Anda di halaman 1dari 14

FORMAT UMUM RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

A. BUTIRAN PdP

Mata Pelajaran Bahasa Melayu

Tarikh 26 Oktober 2020

Masa 7.40 pagi - 8.40 pagi

Kelas 3 Amanah

Bilangan Murid 33 Orang

Tema M/P Pertanian dan Penternakan

Tajuk Lawatan ke Kilang Nenas Manis

Kemahiran/Fokus Menulis

Kemahiran Sedia Ada Murid pernah melihat dan mengatahui mengenai jem nanas
sebelum ini.

Standard Kandungan 3.1 Menulis

Standard Pembelajaran 3.3.1 Menghasilkan kerangka dan penulisan karangan


naratif dan bukan naratif secara:
(i) berpandu
(ii) separa berpandu.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :
i. Murid dapat membina sebuah kerangka karangan
naratif secara keseluruhan dengan betul.
ii. Murid dapat menghasilkan sebuah penulisan
karangan naratif yang lengkap.

Pentaksiran Penilaian Objektif (i)


Murid dapat membina kerangka karangan naratif
berdasarkan kad gambar situasi.

1
Penilaian Objektif (ii)
Murid dapat menghasilkan karangan naratif
berdasarkan kerangka karangan yang dibina.

Tabiat Berfikir (HOM/KBAT) • Berusaha untuk ketepatan


• Mengunakan pengetahuan lepas ke situasi baru
• Mencipta membayangkan dan berinovatif

Elemen Merentas Kurikulum (EMK) • Ilmu : Pendidikan muzik


• PAK 21 : “Trafic light”

Penerapan Nilai • Bekerjasama


• Keberanian
• Amanah
• Yakin diri
• Bertanggungjawab

Bahan Bantu Mengajar • Tart nenas


• Kad gambar situasi
• Lembaran kerja
• Pembesar suara

• “traffic light”

• Lirik lagu

• Buku penulisan

Seni dalam Pendidikan • Pergerakan


• Nyanyian

B. BUTIRAN GURU

Kemahiran Insaniah (KI): • Kemahiran kerja berpasukan


• Kemahiran kepimpinan
• Kemahiran berkomunikasi
• Pemikiran kritis dan kemahiran

2
Pedagogi Masa Kini(PMK): Komunikasi dan kolaboratif
KBAT :
(1) Merancang
(2) Menjana idea

Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Pembelajaran
Set induksi • Ketua kelas mengedarkan
(5 minit) Bahan maujud : Makanan sebiji tart nenas kepada BBM:
yang diperbuat daripada setiap seorang murid di • Tart nenas
nanas dalam kelas. KI:

• Murid diberi diminta untuk • Kemahiran

makan tart nenas yang berkomunikasi

diberikan.
PMK:
• Dua orang murid diminta
• Komunikasi dan
kehadapan untuk
Tart nenas kolaboratif
menceritakan mengenai
ciri-ciri tart nenas yang • KBAT
Contoh ciri-ciri tart diberikan oleh guru.
nenas yang akan Nilai:

dinyatakan oleh murid: • Keberanian


• Yakin diri

1. Manis
2. Gebu
3. Lembut
4. Berlemak
5. Sedap

Langkah 1 Aktiviti 1
(15 minit) Aktiviti 1 • Murid diberikan kepada BBM
empat kumpulan. • Kad gambar situasi
“Kad gambar situasi” • Di dalam kumpulan, murid • Lembaran kerja
diberi sekeping kad yang KI :
berbeza gambar situasi.
• Kemahiran kerja
berpasukan

3
• Murid diberi masa lima • Kemahiran
minit untuk membina kepimpinan
kerangka karangan • Kemahiran
naratifberdasarkan kad berkomunikasi
gambar yang diberikan. • ,Pemikiran kritis dan
• Setiap kumpulan murid kemahiran PMK:
berbincang bersama guru • KBAT
mengenai kerangka Nilai:
naratid yang dibina. • Bertanggungjawab
• Berkerjasama
Aktiviti 2 • Amanah

• Murid diedarkan sehelai


Objektif (i)
lembaran kerja setiap
Murid dapat membina
seorang.
kerangka karangan
• Setiap wakil kumpulan
naratif berdasarkan kad
menulis kerangka
gambar situasi.
karangan naratif yang
telah disemak di papan
putih.
• Murid harus menyalin
kembali kerangka
karangan naratif yang
ditulis di papan putih pada
lembaran kerja yang telah
diberikan.

Aktiviti 2

Lembaran kerja
(Lampiran 1)

4
Langkah 2 Karangan Naratif • Murid dikehendaki BBM
(25 minit) (Lawatan ke Ladang mengeluarkan buku ●
Nanas Manis) Buku penulisan
penulisan. ●
Lembaran kerja
• Murid dikehendaki ●
“traffic light”
memahami kerangka
karangan naratif yang KI
terdapat di dalam
Pemikiran kritis
lembaran kerja.
• Berdasarkan kerangka PMK
yang terdapat di dalam ●
lembaran kerja, murid Pembelajaran
Kendiri

dikehendaki menghasilkan ● Penyelesaian


sebuah karangan naratif Masalah
yang bertajuk “Lawatan ke
Ladang Nanas Manis” di Nilai:
dalam buku penulisan. • Bertanggungjawab
Murid disertakan dengan • Amanah

“traffic light” setiap


Penilaian Objektif (ii)
seseorang. Murid dapat
Jika muri mengalami menghasilkan
karangan naratif
masalah semasa berdasarkan kerangka
menghasilkan karangan, karangan yang dibina.
murid boleh mengangkat
“traffic light” berwarna
merah untuk mendapatkan
bantuan guru.
“Traffic light” hijau pula
digunakan apabila faham
soalan yang ditanya oleh
guru.

5
Langkah 3 Lirik lagu “Bapaku Semua murid dikehendaki BBM
(10 minit) Pulang dari Kota” berada di tempat ● Pembesar suara
masingmasing. Murid ● Lirik lagu
Bapaku pulang dari kota KI
diminta menyanyikan lagu
Bapaku belikan kereta • Komunikasi
“Bapaku pulang dari Kota” • Pemikiran kritis
Kereta kecil warna merah
dengan iringan muzik.
Akan kubawa ke sekolah PMK
Murid diperdengarkan lagu
• KBAT
Ponponponponpon ponpon “Bapaku pulang dari • Komunikasi dan
kolaborasi
ponpon Kota” versi tart nenas
Murid dikehendaki
Kereta kecil ku berbunyi EMK
berbincang mengenai
Marilah adik mari naik gaya semasa • Pendidikan muzik
Boleh kubawa jumpa menyanyikan lagu ini..
nenek Nilai
• Keberanian

Murid bersama-sama
menyanyikan lagu
Lirik lagu “Bapaku
“Bapaku pulang dari Kota”
Pulang dari Kota” versi versi tart nenas dengan
menggunakan gaya yang
tart nenas
kreatif.

Bapaku pulang dari kota


Bapaku belikan tart nanas
tart nanas sungguh sedap
Akan kubawa ke sekolah

Yumyumyumyumyum
yumyum yum yum
tart nenas ku ada lagi
Marilah kawan mari sini
Boleh kita makan tart
nenas ini.

6
Penutup Dua murid akan dipilih KI
(5 minit) Bercerita oleh guru untuk ke • Komunikasi
• Pemikiran kritis
hadapan.
Jangkaan jawapan murid Murid tersebut harusah PMK
berkongsi secara bercerita • KBAT
mengenai pengalaman
mengenai karangan • Komunikasi dan
menghasilkan karangan naratif yang dihasilkan kolaborasi
naratif : secara ringkas. Murid
kedua hendaklah bercerita Nilai
1. Langkah pertama mengenai pengalamannya • Keberanian
harus membina menghasilkan sebuah
karangan naratif.
kerangka bagi
karangan.
2. Menulis karangan
lebih mudah
dengan adanya
kerangka
karangan.

7
Refleksi
Pengajar dan pembelajaran dilaksankan di ruah ekoran perintah kawalan pergerakan
bersyarat (PKPB).. Oleh itu, saya telah mengambil iniseatif untuk mengesuaikannya dengan
pembelajaran secara atas talian. Pengajaran ini telah saya lakukan di dalam aplikasi “Google
classroom”. Seramai lima orang murid telah selesai melaksanakan tugasan yang telah saya
berikan. Tugasan tersebut mereka laksanakan di dalam buku penulisan yang telah mereka
bawa pulang semenjak hari pertama PKPB. Tugasan tersebut juga telah dihantar secara
gambar dan empat orang murid telah memuat naiknya di “Google Classroom”. Keempat-
empat murid tersebut telah berjaya mencapai sekurang-kurangnya satu objektif yang telah
saya tetapkan.

Ulasan Guru Pembimbing/ Pensyarah


_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________

8
Lampiran 1

Lirik lagu “Bapaku Pulang Kota”

Bapaku pulang dari kota


Bapaku belikan kereta
Kereta kecil warna merah
Akan kubawa ke sekolah

Ponponponponpon ponpon ponpon


Kereta kecil ku berbunyi
Marilah adik mari naik
Boleh kubawa jumpa nenek

Lirik lagu “Bapaku Pulang Kota” versi tart nenas

Bapaku pulang dari kota


Bapaku belikan tart nanas tart
nanas sungguh sedap Akan
kubawa ke sekolah

Yumyumyumyumyum yumyum yum yum


tart nenas ku ada lagi Marilah
kawan mari sini
Boleh kita makan tart nenas ini.

9
Lampiran 2

Sila hasilkan sebuah kerangka karangan naratif


berpandukan gambar yang diberikan.

Berkumpul di kantin – guru beri taklimat-

bertolak ke Kilang Nenas Manis

Tiba di kilang - pengurus menyambut kedatangan

– beratur untuk masuk

Melawat kilang – melihat proses penghasilan


produk – berasa teruja

Melawat kedai produk nenas- buah tangan- banyak


produk nenas – membeli

Sebelum pulang – beratur – ambil gambar –


kenangan bersama

Bertolak pulang – semua melambai – gembira

10
Lampiran 2
Bahan bukti pengajaran secara atas talian melalui Aplikasi “Google Classrom”

11
Lampiran 4

Antara hasil tugasan yang dilaksanakan oleh murid.

12
13
14
