Anda di halaman 1dari 11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PRASEKOLAH

KELAS : Cerdik UMUR : 5 & 6 Tahun TARIKH : 10.01.2022 HARI : Isnin


KEHADIRAN : / 24 TEMA : Pasir
MASA SLOT
7.00 am - 7.20 am Perbualan Awal
Kehadiran, sukat suhu, menyanyi lagu Negaraku, lagu negeri, bacaan doa dan
perbualan mengenai norma baharu di sekolah..
Pendidikan Islam
7.20 am - 7.50 am
PdP dikendalikan oleh guru agama.
7.50 am - 8.10 am Main Bebas.
Murid-murid melakukan manipulasi alatan permainan sambil dipantau oleh guru dan
PPM.
Matematik
8.10 am – 8.50 am
Strategi PdP : Pembelajaran Berpusatkan Murid
Tunjang : Sains dan Teknologi
Fokus : MA 5.1 Konsep Masa Dan Waktu
SK : MA 5.1 Memahami waktu dalam konteks kehidupan seharian.
SP : MA5.1.6 Menghubungkaitkan waktu dengan peristiwa yang telah berlaku sedang
berlaku dan akan berlaku.
KSP : BM 1.4.3 Bersoal jawab menggunakan ayat mudah.
Objektif : Murid-murid dapat menghubungkaitkan waktu dengan peristiwa yang telah
berlaku sedang berlaku dan akan berlaku.
KK :
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Aktiviti : Sumbang saran
ABM : Jam analog, kad gambar
Refleksi :
TP1…../….. TP2…../….. TP3…../…..
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
8.50 am – 9.20 am Bahasa Inggeris
Strategy : Child-Centred Learning
Strand : Communication : English
Focus : BI 1.0 Listening And Speaking.
SK : BI 1.3 Listen to, understand and respond in a variety of contexts.
SP : BI 1.3.6 Role play familiar daily situations.
KSP : FK 2.2.2 Melakukan gabungan pergerakan lokomotor.
Objective : Pupils can to role play familiar daily situations.
Activity : Pupil’s let’s to role play familiar daily situations.
Materials : Falsh card
Reflections :
TP1…../….. TP2…../….. TP3…../…..
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
9.20 am – 9.50 am Rehat
Pengurusan Diri
Aktiviti Pembelajaran
9.50 am – 10.50.00 am
Strategi PdP : Pembelajaram Berpusatkan Murid
Tunjang : Komunikasi ( Bahasa Malaysia )
Fokus : 2.0 Kemahiran Membaca
SK : BM 2.3 Membina dan membaca suku kata dan perkataan.
SP : BM 2.3.4 Membaca perkataan dengan sukukata terbuka dan tertutup
(i) KVK
(ii) V + KV
(iii) V + KVK
(iv) KV + KVK
(v) KVK + KV
KSP : BI 2.4.3 Read and respond to texts read.
Objektif : Murid-murid dapat membaca perkataan dengan sukukata terbuka dan
tertutup
KK :
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Aktiviti : Membaca perkataan dengan suku kata suku kata terbuka.
ABM : Kad suku kata
Refleksi :
TP1…../….. TP2…../….. TP3…../…..
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Penutup
10.50 am – 11.00 am
Membuat rumusan dan kesimpulan secara keseluruhan.

Disediakan Oleh: Disemak Oleh:


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PRASEKOLAH
KELAS : Cerdik UMUR : 5 & 6 Tahun TARIKH : 11.01.2022 HARI : Selasa
KEHADIRAN : / 24 TEMA : Pasir
MASA SLOT
7.00 am - 7.20 am Perbualan Awal
Kehadiran, sukat suhu, menyanyi lagu Negaraku, lagu negeri, bacaan doa dan
perbualan mengenai norma baharu di sekolah..
Fizikal
7.20 am - 7.50 am
Strategi PdP : Belajar Melalui Bermain
Tunjang : Perkembangan Fizikal dan Penjagaan Kesihatan
Fokus : FK 5.0 Pendidikan Kesihatan Reproduktif Dan Sosial
SK : FK 5.3 Menjaga keselamatan diri dan mendemontrasi kemahiran kecekapan
psikososial dalam kehidupan harian.
SP : FK 5.3.5 Menunjukkan cara penggunaan alatan dan bahan yang berbahaya dengan
betul dan selamat.
KSP : BM 1.4.6 Bersoal jawab menggunakan ayat mudah berdasarkan bahan
rangsangan.

Objektif : Murid-murid dapat menunjukkan cara penggunaan alatan dan bahan yang
berbahaya dengan betul dan selamat.

KK :
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Aktiviti : Simulasi cara penggunaan alatan dan bahan yang berbahaya dengan betul dan
selamat.
ABM : Gunting, kertas
Refleksi :
TP1…../….. TP2…../….. TP3…../…..
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
7.50 am - 8.50 am Aktiviti Pembelajaran
Strategi PdP : Pembelajaran Berasaskan Inkuiri
Tunjang : Sains dan Teknologi
Fokus : SA 5.0 Menyiasat Alam Fizikal
SK : SA 5.1 Meneroka alam fizikal dalam kehidupan seharian.
SP : SA5.1.2 Merekod hasil pemerhatian terhadap bayang-bayang.
KSP : FK 2.3.3 Melakukan gabungan pergerakan bukan locomotor.
Objektif : Murid-murid dapat merekod hasil pemerhatian terhadap bayang-bayang.
KK :
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Aktiviti : Merekod hasil pemerhatian terhadap bayang-bayang.
ABM : Alat tulis
Refleksi :
TP1…../….. TP2…../….. TP3…../…..
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
8.50 am – 9.20 am Bahasa Inggeris
Strategy : Child-Centred Learning
Strand : Communication : English
Focus : BI 2.0 Reading Skills
SK : BI 2.2 Apply sounds of letters to recognise words.
SP : BI 2.2.7 Blend phonemes (sounds) to form single syilable words.
KSP : BM 2.1.1 Menyatakan lambang dan cetakan yang membawa makna tertentu.
Objective : Pupils can to blend phonemes (sounds) to form single syilable words.
Activity : Pupil’s let’s to blend phonemes (sounds) to form single syilable words.
Materials : Flash card
Reflections :
TP1…../….. TP2…../….. TP3…../…..
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
9.20 am – 9.50 am Rehat
Pengurusan Diri
Aktiviti Pembelajaran
9.50 am – 10.50.00 am
Strategi PdP : Pembelajaran Berpusatkan Murid
Tunjang : Sains dan Teknologi
Fokus : MA 5.1 Konsep Masa Dan Waktu
SK : MA 5.1 Memahami waktu dalam konteks kehidupan seharian.
SP : MA5.1.6 Menghubungkaitkan waktu dengan peristiwa yang telah berlaku sedang
berlaku dan akan berlaku.
KSP : BM 1.4.3 Bersoal jawab menggunakan ayat mudah.
Objektif : Murid-murid dapat Menghubungkaitkan waktu dengan peristiwa yang telah
berlaku sedang berlaku dan akan berlaku.
KK :
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Aktiviti : Sumbang saran
ABM : Kad gambar
Refleksi :
TP1…../….. TP2…../….. TP3…../…..
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Penutup
10.50 am – 11.00 am
Membuat rumusan dan kesimpulan secara keseluruhan.

Disediakan Oleh: Disemak Oleh:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PRASEKOLAH


KELAS : Cerdik UMUR : 5 & 6 Tahun TARIKH : 12.01.2022 HARI : Rabu
KEHADIRAN : / 24 TEMA : Pasir
MASA SLOT
7.00 am - 7.20 am PERBUALAN AWAL
Kehadiran, sukat suhu, menyanyi lagu Negaraku, lagu negeri, bacaan doa dan
perbualan mengenai norma baharu di sekolah..
Pendidikan Islam
7.20 am - 7.50 am
PdP dikendalikan oleh guru agama.
7.50 am - 8.10 am Main Bebas
Murid-murid melakukan manipulasi alatan permainan sambil dipantau oleh guru dan
PPM.
Aktiviti Pembelajaran
8.10 am – 9.20 am
Strategi PdP : Pendekatan Bertema
Tema : Pasir
Tunjang : Kreativiti Dan Estetika
Fokus : KE 1.0 Muzik
SK : KE 1.3 Membuat pergerakan mengikut muzik.
SP : KE 1.3.3 Melakukan pergerakan kreatif mengikut muzik.
KSP : FK 2.2.2 Melakukan gabungan pergerakan lokomotor.
Objektif : Murid-murid dapat melakukan pergerakan kreatif mengikut muzik.
KK :
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Aktiviti : Melakukan gabungan pergerakan lokomotor.
ABM : Alat muzik
Refleksi :
TP1…../….. TP2…../….. TP3…../…..
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
8.50 am – 9.20 am Bahasa Melayu
Strategi PdP : Pembelajaram Berpusatkan Murid
Tunjang : Komunikasi ( Bahasa Malaysia )
Fokus : 2.0 Kemahiran Membaca
SK : BM 2.4 Memahami frasa dan ayat.
SP : BM 2.4.1 Membaca frasa yang mengandungi perkataan dengan sukukata terbuka.
KSP : BI 2.3.4 Read simple phrases.
Objektif : Murid-murid dapat membaca frasa yang mengandungi perkataan dengan
sukukata terbuka.
KK :
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Aktiviti : Membaca frasa
ABM : Kad bacaan
Refleksi:
TP1…../….. TP2…../….. TP3…../…..
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Rehat
9.20 am – 9.50 am
Pengurusan Diri
Aktiviti Pembelajaran
9.50 am – 10.50.00 am
Strategi PdP : Pembelajaram Berpusatkan Murid
Tunjang : Perkembangan Fizikal dan Penjagaan Kesihatan
Fokus : FK 5.0 Pendidikan Kesihatan Reproduktif Dan Sosial
SK : FK 5.3 Menjaga keselamatan diri dan mendemontrasi kemahiran kecekapan
psikososial dalam kehidupan harian.
SP : FK 5.3.6 Menyatakan cara menyelesaikan masalah semasa menghadapi situasi
yang tidak selamat.
KSP : BM 1.2.4 Mendengar dan memberi respons dengan bertatasusila terhadap:

a. arahan

Objektif : Murid-murid dapat menyatakan cara menyelesaikan masalah semasa


menghadapi situasi yang tidak selamat.
KK :
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Aktiviti : Sumbang saran
ABM : Kad gambar
Refleksi:
TP1…../….. TP2…../….. TP3…../…..
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Penutup
10.50 am – 11.00 am
Membuat rumusan dan kesimpulan secara keseluruhan.
Disediakan Oleh: Disemak Oleh:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PRASEKOLAH


KELAS : Cerdik UMUR : 5 & 6 Tahun TARIKH : 13.01.2022 HARI : Khamis
KEHADIRAN : / 24 TEMA : Pasir
MASA SLOT
7.00 am - 7.20 am PERBUALAN AWAL
Kehadiran, sukat suhu, menyanyi lagu Negaraku, lagu negeri, bacaan doa dan
perbualan mengenai norma baharu di sekolah..
Fizikal
7.20 am - 7.50 am
Strategi PdP : Belajar Melalui Bermain
Tunjang : Perkembangan Fizikal dan Penjagaan Kesihatan
Fokus : FK 4.0 Pergerakan Berirama
SK : FK 4.1 Mengaplikasi pelbagai pergerakan mengikut irama.
SP : FK 4.1.3 Melakukan pergerakan bebas mengikut muzik.
KSP : BM 1.2.4 Mendengar dan memberi respons dengan bertatasusila terhadap:

b. arahan

Objektif : Murid-murid dapat melakukan pergerakan bebas mengikut muzik.

KK :
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aktiviti : Sumbang saran


ABM : Alat muzik
Refleksi :
TP1…../….. TP2…../….. TP3…../…..
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
7.50 am - 8.50 am Aktiviti Pembelajaran
Strategi PdP : Pembelajaran Berpusatkan Murid
Tunjang : Sains dan Teknologi
Fokus : SA 5.0 Menyiasat Alam Fizikal
SK : SA 5.1 Meneroka alam fizikal dalam kehidupan seharian.
SP : SA5.1.4 Memerhati dan menceritakan keadaan cuaca yang berbeza.
KSP : BM 1.4.3 Bersoal jawab menggunakan ayat mudah.
Objektif : Murid-murid dapat memerhati dan menceritakan keadaan cuaca yang
berbeza.
KK :
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Aktiviti : Sumbang saran
ABM : Kad gambar
Refleksi :
TP1…../….. TP2…../….. TP3…../…..
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
8.50 am – 9.20 am Pendidikan Islam
PdP dikendalikan oleh guru agama.
9.20 am – 9.50 am Rehat
Pengurusan Diri
Aktiviti Pembelajaran
9.50 am – 10.50.00 am
Strategi PdP : Pembelajaran Bersepadu
Tunjang : Kreativiti Dan Estetika
Fokus : KE 3.0 Seni Visual
SK : KE 3.3 Menzahirkan idea kreatif dalam penghasilan karya seni (Ekspresi Kreatif).
SP : KE 3.3.5 Menghasilkan kraf tradisional menggunakan pelbagai bahan.

KSP : FK 1.1.1 Menjalankan pelbagai aktiviti yang melibatkan penggunaan motor halus.
Objektif : Murid-murid dapat menghasilkan kraf tradisional menggunakan pelbagai
bahan.
KK :
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Aktiviti : Membuat tikar
ABM : Kertas warna, gam
Refleksi :
TP1…../….. TP2…../….. TP3…../…..
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
PENUTUP
10.50 am – 11.00 am
Membuat rumusan dan kesimpulan secara keseluruhan.

Disediakan Oleh: Disemak Oleh:


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PRASEKOLAH
KELAS : Cerdik UMUR : 5 & 6 Tahun TARIKH : 14.01.2022 HARI : Jumaat
KEHADIRAN : / 24 TEMA : Pasir
MASA SLOT
7.00 am - 7.20 am PERBUALAN AWAL
Kehadiran, sukat suhu, menyanyi lagu Negaraku, lagu negeri, bacaan doa dan
perbualan mengenai norma baharu di sekolah..
Pendidikan Islam
7.20 am - 7.50 am
PdP dikendalikan oleh guru agama.
7.50 am - 8.10 am Main Bebas
Murid-murid melakukan manipulasi alatan permainan sambil dipantau oleh guru dan
PPM.
Aktiviti Pembelajaran
8.10 am – 8.50 am
Strategi PdP : Pembelajaran Berpusatkan Murid
Tunjang : Sains dan Teknologi
Fokus : MA6.0 Bentuk Dan Ruang
SK : MA6.2 Menghasilkan binaan berdasarkan bentuk yang biasa dijumpai di
persekitaran.
SP : MA6.2.3 Mengecam bentuk koboid, kubus, piramid dan sfera.
KSP : BM 2.1.1 Menyatakan lambang dan cetakan yang membawa makna tertentu.
Objektif : Murid-murid dapat mengecam bentuk koboid, kubus, piramid dan sfera.
KK :
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Aktiviti : Mengecam bentuk koboid, kubus, piramid dan sfera.
ABM : Kad gambar
Refleksi :
TP1…../….. TP2…../….. TP3…../…..
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
8.50 am – 9.20 am Bahasa Malaysia
Strategi PdP : Pembelajaran Berpusatkan Murid
Tunjang : Komunikasi ( Bahasa Malaysia )
Fokus : BM 2.0 Kemahiran Membaca
Fokus : 2.0 Kemahiran Membaca
SK : BM 2.4 Memahami frasa dan ayat.
SP : BM 2.4.1 Membaca frasa yang mengandungi perkataan dengan sukukata terbuka.
KSP : BI 2.3.4 Read simple phrases.
Objektif : Murid-murid dapat membaca frasa yang mengandungi perkataan dengan
sukukata terbuka.
KK :
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Aktiviti : Membaca frasa
ABM : Kad bacaan
Refleksi:
TP1…../….. TP2…../….. TP3…../…..
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
9.20 am – 9.50 am Rehat
Pengurusan Diri
Aktiviti Pembelajaran
9.50 am – 10.50.00 am
Strategi PdP : Pembelajaran Bersepadu
Tunjang : Kemanusian
Fokus : KM 4.0 Saya Dan Warisan Budaya.
SK : KM 4.1 Memahami warisan budaya masyarakat Malaysia.
SP : KM 4.1.6 Menghasilkan produk warisan budaya.
KSP : FK 1.1.1 Menjalankan pelbagai aktiviti yang melibatkan penggunaan motor halus.
Objektif : Murid-murid dapat membuat pasu.
KK :
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Aktiviti : Membuat pasu
ABM : Tanah liat
Refleksi :
TP1…../….. TP2…../….. TP3…../…..
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
PENUTUP
10.50 am – 11.00 am
Membuat rumusan dan kesimpulan secara keseluruhan.
Disediakan Oleh: Disemak Oleh:
