Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN MATEMATIK TAHUN 5 / 2020

SEKOLAH KEBANGSAAN AYER LANAS ( TRUST SCHOOL)17700 AYER LANAS, KELANTAN

NAMA GURU : SYED AZEMAN BIN SYED MOHAMED


FORMAL LEARNING OBSERVATION SEASON 2 /2020 (FLO 2/ 2020 )

PELAN PENGAJARAN & PEMBELAJARAN

Bidang : Sukatan & Geometri Minggu: 39


Mata pelajaran: Kelas : 5 Bestari
Tajuk : Ruang Tarikh : 18 Okt 2020
MATEMATIK Masa : 8:10 – 9:10 am
Hari : Ahad

Standard Kandungan & Nilai Murni: Elemen Merentas Kurikulum:


Pembelajaran: Kerjasama dalam kumpulan, yakin Kreativiti dan inovasi
15.1 ( ii ) dan tekun  
 
Aspirasi Murid
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
/ / / / /
berfikir memimpim dwibahasa kerohanian rasional
Objektif Pembelajaran (LO) : Kriteria Kejayaan (SC) :
Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat 1. Saya boleh menyatakan kedudukan panjang
menentukan luas gabungan dua bentuk segiempat tepat dan dan lebar pada rajah segiempat.
segiempat sama. 2. Saya boleh membina rumus luas.
3. Saya boleh mengira luas segiempat

Konsep Utama/ Perbendaharaan Kata Utama: Sumber:


 Ruang, luas, segiempat sama, segiempat tepat, gabungan bentuk Mini whiteboard, peta buih, mind & combine, kad
rajah,
 
RANGKA PENGAJARAN IMPAK/REFLEKSI
Set Induksi  
 aktiviti untuk menarik minat murid 1. Guru memaparkan beberapa bentuk 2D di papan Kehadiran :
(aktiviti set induksi) putih.
 memaklumkan kepada murid tentang
objektif pembelajaran
 merangsang ingatan terhadap pembelajaran
terdahulu

2. Bersoal jawab tentang rajah tersebut.


3. Murid memberi jawapan masing-masing.
4. Mengaitkan jawapan murid dengan tajuk
pembelajaran hari ini.

Aktiviti Utama  
 penerangan kandungan pembelajaran 1. Guru menerangkan objektif pembelajaran dan
kriteria kejayaaan kepada murid-murid.
 contoh dan tunjuk cara
2. Memberi penerangan kepada murid
 peluang membuat latihan a) menentukan luas segiempat sama dan tepat
dengan mengguna petak 1cm dan rumus luas
 bimbingan dan maklum balas berterusan
serta luas gabungan dua bentuk.

3. AKTIVITI 1
Share-N-Turn ( Kongsi-Bergilir )
 bagi pelbagai gaya pembelajaran
a) setiap kumpulan diberi 4 soalan di kad soalan
 cabaran bersesuaian untuk semua murid
b) murid mengambil soalan satu seorang
c) menjawab soalan di kad soalan tersebut
 peluang untuk belajar secara kolaboratif d) menyebut jawapan masing-masing dan ketua
kumpulan menulis jawapan di peta buih
 bimbingan dan maklum balas berterusan

(Pentaksiran Pembelajaran –AfL)


 PEMBEZAAN AKTIVITI 1
Kumpulan A (murid pandai )- 2 kumpulan
Mengira luas mengikut rajah yang diberi
menggunakan rumus luas

Kumpulan B (murid sederhana) – 2 kumpulan


Mengira luas dengan mengisi rumus luas
Panjang x Lebar = yang disediakan.

Kumpulan C ( murid lemah)- 2 kumpulan


Mengira luas mengguna keadah membilang petak
1cm

e) Ketua kumpulan akan menampal hasil kerja


kumpulan masing-masing di papan putih
f) Sama-sama menyemak jawapan. Kumpulan yang
betul semua diberi ganjaran.

4. AKTIVITI 2
Mine and Combine
a) Setiap kumpulan diberi satu soalan
b) Murid menjawab di mini whiteboard masing-
masing.
c) Ketua kumpulan mencatat jawapan ahlinya di
peta mind & combine

 PEMBEZAAN AKTIVITI 2
Kumpulan A (murid pandai )- 2 kumpulan
Mengira luas gabungan bentuk segiempat dengan
mengguna rumus

Kumpulan B (murid sederhana) – 2 kumpulan


Mengira luas dua bentuk segiempat dan melakukan
operasi penambahan melibatkan gabungan bentuk
tersebut.

Kumpulan C ( murid lemah)- 2 kumpulan


Mengira luas mengguna keadah membilang petak
1cm melibatkan 2 bentuk dan menggabungkannya.

d) Berbincang jawapan dan kumpulan yang betul


diberi ganjaran.

 
Penutup Quick Fire
Refleksi : kajian dan penilaian pembelajaran 1. Guru memaparkan satu soalan
Akan datang : kenal pasti langkah-langkah
2. Murid diminta menyelesaikannya dengan
seterusnya
Aktiviti penutup mengguna mini whiteboard
  3. Murid yang menjawab dengan betul diberi
ganjaran.

. Guru revisit LO dan SC :


1.Saya boleh menyatakan kedudukan panjang
dan lebar pada rajah segiempat.
2. Saya boleh membina rumus luas.
3. Saya boleh mengira luas segiempat

4. Guru mengedar borang penilaian kendiri dan


murid menjawab bagi menilai diri masing-masing
tentang pembelajaran hari ini.
Pengukuhan
Kerja susulan untuk murid Pemulihan Pengayaan
Murid menjawab latihan
