Anda di halaman 1dari 6

LAMPIRAN A

FORMAT UMUM RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

A. BUTIRAN PdP TEORI

Mata Pelajaran GHP1032 PENYIMPANANAN BAHAN MENTH

Tarikh 21 Mei 2021

Masa 7.00 Pagi – 9.30 Pagi

Kelas 1 SVM Pemprosesan Makanan (1GHP)

Bilangan Murid 23 orang


Kaedah Penyimpanan bahan mentah mengikut jenis produk,
Tajuk
jenis dan persekitaran stor
Pelajar dapat Membuat penyimpanan bahan mentah mengikut
Kemahiran/Fokus
jenis produk dan persekitaran stor
Pelajar dapat menjelaskan kaedah penyimpanan bahan mengikut
Kemahiran Sedia Ada
prinsip umum penyimpanan bahan mentah
Standard Kandungan Simpan Bahan Mentah
i. Sistem Letakan Stok
ii. Prosedur Penyimpaanan Bahan

Standard Pembelajaran iii. Panduan Penyusunan Stok


iv. Aliran Stok
v. Jenis & Persekitaran Stor

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar akan


dapat:
Objektif Pembelajaran
1) 1. Menjelaskan kaedah penyimpanan bahan mengikut
LIFO-FIFO

Pentaksiran Kertas Tugasan

i. Dapat memahami,Mengingat dan Mengaplikasi


ii. Berfikir & berkomunikasi dengan jelas dan tepat
Tabiat Berfikir (HOM/KBAT) iii. Berterusan
iv. Menyoal & menyelesaikan
v. masalah

1
Kemahiran Berfikir, Teknologi Maklumat dan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK)
Komunikasi (TMK), Keusahawanan
Bertanya jika tidak tahu, Rasional, Kerajinan, Tekun,
Penerapan Nilai
Kesopanan, Bertanggungjawab.
Laptop, Powerpoint, JamBoard, Kertas Penerangan, Kertas
Bahan Bantu Mengajar
Tugasan

B. BUTIRAN GURU
Pemikiran Kritis, Kemahiran Mendengar, Kemahiran
Kemahiran Insaniah (KI):
Menyelesaikan Masalah
Pedagogi Masa Kini(PMK): TMK, Pembelajaran Inkuiri, Pembelajaran Penyelesaian Masalah

Langkah /
Aktiviti Pengajaran dan
Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
(Minit)
Set Induksi  Memulakan kelas dengan BBM: Slaid
Membuat ulangkaji secara mengucapkan salam, Powerpoint, gambar
(15 minit) ringkas tentang bertanya khabar pelajar
pembelajaran pada minggu serta mengambil kehadiran KI: Pemikiran kritis
lalu. pelajar.
PMK: TMK
Pengenalan kepada tajuk  Selesakan pelatih dengan
pembelajaran & tujuan ucapan alu-aluan/ EMK: TMK
pembelajaran. Memastikan pelajar belajar
daalam keadaan kondusif/ TMK: Slaid
Soalan: Apakah yang kamu Memastikan pelajar dalam Powerpoint, Google
dapat ceritakan tentang keadaan yang selesa Meet, tayangan video,
sistem letakan stok?  Semak Senarai Kehadiran gambar

Jawapan: tentang sistem  Menekankan aspek disiplin/ Nilai:


dan cara penyimpanan stok kerjasama / tata-tertib / Kesopanan, Bertanya
mikrofon jika tidak tahu
 Pengenalan kepada tujuan
Nilai: Kesopanan,
pembelajaran & tajuk
Bertanya jika tidak
pembelajaran
tahu
 Pelajar melihat video
pekerja menyusun stok

 Guru mengemukakan
Soalan: Berdasarkan video, pertanyaan berdasarkan
Apakah sistem letakan gambar;
stok/sistem susunan stok  Berdasarkan video, Apakah

2
yang digunakan?

Jawapan : Terdapat dua sistem letakan stok/sistem


sistem yang digunakan oleh susunan stok yang
pekerja tersebut, iaitu digunakan?
sistem letakan stok tetap
dan stok rambang.

BM: Kertas
Penerangan, Slaid
Powerpoint
Bertanya kepada pelajar, Pelajar cuba menjawab dan guru
Apakah perbezaan di antara menerangkan tentang letakan stok. KI: Pemikiran Kritis,
kedua sistem letakaan stok Mendengar pendapat
tersebut? Guru menerangkan tentaang sistem
Langkah 1 letakan stok tetap dan sistem PMK:Pembelajaran
Menerangkan sistem leteakan stok rambang secara Inkuiri
(15 minit) letakan stok spesifik.
i) Sistem Letakan EMK: TMK
stok tetap Guru menerangkan dengan
ii) Sistem letakan stok menunjukkan demo menyusun air TMK:
rambang mineral. POWERPOINT,
Google Meet

Nilai: Tekun
Langkah 2 Prosedur Penyimpanan Dengan menggunakan kertas BM: Kertas
Bahan penerangan Penerangan, Slaid
(1/2 Jam) Powerpoint
Guru menerangkan Prinsip
Prosedur Penyimpanan bahan KI: Pemikiran Kritis,
mentah Kemahiran Mendengar
i) Ruang yang ekonomik
ii) Susunan teratur PMK: TMK,
iii) Susun megikut FIFO Pembelajaran Inkuiri,
Pembelajaran
Penyelesaian Masalah

Penerangan adalah dengan EMK:Teknologi


menggunakan kaedah perbincangan Maklumat dan
bersama pelajar tentang panduan Komunikasi (TMK)
dan peraturan asas penyusunan
Panduan Susunan Stok stok. TMK: Google meet,
Guru menerangkan susunan dan classroom
peraturan stok dengan menunjukkan
beberapa contoh gambar Nilai: Teroka ilmu
pembungkusan semasa menyusun baru, Rasional, Tekun,
stok.

3
Berdasarkan gambarajah di bawah,
apakah yang boleh kamu terangkan
Guru bertanya kepada
daripada situasi tersebut?
peljar apakah yang
mereka faham tentang
Aliran Stok FIFO-LIFO

Jawapan: Jenis Jenis aliran stok


FIFO-LIFO Bertanggungjawab

Guru menerangkan tentang maksud


FIFO & LIFO.

Guru menerangkan secara spesifik


tentang perbezaan LIFO-FIFO

Guru meminta pelajar untuk


memberi contoh FIFO-LIFO
daripada hasil pembelajaran.

Jenis dan Persekitaran Dengan menggunakan kertas


Stor penerangan
I) Penyimpanan
bilik sejuk dingin Guru menerangkan jenis-jenis
II) Penyimpanan dan persekitaan stor serta
bilik sejuk beku memberikan contoh.
III) Penyimpanan
Bilik Kering(stor bahan
kering)
Langkah 3 Penilaian Guru memberikan soalan BBM:

4
Guru memberikan sedikit
pembayang kepada pelajar
bagi setiap soalan yang
diberikan

Soalan: Apakah sistem


aliran stok yang sesuai
digunakan bagi produk Powerpoint,
makanan? daripada Kertas Tugasan dan Soalan
memberikan masa kepada semua berdasarkan
Jawapan: Sistem aliran stok
pelajar untuk menjawab soalan Kertas
dalam Kertas Tugasan tersebut. Tugasan,
FIFO
Jamboard
Pilih 5 pelajar secara rawak
(20 minit)
untuk mengongsikan jawapan
Soalan: Apakah perbezaan mereka. KI: Pemikiran
diantara sistem stok tetap Kritis, Kemahiran
dan sistem stok rambang? Mendengar,.
Pelajar menghantar jawapan
Jawapan: Sistem letakan Kertas Tugasan dalam group TMK: Google
stok tetap diwujudkan whatsapp untuk perbincangan. Classroom, Powerpoint
haruslah mudah difahami Interactive
untuk menyenangkan kerja
menyimpan dan
mengeluarkan barang,
manakala sistem letakan
stok rambang, adalah
pindaan terhadap nombor
letakan stok pada kad bin.
Nilai:
Mendengar arahan,
 Guru merumuskan isi
berdisiplin
pelajaran bersama pelajar.
 Sebagai aktiviti
Kemahiran berfikir:
pengukuhan guru
Membuat rumusan
Penutup Rumusan: memberikan soalan dalam
pembelajaran dan
• Merumuskan isi Google Classroom sebagai
(10 minit) menjawab penilaian.
pelajaran tugasan dirumah.
 Menerangkan apa yang
BBM: -
perlu dilakukan oleh pelajar
untuk persediaan pelajaran KI: Kemahiran
akan datang. Mendengar

Catatan Refleksi Pelajar:

5
Seramai 17/23orang pelajar mencapai objektif pembelajaran. Penggunaan BBM tayangan grafik dan
video telah menunjukkan maklum balas yang positif daripada pelajar dan telah menimbulkan rasa
ingin tahu pelajar. Pelaksanaan PdPr adalah dengan melibatkan penggunaan aplikasi Whatsapp,
Google Meet dan juga Google Classroom. Pelajar mampu menjawab soalan tugasan yang diberikan
dengan baik, namun terdapat 6 Orang pelajar tidak dapat mengikuti PdP kerana mempunyai masalah
capaian internet dan tidak mencapai objektif pembelajaran. Bimbingan susulan akan diberikan kepada
pelajar ini untuk memastikan mereka tidak ketinggalan dari pelajar-pelajar yang lain.

Catatan Guru Pembimbing:

Catatan Pensyarah Penyelia:
