Anda di halaman 1dari 7

iiRANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

A. BUTIRAN PdP

Mata Pelajaran Bahasa Melayu

Tarikh 9 November 2020

Masa 8:30 pagi – 9:30 Pagi

Kelas 3 Amanah

Bilangan Murid 33 orang

Tema M/P Ekonomi, keusahawanan dan kewangan

Tajuk Wah murahnya!

Kemahiran/Fokus Aspek Tatabahasa

Murid pernah membeli belah dalam kehidupan seharian.


Kemahiran Sedia Ada

Standard Kandungan 5.2 Tatabagasa

5.2.1 Memahami dan menggunakan kata mengikut


konteks:
Standard Pembelajaran (i) kata dasar
(ii) kata berimbuhan awalan
(iii) kata berimbuhan akhiran.
1. Menyenaraikan empat dasar dan empat kata
berimbuhan awalan dan akhiran dengan betul.
Objektif Pembelajaran 2. Membina 5 ayat dengan menggunakan imbuhan
awalan berdasarkan kata dasar yang diberikan.

Objektif (i)
Menyenaraikan empat dasar dan empat kata berimbuhan
awalan dan akhiran dengan betul dalam “Google form”
yang disediakan.
Pentaksiran
Objektif (ii)
Membina 5 ayat dengan menggunakan imbuhan awalan
berdasarkan kata dasar yang diberikan dalam “Google
form” yang disediakan.
1. Mengaplikasi
Tabiat Berfikir (HOM/KBAT) 2. Menganalisis
3. Ketakbergantungan berfikir

Elemen Merentas Kurikulum (EMK) Ilmu – Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK),

Penerapan Nilai Keberanian, kerajinan, kejujuran

 Slaid
 Gambar Situasi
 Aplikasi Google Meet
Bahan Bantu Mengajar
 Aplikasi “Google Classroom”
 Aplikasi “Wordwall”
 Pantun

Seni dalam Pendidikan Kecerdasan pelbagai – verbal linguistik

B. BUTIRAN GURU

1. Kemahiran komunikasi
Kemahiran Insaniah (KI):
2. Pemikiran kritis
1. Komunikasi dan kolaborasi
Pedagogi Masa Kini(PMK):
2. Literasi TMK

Langkah / Aktiviti Pengajaran dan


Isi Pelajaran Catatan
Masa (Minit) Pembelajaran
1. Murid dipaparkan beberapa BBM:
Gambar situasi gambar situasi.  Slaid
2. Beberapa orang murid  Kad Situasi
dipilih untuk menyatakan  Aplikasi Google
situasi pada gambar Meet
tersebut.
Set Induksi
3. Murid dikaitkan dengan isi KI:
(5 Minit)
pembelajaran iaitu kata  Pemikiran kritis
Membeli dasar, kata berimbuhan
Memilih awalan dan akhiran. PMK:
Membayar  Pembelajaran
Menjual kontekstual
EMK:
 TMK

Nilai:
 Kejujuran
1. Murid dipaparkan dengan BBM:
Kata dasar : sebuah slaid di dalam  Aplikasi “Google
 Perkataan yang “Google meet”. Classroom”
boleh berdiri sendiri. 2. Murid diberi penerangan isi  Slaid
 Boleh terima pembelajaran tentang kata KI:
imbuhan dasar, dan kata  Pengurusan
 Sebagai contoh : berimbuhan awalan dan maklumat
Beli = Membeli akhiran berdasarkan slaid
yang dipaparkan. PMK:
Imbuhan awalan : 3. Beberapa orang murid  Literasi TMK
 ‘be’ = bekerja dipilih untuk menjawab
Langkah 1
 ‘ber’ = berjalan soalan pengukuhan bagi Nilai:
(20 Minit)
 ‘me’ = merasa setiap jenis kata.  Kejujuran
 “mem” = membeli 4. Murid diberi peneranagan  Kerajinan
mengenai penggunaan

Imbuhan awalan : setiap kata dalam


sesebuah ayat.
 ‘-an’ = makanan
5. Beberapa orang murid
 ‘-kan’ = belikan
dipilih untuk menjawab
 ‘-i’ = dapati
soalan pengukuhan
mengenai penggunaan
setiap kata dalam ayat.
1. Semua murid diminta BBM:
Wordwall : masuk ke dalam aplikasi  Aplikasi
kategorikan jenis kata Google Classroom masing- “Wordwall”
masing.
https://wordwall.net/play/ 2. Murid dikehendaki KI:
7510/983/291 membuka pautan yang  Pemikiran kritis
terdapat pada tugasan
yang dimuat naik oleh PMK:
guru.  Literasi TMK
3. Murid harus menjawab
soalan dalam aplikasi Nilai:
Wordwall : Wordwall menerusi pautan  Kerajinan
Isi tempat kosong yang disediakan tersebut .
pada ayat. 4. Murid dikehendaki Objektif (i)
mengetegorikan perkataan Menyenaraikan
https://wordwall.net/play/ yang diberikan samaada empat dasar dan
Langkah 2 1301/635/8155 kata dasar, kata empat kata
(25 Minit) berimbuhan awalan berimbuhan awalan
mahupun kata berimbuhan dan akhiran dengan
akhiran.Murid. betul dalam “Google
5. Murid dikehendaki form” yang
melengkapkan ayat yang disediakan.
diberikan dengan kata
yang menggunakan Objektif (ii)
imbuhan ataupun akhiran. Membina 5 ayat
dengan
menggunakan
imbuhan awalan
berdasarkan kata
dasar yang
diberikan dalam
“Google form” yang
disediakan.

Berpantun  Murid dipaparkan tiga buah BBM:


Langkah 3 pantun empat rangkap.  Pantun
Indah nian pemandangan dunia, KI:
(5 Minit)
Dari timur hingga selamat;
Sikap berjimat amalan mulia,
Orang boros sahabat syaitan.  Murid dikehendaki  Pengurusan

Sungguh pahit buah peria, membaca pantun tersebut maklumat


Dimakan juga dibuat sayuran; secara beraimai-ramai.
Membesar belanja sikap sesia,
PMK:
Hanya menambah beban
kewangan.  Literasi TMK

Singgah berehat di Kota Lama,


Kuih dijamah air dihirup;
Nilai:
Berjimat cermat suruhan agama,  Bersungguh-
Jika diamal sejahteralah hidup.
sungguh
 Amanah
 Kerjasama

1. Dua orang murid dipilih KI:


RUMUSAN untuk membuat rumusan  Komunikasi
menganai pembelajaran

Penutup hari ini. Nilai:

(5 Minit) 2. Guru memberikan pujian  Kerjasama


atas sikap murid yang
memberi kerjasama dalam
aktiviti pengajaran

Refleksi
Pengajar dan pembelajaran dilaksanakan di rmuah ekoran perintah kawalan pergerakan
bersyarat (PKPB). Oleh itu, saya telah mengambil iniseatif untuk mengesuaikannya dengan
pembelajaran secara atas talian mengikut manual PdPr yang telah ditetapkan oleh KPM.
Pengajaran ini tidak dapat dilaksanakan di dalam “Google Meet”, tetapi telah saya lakukan di
dalam aplikasi “Google classroom” dan “Wordwall”. Secara keseluruhannya, semua murid
dapat menghasilkan lebih dari tiga ayat yang menggunakan kata majmuk yang baik.
