Anda di halaman 1dari 5

Rancangan Pengajaran Harian [RPH] (Pengajaran Kemahiran Dengar Tutur Tahun 3 )

Mata Pelajaran

: Bahasa Malaysia

Tarikh / Hari : 15 Januari 2014 / Rabu Tahun Bil Murid Masa Tema Tajuk : 3 Bestari : 23 orang : 9.10 10.10 pagi : Sains dan Teknologi : Pameran Komputer STANDARD PEMBELAJARAN

STANDARD KANDUNGAN

1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

1.5.2 Menceritakan sesuatu perkara yang dibaca dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul menggunakan ayat tunggal dan ayat majmuk dengan betul

Objektif

: Pada akhir proses pembelajaran dan pengajaran ini, murid dapat: i. Menceritakan tentang pameran computer daripada iklan yang dibaca dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul berdasarkan peta minda yang diberi dengan menggunakan ayat tunggal dan ayat majmuk. Menyatakan cara-cara menggunakan komputer menggunakan ayat majmuk dan kata hubung gabungan yang betul.

ii.

Sistem bahasa Tatabahasa : Ayat Tanya, Sistem ejaan, Sebutan dan intonasi.

Pengisian Kurikulum Ilmu Nilai Murni : Sains : Mematuhi arahan.

Kepelbagaian Kaedah dan Teknik KB: Menghubungkait, mengecam KP: Verbal lingusitik, Intrapersonal

Bahan bantu mengajar JENIS 1 2 3 4 5 Komputer riba LCD Gambar tunggal Slaid powepoint Boneka tangan BILANGAN 1 1 1 1 4

Pengetahuan Sedia Ada : Murid mempunyai pengalaman melawat Pameran komputer.

Langkah / Masa Set induksi (5 minit)

Isi pelajaran

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan

Soalan 1. Apakah yang anda nampak melalui gambar yang ditunjukkan? 2.Pernahkah anda menggunakan komputer? Jangkaan Jawapan o Tetikus o Komputer riba Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pembelajaran. Murid ditunjukkan gambar mengenai perkakasan komputer. Murid diminta meneka gambar yang ditunjukkan.

BBM Gambar KB Menghubungkait

Langkah 1 (10 minit)

Bertutur berdasarkan gambar

Aktiviti 1 Murid ditunjukkan dan didengarkan slaid power point yang bertema komputer yang dipaparkan oleh guru.

BBM Slaid Power point Komputer riba

Aktiviti 2 KB Murid dikehendaki bertutur mengenai bahagian-bahagian dan kegunaan komputer kepada manusia dalam kehidupan seharian.

Mengecam

Langkah 2 (10 minit)

Bercerita menggunakan ayat tunggal

Aktiviti 1 KP Murid di bahagikan kepada empat Verbal

dan ayat majmuk.

kumpulan dan menceritakan tentag pengetahuan atau pengalaman sedia ada mereka menggunakan komputer menggunakan ayat tunggal dan ayat majmuk. Aktiviti 2 Murid menyatakan pengetahuan dan kegunaan komputer dalam kehidupan seharian mereka secara lisan menggunakan ayat tunggal dan ayat majmuk.

Linguistik

Langkah 3 (25 minit)

Bercerita menggunakan boneka

Aktiviti 1

KB

Menjana idea Beberapa orang murid dipilih melalui kumpulan yang sedia ada. Nilai Mengikut arahan Murid diminta memakai boneka tangan berbentuk bahagian komputer yang diberi oleh guru. Murid berlakon dan bertutur Siapakah Saya dan Kegunaan saya menggunakan ayat majmuk dan kata hubung gabungan yang betul dengan intonasi yang betul. Aktiviti 2 Guru meminta murid-murid yang lain mengenal pasti ayat majmuk dan kata hubung gabungan yang digunakan dalam cerita yang disampaikan oleh wakil setiap kumpulan. Pengayaan 1. Murid diminta bercerita tentang lawatan ke pameran komputer berdasarkan gambar dan rangkai kata yang diberi dan menulis cerita tersebut menggunakan kata hubung

gabungan yang telah dipelajari.

Pemulihan 1. Murid menceritakan aktiviti berdasarkan gambar dan menulis semula peryataan tersebut. Penutup 5 minit Kognitif Rumusan isi pelajaran dan kemahiran lisan Murid diminta merumuskan isi pelajaran.
