Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

A. BUTIRAN PDP

Mata Pelajaran Matematik

Tarikh/Hari 23 Julai 2019 / Selasa

Masa 09:50 am – 10:50 am (60 minit)

Kelas 4 Zuhal

Bilangan Murid / 21 orang

Bidang Pembelajaran Nombor dan Operasi

Tajuk 11.0 Masa dan Waktu.

Kemahiran/Fokus Menambah melibatkan masa (Tahun dan Bulan).

Murid-murid telah membelajar mengenai penambahan


Kemahiran Sedia Ada
dalam masa dan waktu.

Standard Kandungan 11.2 Penambahan melibatkan masa


(i) Menambah hingga tiga masa melibatkan:
a. hari dan jam,
Standard Pembelajaran b. minggu dan hari,
c. tahun dan bulan
tanpa dan dengan penukaran unit.

Pada akhir pengajaran, murid berupaya untuk:

(a) Menambah tahun dan bulan tanpa penukaran unit


Objektif Pembelajaran
dengan betul.
(b) Menambah tahun dan bulan melibatkan
penukaran unit dengan betul.

Pentaksiran Penilaian Formatif

Komunikasi dipupuk secara aktif semasa interaksi


Kemahiran Proses Matematik antara guru dan murid.
Penaakulan dipupuk ketika aktiviti membuat
perwakilan dan perkaitan.
Tabiat Berfikir (HOM/KBAT) Menganalisis dan mengaplikasi.

Elemen Merentas Kurikulum Kreativiti dan inovasi: memerhati dengan bertujuan


(EMK) dan menghasilkan banyak idea.

Penerapan Nilai Berjimat-cermat, Kerjasama, Saling membantu,


Berkomunikasi dengan jelas, Sistematik dan Berani.
Tayangan Slaid, gambar kod tersembunyi, kertas
Bahan Bantu Mengajar soalan, kertas jawapan, Beberapa buah Bugs dan
lembaran kerja.

Seni dalam Pendidikan Penggabungjalinan seni pergerakan dengan seni


visual semasa membuat aktiviti kumpulan.

B. BUTIRAN GURU

Perancangan PdP (Penyediaan RPH):


Tema Fokus Bimbingan(TFB): Perkembangan Pengajaran- Sumber Pengajaran
Pembelajaran.
Kemahiran komunikasi, Kemahiran Sosial,
Kemahiran Insaniah (KI): Kemahiran Penyelesaian Masalah, Pembelajaran
Sepanjang Hayat.
Pedagogi Masa Ini(PMI): Pembelajaran Deduktif dan Pembelajaran Terarah
Kendiri.
Langkah /
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Masa (Minit)
1. Murid-murid ditanya khabar dahulu dan BBM
dibimbing untuk memastikan bilik darjah Tayangan slaid dan
sentiasa bersih dan kemas. Gambar kod.

2. Murid melihat slaid yang mengandungi KI


nombor bagi setiap abjad Alphabet. Kemahiran komunikasi

3. Kemudian, murid melihat gambar yang PMI


mempunyai kod tersembunyi yang dilekat Pembelajaran Deduktif
pada papan putih.
Set Induksi Nilai
(5 minit) 4. Murid diarahkan untuk mencari kod Berani, Sistematik
tersembunyi menggunakan nombor
sebagai petua. EMK:
Memerhati dengan
5. Setelah mencari kod tersembunyi, murid
bertujuan dan
diberitahu bahawa “Penambahan Tahun
menghasilkan banyak
Dan Bulan” adalah kod tersebut.
idea.

6. Murid diberitahu bahawa penambahan


tahun dan bulan adalah objektif
pembelajaran hari ini.
1. Murid-murid akan melihat paparan slaid BBM
yang ditayangkan oleh guru. Tayangan Slaid.

2. Kemudian, murid-murid akan dibimbing KI


oleh guru mengenai penambahan Kemahiran
melibatkan masa (bulan dan tahun). penyelesaian masalah

3. Guru juga akan menggunakan situasi Nilai


serta contoh-contoh kehidupan sebenar Saling membantu &
demi mencungkil semangat ingin tahu Kerjasama.
Imaginasi murid-murid.
Langkah 1
(15 minit) 4. Murid-murid akan diberikan peluang
untuk melontarkan masalah dan
kekeliruan yang dihadapi mengenai
topik hari ini agar guru mudah
menyelesaikannya.
1. Murid-murid dibahagikan beberapa BBM
kumpulan. Kertas soalan, kertas
jawapan, Beberapa
2. Setiap kumpulan diedarkan dengan buah “Bugs”
sehelai kertas yang ditulis jawapan di
tengah dan 4 ayat matematik yang KI
mengelilinginya. Komunikasi

3. Setiap kumpulan juga akan diedarkan Nilai


dengan beberapa buah Bug. Kerjasama,
Perkembangan
berkomunikasi dengan
Langkah 2 4. Dalam kumpulan, para murid jelas.
(20 minit) dikehendaki untuk menyelesaikan
setiap ayat matematik yang diberikan
dan melekat Bug pada ayat matematik
yang memberi jawapan yang sama
seperti jawapan yang ditulis di tengah
kertas.

5. Guru memberikan ganjaran kepada


kumpulan yang paling awal mencari
semua jawapan pada kertas.
Soalan 1. Setiap murid akan mendapat lembaran BBM
a) 22 tahun 4 bulan + 1 tahun 3 bulan + kerja. Para murid akan dibimbing untuk Lembaran kerja.

3 tahun 7 bulan = __ tahun __ bulan. menyelesaikan soalan yang ditanyakan


menggunakan jadual T.

b) 12 tahun 1 bulan + 8 tahun + 20 bulan KI


2. Guru akan membantu para murid untuk Komunikasi
= __ tahun __ bulan.
menyelesaikan soalan-soalan yang ada
pada lembaran kerja dengan menulis Nilai
c) 4 tahun 9 bulan + 3 tahun 8 bulan +
algorithmanya pada papan putih dan Adil & berkomunikasi
Tindakan 10 tahun 4 bulan =
memastikan setiap murid memahami dengan jelas.
Langkah 3 __ tahun __ bulan & ___ bulan
dan menulis jalan kerja dengan betul.
(15 minit)

Jawapan 3. Pada masa yang sama, guru juga akan


a) 27 tahun 1 bulan. memanggil beberapa murid untuk
b) 21 tahun 9 bulan. menulis algoritmanya pada papan putih.
c) 18 tahun 9 bulan & 225 bulan.
4. Guru menekankan perkaitan antara
tahun dan bulan kepada murid
menggunakan sifir 12.
BBM
Tayangan Slaid.

1. Guru membimbing murid membuat KI

rumusan berdasarkan apa yang telah Kemahiran Komunikasi

diajar pada hari ini.


Penutup EMK
(5 minit) 2. Murid-murid diberikan dengan satu Bahasa

soalan KBAT untuk dijawab.


Nilai
Berani mencuba,
berjimat-cermat.
