Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI SK TAHUN 5
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 8 HARI KELAS
Ahad
TEMA Jadi Yang Terbaik
TAJUK Bergayut dan Berayun
STANDARD KANDUNGAN 1.4 Melakukan kemahiran gayut dan ayun dengan lakuan yang betul
2.4 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan prinsip
mekanik bagi gayut dan ayun
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri semasa
melakukan aktiviti fizikal
STANDARD 1.4.1 Menyokong badan di atas palang dengan kedua-dua belah tangan
PEMBELAJARAN
dan mengayun badan
1.4.2 Bergayut songsang dengan sokongan
2.4.1 Mengenal pasti posisi badan dan kaki yang sesuai semasa sokongan
di atas palang, bergayut songsang dan mengayun
5.2.1 Mempamerkan keyakinan untuk melakukan pelbagai kemahiran
pergerakan
KEMAHIRAN TMK 1.2 Menyisip kotak teks, imej, jadual, audio atau video.
ASPIRASI MURID Etika dan Kerohanian
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :
1. Menyokong badan di atas palang dengan kedua- 1. Menyokong badan di atas palang dengan kedua-dua
dua belah tangan dan mengayun badan belah tangan dan mengayun badan
2. Bergayut songsang dengan sokongan
3. Mengenal pasti posisi badan dan kaki yang sesuai
semasa sokongan di atas palang, bergayut
songsang dan mengayun
4. Mempamerkan keyakinan untuk melakukan
pelbagai kemahiran pergerakan
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang bergayut dan berayun. dahulu dan
merangsang
pengetahuan sedia
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) ada murid.
1. Murid melihat gambar dan memahami aktiviti yang ada pada halaman 9.  Guru menggunakan
2. Murid melihat cara melakukan aktiviti bergayu dan berayun. strategi pembelajaran
3. Murid diberi masa untuk melakukan sesi pemanasan badan. kolaboratif dan koperatif
4. Murid ditegaskan untuk menjaga keselamatan ketika menjalankan aktiviti. dengan menerapkan
5. Murid menjalankan aktiviti dengan bimbingan guru. PAK21 dan elemen
6. Murid diminta untuk menyatakan jenis genggaman yang dipilih ketika melakukan aksi sekolahku sejahtera
bergayut songsang. Pick One (Pilih Satu) supaya ada interaksi
7. Murid menjelaskan pilihan. Brain Racking (Fikirkannya) antara murid dan
8. Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan murid untuk mengukuhkan pemahaman. memotivasikan murid.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )  Menilai kefahaman
1. Murid membuat refleksi terhadap isi pelajaran tentang bergayut dan berayun dengan murid tentang
pembelajaran hari ini.
bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 009 BUKU AKTIVITI Halaman 000
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Pick One (Pilih Satu)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Aplikasi Teori PAK-21 Brain Racking
Kecerdasan Pelbagai (Fikirkannya)
KBAT Mengapplikasi PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kerjasama KB -
EMK : ILMU & Nilai Murni PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.


MURID
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 5
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 8 HARI KELAS
Ahad
TEMA Jadi Yang Terbaik
TAJUK Bergayut dan Berayun
STANDARD KANDUNGAN 1.4 Melakukan kemahiran gayut dan ayun dengan lakuan yang betul
2.4 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan prinsip
mekanik bagi gayut dan ayun
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri semasa
melakukan aktiviti fizikal
STANDARD 1.4.1 Menyokong badan di atas palang dengan kedua-dua belah tangan
PEMBELAJARAN
dan mengayun badan
1.4.2 Bergayut songsang dengan sokongan
2.4.1 Mengenal pasti posisi badan dan kaki yang sesuai semasa sokongan
di atas palang, bergayut songsang dan mengayun
5.2.1 Mempamerkan keyakinan untuk melakukan pelbagai kemahiran
pergerakan
KEMAHIRAN TMK 1.3 Menghasilkan rekaan digital untuk tujuan tertentu.
ASPIRASI MURID Etika dan Kerohanian
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :
1. Menyokong badan di atas palang dengan kedua- 1. Menyokong badan di atas palang dengan kedua-dua
dua belah tangan dan mengayun badan belah tangan dan mengayun badan
2. Bergayut songsang dengan sokongan
3. Mengenal pasti posisi badan dan kaki yang sesuai
semasa sokongan di atas palang, bergayut
songsang dan mengayun
4. Mempamerkan keyakinan untuk melakukan
pelbagai kemahiran pergerakan
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mengingat semula tentang bergayut dan berayun. dahulu dan
merangsang
pengetahuan sedia
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) ada murid.
1. Murid meneliti dan memahami gambar dan teks di halaman buku.  Guru menggunakan
2. Murid dingatkan untuk berhati-hati ketika melakukan aktiviti. strategi pembelajaran
3. Murid diberi masa untuk melakukan sesi pemanasan badan. kolaboratif dan koperatif
4. Murid ditegaskan untuk menjaga keselamatan ketika menjalankan aktiviti. dengan menerapkan
5. Murid melakukan aktiviti bergayut dan berayun dengan pasangan. Talk Partners PAK21 dan elemen
(Rakan Berbual) sekolahku sejahtera
6. Murid menjawab soalan uji minda. Fill It In (Isikannya) supaya ada interaksi
7. Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan murid untuk mengukuhkan pemahaman. antara murid dan
memotivasikan murid.
 Menilai kefahaman
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) murid tentang
1. Murid membuat rumusan berkaitan isi pelajaran tentang bergayut dan berayun dengan pembelajaran hari ini.
bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 009 BUKU AKTIVITI Halaman 000
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Talk Partners (Rakan


SEJAHTERA
Berbual)
STRATEGI PdP Aplikasi Teori PAK-21 Fill It In (Isikannya)
Kecerdasan Pelbagai
KBAT Mengapplikasi PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kerjasama KB -
EMK : ILMU & Nilai Murni PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
