Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU
(MENDENGAR DAN BERTUTUR)

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tarikh : 30 Ogos 2022 (Selasa)

Masa : 11.00 – 12.00 pagi (1 jam)

Tahun : 2 Cerdas

Bilangan Murid : /31 Orang

Tema : Pertanian dan Penternakan

Tajuk : Ternakan Ayam Hutan

Standard Kandungan Standard Pembelajaran

1.2 Bertutur untuk menyampaikan maklumat 1.2.2 Bertutur dan menjelaskan maklumat yang
dan idea bagi pelbagai tujuan tersurat dan tersirat dengan menggunakan idea yang
kritis dan kreatif

Objektif :

Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

1) bertutur untuk menyampaikan maklumat tersurat dan tersirat daripada petikan


teks ‘Ternakan Ayam Hutan’.

2) bertutur untuk menjelaskan maklumat yang tersurat dan tersirat dengan


menggunakan idea yang kritis dan kreatif
Sistem Bahasa

 Sebutan dan intonasi : baku, jelas, betul


 Kosa kata : noktah, koma, tanda baca, tanda soal

Pengisian Kurikulum
Ilmu : Melestarikan alam, Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
Nilai Murni : rasional, bertanggungjawab
TMK :
Kemahiran Bahasa : Kemahiran Mendengar dan Bertutur, Kemahiran Membaca

Elemen Merentas Kurikulum


Bahasa
Keusahawanan

Kemahiran Insaniah
Kemahiran Sosial : Komunikasi, kerja berkumpulan

Kepelbagaian Kaedah dan Teknik (Strategi P&P)


KB : mengaplikasi, menilai, menganalisis, menghubungkait, merumus
KP : verbal-linguistik, interpersonal, muzik, intrapersonal, visual ruang
BCB : mendengar dengan berkesan, memberi respon dengan baik, mencatat maklumat
PAK 21 : Berpusatkan murid, berpusatkan bahan
KBAT : Menyelesaikan masalah, membuat keputusan

Bahan Bantu Mengajar


Bil. Jenis Bilangan
1 Kad Bergambar 1
2 Kertas Mahjong 4
3 Pen Marker 8
4 Buku teks 20
5 Petikan Teks 20

Pengetahuan Sedia Ada: Murid pernah meilhat ayam hutan.


Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti pengajaran dan Catatan
Masa pembelajaran
Set Induksi
(5 minit) Kad Bergambar 1. Murid dipaparkan sekeping KB: Menghubungkait
kad bergambar mengenai ayam
hutan. KP: Interpersonal,
2. Murid bersoal jawab dengan visual ruang
Kemahiran: guru berkaitan kad bergambar
Mendengar Contoh soalan: itu. Kemahiran
dan Bertutur a) Siapa pernah nampak 3. Guru mengaitkan jawapan Insaniah:
ayam ini? murid dengan tajuk Kemahiran
b) Ini ayam apa? pembelajaran hari ini. berkomunikasi

Jangkaan jawapan:
a) Saya Teknik : Soal jawab
b) ayam
jantan/kampung/sabung BBM: Kad
Bergambar
Langkah 1 1. Murid dikehendaki membaca Nilai: rasional
(10 minit) Petikan Teks petikan teks di buku Bahasa
Melayu pada muka surat 49 KP : verbal-linguistik
Ternakan Ayam Hutan secara mentalis.
Kemahiran:
BBM : Buku teks
2. Murid dikehendaki untuk
Mendengar (buku teks ms 49) melengkapkan petikan dialog
dan bertutur EMK: Teknologi
tersebut.
maklumat dan
3. Guru memberikan
komunikasi.
penghargaan kepada murid
yang memberikan kerjasama.
Langkah 2 1. Murid dibahagikan kepada 4 KP: Naturalis,
(20 minit) Aktiviti berkumpulan kumpulan. Setiap kumpulan
terdiri daripada 4-5 orang. Kemahiran
2. Setiap kumpulan Insaniah:
dikehendaki untuk mencatatkan Kemahiran
Kemahiran: isi penting di kertas mahjong komunikasi,
Membaca yang terdapat dalam petikan kemahiran kerja
1.2.2 Bertutur dan dialog ‘Ternakan Ayam Hutan’. berpasukan
menjelaskan maklumat 3. Kemudian, setiap kumpulan Nilai Murni
yang tersurat dan tersirat dikehendaki membentangkan Kerjasama, rasional,
dengan menggunakan hasil perbincangan mereka. keberanian
Kemahiran:
idea yang kritis dan kreatif 4. Murid dibimbing oleh guru.
Menulis
5. Guru menilai hasil dapatan PAK21: Peta buih
maklumat setiap kumpulan.
6. Guru memberikan pujian KBAT: Menganalisis
Kemahiran: kepada kumpulan yang
Bertutur bekerjasama. Strategi PdP:
Berpusatkan murid,
berpusatkan bahan,

BBM: Petikan teks,


pen marker, kertas
mahjong
Langkah 3 1. Setiap kumpulan BCB: Kemahiran
(20 minit) dikehendaki untuk Membaca
Persembahkan dialog mempersembahkan dialog
‘Ternakan Ayam Hutan’ secara Teknik: Dialog
Kemahiran: 1.2.2 Bertutur dan kreatif.
Membaca menjelaskan maklumat 2. Guru memberikan Nilai: Bekerjasama,
yang tersurat dan tersirat penghargaan kepada murid bertanggungjawab,
dengan menggunakan yang telah memberikan keyakinan, rasional
idea yang kritis dan kreatif kerjasama.

Penutup Penutup Membuat rumusan KB: merumus,


(5 minit) 1. Secara rawak, murid diminta menghubung kait
Kognitif merumuskan apa yang
Rumusan Isi Pelajaran dipelajari dengan bimbingan
guru. KP: Verbal-lingustik,
Kemahiran: 3. Guru merumuskan isi interpersonal
Bertutur Sosial pelajaran dan nilai yang perlu
Pujian atas usaha dan dihayati pada hari ini.
kejayaan 4. Guru memberi pujian atas Nilai: Keberanian,
sikap murid yang memberi keyakinan
komitmen yang tinggi.
Refleksi
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________

Kekuatan

_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________

Kelemahan

_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________

Cadangan penambahbaikan

_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________

Disediakan oleh Disemak oleh Disemak oleh Disahkan oleh

(JALIANAH BINTI (PN. HARLYANIE (EN. ISMAIL BIN (PN. MASMUN


LONG) BINTI SALLEH) AG. PIUT) BINTI HJ BASRI)
Guru Pelatih, Guru Pembimbing, Pensyarah Penyelia, Guru Besar,
Ambilan Jun 2020, Bahasa Melayu, Bahasa Melayu, SK Selupoh Tuaran.
IPG Kampus Kent. SK Selupoh Tuaran. IPG Kampus Kent.
