Tajuk 1 (Edited)
Tajuk 1 (Edited)
TAJUK 1
1.1
SINOPSIS
1.2
HASIL PEMBELAJARAN
Pada akhir tajuk ini, anda dijangkakan akan dapat:
(1)
(2)
(3)
(4)
(5)
1.3
KERANGKA TAJUK
Merancang
Pengajaran
matematik
Semakan
kurikulum
Matematik
Sekolah
Rendah
1.4
Menyediakan
skema kerja
untuk tahunan/
semester dan
harian
Pengurusan
dan
Komunikasi
bilik darjah
Pengajaran
mikro
dan makro
KANDUNGAN
Kurikulum
matematik
digubal
oleh
Bahagian
Pembangunan
Aktiviti 1.4.1
Dapatkan Kurikulum dan Huraian Sukatan Matematik Sekolah Rendah (KBSR)
2
atau Dokumen Standard (KSSR) tahun Satu hingga tahun Enam. Sediakan skop
dan urutan tajuk matematik sekolah rendah dari tahun 1 hingga tahun 6
1.4.2
RANCANGAN TAHUNAN/SEMESTER
bagi
RPH yang dirancang dengan rapi dan teliti dapat meningkatkan kualiti
pengajaran dan mengurangkan masalah disiplin dalam bilik darjah. RPH
hendaklah disediakan lebih awal sebelum sesi pengajaran berdasarkan format
tertentu. Perkara-perkara berikut perlu ada dalam RPH:
1. Tajuk
2. Hasil Pembelajaran
3. Pengetahuan sedia ada
4. Media pengajaran
5. Set induksi
6. Perkembangan isi pelajaran
7. Penilaian
8. Penutup
Terdapat beberapa perkara yang perlu diberi pertimbangan oleh guru semasa
menyediakan RPH. Perkara-perkara tersebut ialah:
4
1.
Hasil pembelajaran
2.
Peruntukan masa
3.
4.
Saiz kelas
5.
Media pengajaran
6.
7.
8.
Pendekatan pengajaran
Ukuran Panjang
Memahami hubungkait antara unit ukuran
panjang
4
1 jam
A. Hasil Pembelajaran
Selepas aktiviti pembelajaran murid boleh menyatakan:
i.
ii.
dan mm
B. Media Pengajaran : Pembaris meter, pembaris sentimeter(30 sentimeter &
300 milimeter), LCD, Laptop, lembaran kerja
C. Kaedah : Inkuiri penemuan
Perkembangan
Langkah 1 (20 minit) Tahap Konkrit
1. Bahagikan murid kepada 3 kumpulan kecil (4-5 orang satu
kumpulan)
2. Murid mengenal pasti benda konkrit yang hendak diukur (ukuran
panjang meja, ukuran lebar buku teks, ukuran panjang pemadam
papan tulis, dan lain lain)
3. Edarkan pembaris meter , pembaris sentimeter dan pembaris
milimeter kepada setiap kumpulan. Kertas kosong untuk
merekodkan bacaan hasil ukuran yang diperolehi.
Contoh rekod murid:
Kumpulan
Sentimeter
Milimeter
(cm)
(mm)
Pemadam
papan tulis
Panjang meja
90
60
600
Penilaian
Langkah 4 (10 minit) Tahap abstrak
1. Murid diberi lembaran kerja dan menyelesaikan secara individu.
2. Lembaran kerja dibahagikan kepada tiga bentuk aras kecerdasan
iaitu cerdik, sederhana dan lemah.
3. Guru menyemak jawapan lembaran kerja yang diperolehi daripada
murid.
Penutup
1. Guru menayangkan video lagu bertajuk unit ukuran panjang. Guru
membimbing murid menyanyikan lagu yang ditayangkan.
2. Rumusan isi pelajaran daripada murid dengan bimbingan guru, guru
menegaskan
1 cm = 10 mm.
10 mm = 1 cm
Contoh latihan yang disediakan oleh guru bagi pelbagai tahap kebolehan murid.
Kumpulan cerdas :
Lukiskan garis mengikut unit panjang yang diberi dan ukur garis tersebut mengikut
unit yang dikehendaki:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
1cm = ________mm
12 cm =_______mm
45 cm =_______mm
68 mm=_______cm
70 mm = _______cm
5.2 cm = ______mm
18.6 cm = ______mm
8
Kumpulan sederhana :
Selesaikan :
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
5 m = ________cm
12 m=_______cm
56 cm= _______m
18 cm=______mm
260 cm=______mm
80 mm=______cm
50 mm=______cm
Kumpulan lemah :
Selesaikan :
1.
2.
3.
4.
5.
1 cm = _____mm
2 cm = ______mm
20 mm = _____cm
15cm = ______cm
40 mm = _____cm
Membuat padanan objek yang berbeza dari segi bentuk, warna dan saiz.
Membina kumpulan objek dengan susunan objek yang pelbagai.
Aktiviti 1.4.2.(3)
Pilih satu topik matematik sekolah rendah dan sediakan satu RPH untuk satu
jam pengajaran. RPH mestilah mengikut format yang telah ditetapkan dan
mengambil kira perkara-perkara di atas. Simpan RPH dalam folio.
1.4.3
12
Guru perlu mengawal masa bagi setiap aktiviti pengajaran dan pembelajaran
yang dirancang supaya apa yang dirancang dapat diselesaikan dalam masa
yang ditetapkan secara berkesan. Walaupun begitu guru perlu bersikap fleksible
dalam mengurus aktiviti pengajaran dan pembelajaran mengikut keupayan
murid untuk belajar.
Aktiviti 1.4.3(1)
Bincangkan faktor-faktor yang membawa kepada kewujudan kelas
matematik yang kondusif. Kongsikan dapatan anda dengan rakan
sekelas dan simpan dalam folio.
1.4.4
PENGAJARAN MIKRO
Objektif utama pengajaran mikro adalah untuk menyediakan bakal guru dengan
suasana
dalam kumpulan murid yang kecil 4 hingga 5 orang. Masa pengajaran mikro
adalah antara 10-15 minit. Kemahiran penyampaian pula difokuskan kepada
14
satu aspek sahaja seperti set induksi, satu langkah aktiviti pengembangan atau
penutup.
Selepas sesi pengajaran mikro, bakal guru perlu membuat refleksi terhadap
pengajaran mereka. Refleksi ini bertujuan menambah baik pengajaran mereka
dari
semua
aspek
perancangan
dan
perlaksanaan
pengajaran
dan
pembelajaran.
PENGAJARAN MAKRO
Aktiviti 1.4.4
Kumpulkan maklumat tentang kepentingan pengajaran mikro dan makro.
Dengan menggunakan pengurusan grafik yang sesuai, banding beza
pengajaran mikro dan makro.
15
16