8.55 9.10 pagi lambaran kerja latihan dalam tempoh
15 minit tersebut di dalam masa yang ditetapkan Menaak
buku latihan oleh guru.
tatabahasa.
BCB :
3. Guru memberi 4. Murid secara suka rela
masa 10 minit kepada berdiri dan memberikan Kemahi
murid untuk jawapan yang diminta menging
menyelesaikan oleh guru.
sepuluh soalan.

4. Setelah 10 minit,
guru dan murid
membincangkan
jawapan bagi latihan
tersebut.

1.Guru menilai tahap 1. Murid secara suka rela


Soal jawab secara lisan penguasaan murid dan dipanggil nama akan
semasa aktiviti melalui aktiviti soal memberikan jawapan KB
perbincangan jawab secara lisan yang diminta oleh guru. Mengec
PENILAIAN sepanjang proses PdP Mengan
Aktiviti kumpulan berlangsung Menaak
(Lampiran 1 ) 2. Murid secara
2. Penilaian secara berkumpulan telah KP
Lembaran kerja berkumpulan melalui berbincang dan Interper
individu aktiviti kumpulan menyelesaikan tugasan Verbal-l
( Lampiran 2 ) yang terancang. yang diberi oleh guru.
( Lampiran 1)
3. Murid menyelesaikan
3. Guru menilai latihan yang diarahkan
murid melalui oleh guru.
lembaran kerja
individu
(Lampiran2).

1. Guru memberi 1. Murid menyusun huruf


beberapa huruf yang membentuk perkataan KB
PENUTUP Membentuk kata tidak tersusun lalu yang betul. Menjan
9.10 9.15 pagi meminta murid
5 minit membentuk suatu KP
perkataan yang betul Verbal-l
2. Murid yang dapat
2. Guru memberi membentuk perkataan
kupon penghargaan dengan betul menerima
kepada murid pantas kupon penghargaan
membentuk perkataan daripada guru.

3. Guru meminta
murid menyelesaikan
baki latihan di rumah.

Kata Ganda Ayat Contoh


Separa
dedaun Ayah telah membakar de
kering di halaman rumah
tetamu Beberapa orang tetamu
ke rumah ketua kampung
jejari Jejari basikal adik telah
perlu dibaiki.
pepohon Pepohon itu ditanam di
untuk mencantikkan kaw
bebola Adik suka makan bebola
daging.
LAMPIRAN 1
Lengkapkan ruangan kata ganda separa berikut berdasarkan kata
dasar yang diberi.

Bil. Kata dasar Kata ganda separa


1 bola
2 daun
3 kuda
4 laki
5 siku
6 rama
7 jari
8 pohon
9 benang
10 patung
11 langit
12 layang
13 tupai
14 kisi
15 jentik
16 gendang
17 labu
18 labi
19 pijat
20 labah

LAMPIRAN 2

Isikan tempat kosong dengan kata ganda yang betul.


1. Aishah selalu menyapu _________________ (pepohon, dedaun)

yang bertaburan di halaman rumahnya.


2. Kita dinasihatkan agar menggunakan _____________

(jejantas,jejari) ketika hendak melintas jalan.


3. Mak Cik Mirna membuat bantal dengan menggunakan

_____________ (kekabu, bebola).


4. ____________________ (Gegendang, Lelangit) adik berdarah

kerana tercucuk tulang semasa menikmati ikan bakar itu.


5. Saintis itu mencampurkan beberapa jenis _____________(cecair,

pepekat) di dalam bekas yang kecil.


6. Faris sedang menggantikan ___________________(reroda, jejari)

basikal yang telah rosak itu di sebuah kedai.


7. Serangga itu mempunyai sepasang _______________(rerambut,

sesungut) yang halus dan agak panjang.


8. Helmi mengumpul ______________(pepokok, dedaun) yang

bertaburan di bawah pokok lalu dibakar.


9. Kanak-kanak itu seronok menangkap

_________________(lelabah, rerama) yang berterbangan di

taman bunga.
10. Doktor pakar mengesahkan

___________________(gegendang, lelangit) telinga Maizafi telah

rosak akibat kemalangan itu.
