Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (CUP)

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 6


TEMA: KELAS: 6 MINGGU: 3
UNIT: MASA: 8.30-9.30 PAGI TARIKH: 27/1/2022
TOPIK: TEMPOH: 60 minit HARI: Khamis
Standard Kandungan:
5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks.
Standard Pembelajaran:
5.1.3 Memahami dan menggunakan pelbagai kata ganti nama mengikut konteks yang betul

JENIS PRAUJIAN
 Melalui aktiviti soal jawab secara lisan dan penulisan

TAHAP KUKUH I KUKUH II PENGAYAAN


Murid dapat:
Murid dapat: Murid dapat:
1. Membina ayat
1. Menyesuaikan kata 1. Melengkapkan ayat
OBJEKTIF menggunakan kata
ganti nama menggunakan kata
ganti nama dengan
berdasarkan gambar ganti nama yang sesuai.
betul.
Murid berjaya: Murid berjaya:
Murid berjaya:
1. Memilih kata ganti 1. Memilih kata ganti
1. Membina ayat
nama diri yang sesuai nama diri yang sesuai
KRITERIA meggunakan kata ganti
berdasarkan gambar untuk melengkapkan
KEJAYAAN nama diri yang
2. Menyebut semula ayat
diberikan dengan
kata ganti nama diri 2. Membaca semula ayat
merujuk gambar
tersebut yang telah lengkap
Murid mengimbas kembali topik kata ganti nama diri
SET INDUKSI
Murid menyatakan contoh kata ganti nama diri
1. Murid mendengar
penerangan guru
1. Murid mendengar
mengenai kata ganti 1. Murid mendengar
penerangan guru
nama diri penerangan guru
mengenai kata ganti
2. Murid menulis mengenai kata ganti
nama diri
contoh kata ganti nama diri
2. Murid menulis contoh
nama diri pada papan 2. Murid menulis contoh
kata ganti nama diri
putih kata ganti nama diri
pada papan putih
3. Murid menyebut pada papan putih
3. Murid menyebut
semula kata ganti 3. Murid menyebut
semula kata ganti nama
AKTIVITI PdP nama diri yang telah semula kata ganti nama
diri yang telah ditulis
ditulis diri yang telah ditulis
4. Murid diberikan
4. Murid diberikan 4. Murid diberikan
lembaran kerja
lembaran kerja lembaran kerja
5. Murid memadankan
5. Murid memadankan 5. Murid membina ayat
kata ganti nama diri
kata ganti nama diri berdasarkan kata ganti
yang sesuai
yang sesuai nama diri yang
berdasarkan gambar
berdasarkan gambar diberikan
yang ditunjukkan
yang ditunjukkan

PENERAPAN
EMK Bahasa
KECERDASAN
Verbal Linguistik Verbal Linguistik Verbal Linguistik
PELBAGAI
Mencipta
KBAT Memahami Menganalisis
PAK-21 Brainstorming Brainstorming Brainstorming
JENIS PASCAUJIAN
PBD dilaksanakan dari semasa ke semasa
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (CUP)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
TEMA: KELUARGA SAYA KELAS: MINGGU: 1
UNIT: Tajuk MASA: TARIKH: 10/1/2022
TOPIK: - TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
Standard Kandungan:
2.3 Membaca dan mengapresiasi karya sastera dan bukan sastera
Standard Pembelajaran:
2.3.2(iv) Membaca dan mempersembahkan petikan bukan sastera dengan sebutan yang betul dan
intonasi yang sesuai
JENIS PRAUJIAN
 Melalui aktiviti soal jawab secara lisan.
 Kuiz cepat.
TAHAP KUKUH I KUKUH II PENGAYAAN
Murid dapat: Murid dapat: Murid dapat:
1. Membaca petikan 1. Membaca petikan dan 1. Melengkapkan soalan
OBJEKTIF dengan sebutan yang mempersembahkannya pemahaman
betul dan intonasi di hadapan kelas berdasarkan petikan
yang sesuai
SET INDUKSI Murid mengaitkan malumat yang diberi dengan tajuk yang pernah dipelajari sebelum ini.

1. Murid diedarkan
1. Murid diedarkan kad kad bacaan oleh
bacaan guru
2. Murid mendengar 2. Murid membaca
1. Murid diedarkan kad
guru membaca petikan tersebut
bacaan oleh guru
petikan tersebut sambil dibimbing
2. Murid membaca
sambal merujuk kad oleh guru
petikan tersebut sambil
bacaan 3. Murid
dibimbing oleh guru
AKTIVITI PdP 3. Murid membaca melengkapkan
3. Murid
petikan tersebut soalan
mempersembahkan
dengan sebutan dan pemahaman
hasil bacaan tersebut di
intonasi yang sesuai berdasarkan
hadapan kelas
4. Murid diperbetulkan petikan
secara terus bacaan 4. Bimbingan
yang salah diberikan kepada
murid

PENERAPAN
EMK Bahasa
Interpersonal, Interpersonal, Interpersonal,
KECERDASAN
Verbal Verbal Verbal
PELBAGAI
Linguistik Linguistik Linguistik
KBAT - - -
PAK-21 - - -
JENIS PASCAUJIAN
PBD dilaksanakan dari semasa ke semasa
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (CUP)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 3
TEMA: - KELAS: 3 MINGGU: 1
UNIT: - MASA: TARIKH: 10/1/2022
TOPIK: - TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
Standard Kandungan:
2.2 Membaca, memahami dan menaakul bahan grafik dan bukan grafik
Standard Pembelajaran:

2.2.1(i) Membaca, memahami dan mengecam maksud kosa kata


JENIS PRAUJIAN
 Melalui aktiviti soal jawab secara lisan.
 Kuiz cepat.
TAHAP KUKUH I KUKUH II PENGAYAAN
Murid dapat:
Murid dapat:
1. Membaca kosa kata Murid dapat:
1. Menyusun ayat
dalam petikan 1. Memadankan maksud
OBJEKTIF berdasarkan kosa kata
dengan sebutan yang kosa kata yang betul
tersebut dengan betul
betul

SET INDUKSI Murid mengaitkan maklumat yang diberi dengan tajuk yang pernah dipelajari sebelum ini.

1. Murid diberikan modul


1. Murid diberikan modul
bacaan
1. Murid diberikan bacaan
2. Murid membaca
modul bacaan 2. Murid membaca
petikan bersama-sama
2. Murid membaca petikan bersama-sama
dengan guru
petikan bersama- dengan guru
3. Murid diterangkan
sama dengan guru 3. Murid diterangkan
maksud kosa kata
3. Guru menekankan maksud kosa kata
berdasarkan modul
AKTIVITI PdP kosa kata yang perlu berdasarkan modul
bacaan
disebut oleh murid bacaan
4. Murid diedarkan
4. Murid menyebut 4. Murid diedarkan
lembaran kerja
semula kosa kata lembaran kerja
5. Murid menyusun ayat
tersebut dengan 5. Murid memadankan
berdasarkan kosa kata
sebutan yang betul maksud kosa kata
tersebut dengan betul
dengan betul
-

PENERAPAN
EMK Bahasa, Nilai murni
KECERDASAN Verbal Verbal Verbal
PELBAGAI Linguistik Linguistik Linguistik
KBAT - - -
Loud Reader (Pembaca
PAK-21 - -
Lantang)
JENIS PASCAUJIAN
PBD dilaksanakan dari semasa ke semasa
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (CUP)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 4
TEMA: - KELAS: MINGGU: 1
UNIT: - MASA: TARIKH: 10/1/2022
TOPIK: - TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
Standard Kandungan:

2.1 Asas membaca dan memahami.


Standard Pembelajaran:
2.1.1 Membaca dan memahami petikan dengan sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai
JENIS PRAUJIAN
 Melalui aktiviti soal jawab secara lisan.
 Kuiz cepat.
TAHAP KUKUH I KUKUH II PENGAYAAN
Murid dapat: Murid dapat: Murid dapat:
1. Mengajuk dan 1. Menggariskan ayat dalam 1. Membaca petikan dan
menyebut ayat dalam petikan yang dibaca oleh mempersembahkannya
petikan dengan rakan di hadapan kelas
OBJEKTIF
sebutan yang betul
dan intonasi yang
sesuai

SET INDUKSI Murid mengaitkan maklumat yang diberi dengan tajuk yang pernah dipelajari sebelum ini.

1. Guru mengedarkan 1. Murid membaca


modul bacaan petikan tersebut secara
kepada murid kendiri (modul bacaan)
2. Murid mendengar 2. Secara berpasangan,
1. Murid diberikan modul
guru membaca seorang murid
bacaan oleh guru
petikan tersebut membaca ayat
2. Murid membaca
3. Murid mengajuk dan berdasarkan petikan
petikan tersebut secara
AKTIVITI PdP menyebut semula manakala murid yang
mentalis
ayat dalam petikan lain menggariskan ayat
3. Murid
dengan sebutan dan tersebut dalam petikan
mempersembahkan
intonasi yang sesuai 3. Murid berbincang
hasil bacaan tersebut di
4. Murid diperbetulkan jawapan yang betul
hadapan kelas
kesalahan bacaan sambil dibimbing oleh
secara terus guru

PENERAPAN
EMK Bahasa, Nilai Murni,
KECERDASAN Interpersonal, Verbal
Verbal Linguistik Verbal Linguistik
PELBAGAI Linguistik,
KBAT - - -
PAK-21 - - -
JENIS PASCAUJIAN
PBD dilaksanakan dari semasa ke semasa
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (CUP)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
TEMA: - KELAS: MINGGU: 1
UNIT: - MASA: TARIKH: 10/1/2022
TOPIK: - TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
Standard Kandungan:

3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna


Standard Pembelajaran:
2.1.1 Membaca dan memahami maklumat tersurat dan tersirat untuk memberikan respons
JENIS PRAUJIAN
 Melalui aktiviti soal jawab secara lisan.
 Kuiz cepat.
TAHAP KUKUH I KUKUH II PENGAYAAN
Murid dapat:
Murid dapat: Murid dapat:
1. Memadankan
1. Menggariskan 1. Membuat ulasan
maklumat tersurat
OBJEKTIF maklumat tersirat dan berdasarkan maklumat
dan tersirat yang
tersurat berdasarkan tersurat dan tersirat
diwarnakan dalam
petikan. yang disenaraikan.
perenggan
SET INDUKSI Murid mengaitkan maklumat yang diberi dengan tajuk yang pernah dipelajari sebelum ini.

1. Murid diedarkan
1. Murid diedarkan
petikan ringkas
petikan ringkas 1. Murid diedarkan
2. Murid membaca
2. Murid membaca petikan ringkas
petikan tersebut
petikan tersebut 2. Murid membaca
3. Murid diterangkan
3. Murid diterangkan petikan tersebut
mengenai maklumat
mengenai maklumat 3. Murid diterangkan
tersurat dan tersirat
tersurat dan tersirat mengenai maklumat
4. Murid memadankan
4. Murid menggariskan tersurat dan tersirat
AKTIVITI PdP maklumat tersurat
maklumat tersirat dan 4. Murid membuat ulasan
dan tersirat yang
tersurat berdasarkan berdasarkan maklumat
diwarnakan dalam
petikan yang disenaraikan
perenggan
5. Murid membaca 5. Murid dibimbing oleh
5. Murid membaca
semula maklumat guru sepanjang
semula maklumat
tersebut dengan pembelajaran
tersebut dengan
sebutan yang betul
sebutan yang betul

PENERAPAN
EMK Bahasa
KECERDASAN
Verbal Linguistik Verbal Linguistik Verbal Linguistik
PELBAGAI
KBAT - - -
PAK-21 - - -
JENIS PASCAUJIAN
PBD dilaksanakan dari semasa ke semasa
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN
