Anda di halaman 1dari 4

LAMPIRAN A

FORMAT UMUM RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

A. BUTIRAN PdP TEORI

Mata Pelajaran GHP1032 PENYIMPANANAN BAHAN MENTH

Tarikh 28 Mei 2021

Masa 7.00 Pagi – 12.00 Tengahari

Kelas 1 SVM Pemprosesan Makanan (1GHP)

Bilangan Murid 23 orang

Tajuk Kebersihan Dan Keselamatan Tempat Penyimpanan


Mengukuhkan pengetahuan pelajar agar dapat mengawal
Kemahiran/Fokus
kebersihan dan keselamatan di dalam stor
Pelajar tahu kaedah penyimpanan dan perkara yang perlu dielak
Kemahiran Sedia Ada
semasa penyimpanan bahan mentah.
Standard Kandungan Simpan Bahan Mentah
i. Langkah-langkah keselamatan berkaitan penyimpanan
Standard Pembelajaran bahan mentah

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar akan


dapat:
Objektif Pembelajaran
1) 1. Menjelaskan cara pengawalan kebersihan dan
keselamatan tempat penyimpanan

Pentaksiran Kertas Tugasan

i. Dapat memahami,Mengingat dan Mengaplikasi


ii. Berfikir & berkomunikasi dengan jelas dan tepat
Tabiat Berfikir (HOM/KBAT) iii. Berterusan
iv. Menyoal & menyelesaikan
v. masalah
Kemahiran Berfikir, Teknologi Maklumat dan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK)
Komunikasi (TMK), Keusahawanan
Bertanya jika tidak tahu, Rasional, Kerajinan, Tekun,
Penerapan Nilai
Kesopanan, Bertanggungjawab.
Bahan Bantu Mengajar Laptop, Powerpoint, JamBoard, Kertas Penerangan, Kertas

1
Tugasan

B. BUTIRAN GURU
Pemikiran Kritis, Kemahiran Mendengar, Kemahiran
Kemahiran Insaniah (KI):
Menyelesaikan Masalah
Pedagogi Masa Kini(PMK): TMK, Pembelajaran Inkuiri, Pembelajaran Penyelesaian Masalah

Langkah / Aktiviti Pengajaran dan


Isi Pelajaran Catatan
Masa (Minit) Pembelajaran
 Memulakan kelas dengan
mengucapkan salam,
bertanya khabar pelajar
serta mengambil
kehadiran pelajar. BBM: Slaid
Powerpoint,
 Selesakan pelatih dengan
ucapan alu-aluan/
Membuat ulangkaji secara KI: Pemikiran kritis
Memastikan pelajar
ringkas tentang belajar daalam keadaan
pembelajaran pada minggu PMK: TMK
kondusif/ Memastikan
lalu. pelajar dalam keadaan
EMK: TMK
yang selesa
Pengenalan kepada tajuk
Set Induksi TMK: Slaid
pembelajaran & tujuan  Semak Senarai Kehadiran
(15 minit) pembelajaran. Powerpoint, Google
 Menekankan aspek Meet,
disiplin/ kerjasama / tata-
tertib / mikrofon Nilai:
 Pengenalan kepada tujuan Kesopanan, Bertanya
pembelajaran & tajuk jika tidak tahu
pembelajaran
Nilai: Kesopanan,
 Guru mengemukakan Bertanya jika tidak
pertanyaan tentang tahu
kebersihan penyimpanan

Langkah 1 Soalan: Apakah yang kamu Pelajar cuba menjawab dan guru BM: Kertas
faham tentang kebersihan menerangkan kebersihan dan Penerangan, Slaid
(1jam) dan keselamatan tempat keselamatan tempat penyimpanan. Powerpoint
penyimpanan?
Guru menerangkan tentang KI: Pemikiran Kritis,
Jawapan: Kebersihan kebersihan dan keselamatan Mendengar pendapat

2
tempat penyimpanan dengan
merujuk kertas penerangan.

Guru memberi contoh kepada PMK:Pembelajaran


pelajar dengan menggunakan Inkuiri
gambar contoh keadaan tempat
tempat penyimpanan amat penyimpanan yang kotor boleh EMK: TMK
penting bagi mengelakkan menyebabkan penyakit.
pencemaran makanan. TMK:
POWERPOINT,
Google Meet, Google
Image

Nilai: Tekun

BM: Kertas
Dengan menggunakan kertas Penerangan, Slaid
penerangan Powerpoint

Guru menerangkan cara KI: Pemikiran Kritis,


peningkatan pengawalan Kemahiran Mendengar
kebersihan dan keselamatan
tempat penyimpanan bahan PMK: TMK,
mentah Pembelajaran Inkuiri,
Pembelajaran
Langkah 2 i) Sanitasi setiap hari
Cara peningkatan Penyelesaian Masalah
pengawalan kebersihan ii) Perangkap tikus
(3jam) iii) Sistem pemeriksaan
dan keselamatan tempat EMK:Teknologi
penyimpanan bahan iv) Pemasangan pagar
Maklumat dan
mentah luar stor
Komunikasi (TMK)
Selesai penerangan oleh guru,
Murid diberi masa selama 5 TMK: Google meet,
minit untuk mencari maklumat classroom
dan contoh untuk mengawal
kebersihan di tempat Nilai: Teroka ilmu
penyimpanan bahan mentah baru, Rasional, Tekun,
Bertanggungjawab

Langkah 3 Penilaian Guru memberikan soalan BBM:


daripada Kertas Tugasan dan Powerpoint,
(30 minit) Soalan: Apakah langkah- memberikan masa kepada Soalan
langkah yang boleh semua pelajar untuk menjawab berdasarkan
dilakukan untuk soalan dalam Kertas Tugasan Kertas
mengelakkan haiwan tersebut. Tugasan,
perosak masuk ke dalam

3
Jamboard
Pilih 5 pelajar secara rawak
stor? untuk mengongsikan jawapan KI: Pemikiran
mereka.
Kritis, Kemahiran
Jawapan: Memasang pagar,
Mendengar,.
perangkap tikus dan dawai
mesh. Pelajar menghantar jawapan
TMK: Google
Kertas Tugasan dalam group
whatsapp untuk perbincangan. Classroom, Powerpoint
Interactive
Nilai:
Mendengar arahan,
 Guru merumuskan isi
berdisiplin
pelajaran bersama pelajar.
 Sebagai aktiviti
Kemahiran berfikir:
pengukuhan guru
Membuat rumusan
Penutup memberikan soalan dalam
Rumusan: pembelajaran dan
Google Classroom
(15 minit) •Merumuskan isi pelajaran menjawab penilaian.
sebagai tugasan dirumah.
 Menerangkan apa yang
BBM: -
perlu dilakukan oleh
pelajar untuk persediaan KI: Kemahiran
pelajaran akan datang. Mendengar

Catatan Refleksi Pelajar:

Seramai 17/23orang pelajar mencapai objektif pembelajaran. Penggunaan BBM tayangan grafik dan
video telah menunjukkan maklum balas yang positif daripada pelajar dan telah menimbulkan rasa
ingin tahu pelajar. Pelaksanaan PdPr adalah dengan melibatkan penggunaan aplikasi Whatsapp,
Google Meet dan juga Google Classroom. Pelajar mampu menjawab soalan tugasan yang diberikan
dengan baik, namun terdapat 6 Orang pelajar tidak dapat mengikuti PdP kerana mempunyai masalah
capaian internet dan tidak mencapai objektif pembelajaran. Bimbingan susulan akan diberikan kepada
pelajar ini untuk memastikan mereka tidak ketinggalan dari pelajar-pelajar yang lain.

Catatan Guru Pembimbing:

Catatan Pensyarah Penyelia:
