Anda di halaman 1dari 6

Rancangan Pengajaran Harian

Kemahiran Hidup Tahun 6 Bestari


Mata pelajaran
Kelas
Tarikh
Masa
Bilangan Pelajar
Tajuk
Sub Tajuk
Pengetahuan Sedia Ada

Kemahiran Hidup
6 Bestari
22.04.2015
10.30 11.30 pagi
27 orang
1.6 Jahitan
Penghasilan artikel
1. Murid pernah melihat ibu atau sesiapa menjahit
pakaian.
2. Murid pernah menonton program- program yang

Hasil Pembelajaran

berkaitan jahitan dalam televisyen.


Di akhir pengajaran, murid dapat:
1.6.1 Mengenal pasti bahan terpakai untuk dikitar semula.

Objektif Pembelajaran

1.6.2 Menjahit artikel mudah daripada bahan terpakai.


Diakhir pengajaran ini, murid- murid akan:
(a) Menyebut nama dan fungsi alat- alat dan bahanbahan jahitan dengan betul.
(b) Melukis pola dengan menggunakan cara yang betul.
(c) Memotong fabrik dengan cara yang betul.
(d) Menjahit dengan menggunakan teknik jahitan

Penerapan Nilai Murni


Kemahiran Berfikir

permulaan yang betul iaitu jahitan kia.


Mematuhi arahan, kerjasama, tolong- menolong
Menjana idea, Kemahiran komunikasi, mengingat semula,

Bahan Bantu Mengajar

kreativiti
Alat dan bahan jahitan (benda maujud), papan putih, pen

Penyerapan Ilmu
Strategi Pengajaran
Kaedah

marker (warna merah, hitam, biru)


Pendidikan Moral
Berpusatkan guru, bahan dan murid
Demonstrasi, soal jawab, perbincangan, koperatif

Pelaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran


Langkah/
Masa
Set Induksi

Isi Pelajaran
Pengenalan

Aktiviti PdP

Catatan

1. Memulakan PdP dengan BBM: video

(5 minit)

Memberi
pendedahan awal
kepada murid
Soalan
(Permulaan)
1. Siapakah suka
menonton
kartun?
2. Apakah kartun
yang paling
anda minati?

beberapa soalan.
2. Murid
akan

melihat

tayangan kartun mengenai


jahitan.
3. Bertanyakan
mengenai

soalan
kartun

telah ditayangkan.
4. Murid menjawab

yang

Kemahiran
Berfikir:
Mengingat
semula, Menjana
idea

soalan

tersebut dengan bantuan Nilai murni:


guru.
5. Selepas

Mematuhi
itu,

guru

memperkenalkan tajuk hari

arahan,
kerjasama

ini,
Jahitan

Soalan mengenai

Strategi PdP:

kartun

Berpusatkan

1. Siapakah pernah

bahan dan murid

menonton
Kaedah:

kartun ini?

soal jawab

2. Apakah tajuk
kartun ini?
3. Apakah yang
dilakukan oleh
orang- orang
dalam kartun
Langkah 1

tersebut?
Mengenali alat-

(5 minit)

alat dan bahan

dalam kumpulan masing- Persembahan

jahitan dengan

masing

fungsinya.

seorang ketua kumpulan bahan maujud

(Murid- murid
telah mengenali

1. Guru minta murid kekal BBM:


dan

melantik powerpoint,

bagi setiap kumpulan.


2. Setiap ketua kumpulan
akan mendapat 8 alatan
dan bahan jahitan, kecuali

Kemahiran
Berfikir:

bahan- bahan

seterika

terpakai dan telah

didepan bilik darjah supaya semula

membawa bahan

dapat dilihat oleh semua

masing- masing
ke bengkel)

murid.
3. Murid

akan

Nilai murni:
boleh

menyentuh
Alatan dan bahan
jahitan asas:
1. Pita ukur
2. Gunting
3. Kapur
tukang jahit
4. Jarum peniti
5. Jarum
tangan
6. Pembaris
lurus
7. Seterika
8. Benang
9. Fabrik

diletakkan Mengingat

dan

melihat,
merasai

setiap satu alat dan bahan


tersebut

dengan

kerjasama,
mematuhi
arahan

arahan

guru.
Strategi PdP:
4. Sementara murid melihat
Berpusatkan
alat dan bahan- bahan
bahan dan murid
tersebut
guru
akan
mempersembahkan
persembahan

satu
Power

Point mengenai alat dan


bahan

tersebut,

Kaedah:
Perbincangan

iaitu

gambar alat, nama dan


kegunaannya. Contoh:
Gunting Fabrik

Digunakan untuk memotong

Langkah 2

Melukis pola

(10 minit)

pakaian

fabrik
1. Guru mengajar
murid

BBM: Papan

melukis pola pakaian

putih, marker

sebelum mereka menjahit

(hitam, biru,

artikel yang dibawa oleh

merah)

mereka.
2. Sementara guru akan
menerangkan kebaikan
melukis pola pakaian

Kemahiran
Berfikir:
Menjana idea

sebelum proses menjahit.


3. Guru menggunakan pen
marker yang berlainan

Nilai murni:

warna semasa melukis


pola.
4. Guru menerangkan setiap
bahagian pola dan cara
mengaplikasikannya pada
artikel mereka.

Mematuhi
arahan,
Strategi PdP:
Berpusatkan
guru, bahan dan
murid
Kaedah:
Perbincangan,

Langkah 3
(30 minit)

Menjahit artikel

1. Murid- murid akan mula


menjahit artikel mereka.
2. Ssebelum menjahit guru

demonstrasi
BBM: Artikel,
alat dan bahan
jahitan

akan menerangkan cara


memulakan jahitan dengan
ringkas.
3. Guru akan menunjukkan
cara menjahit jahitan kia
dan diikuti dengan jahitan
jelujur halus.
4. Murid- murid akan mula

Kemahiran
berfikir:
mengingat
semula, menjana
idea

menjahit artikel bersama

Strategi PdP:

rakan mereka.

berpusatkan

(berpasangan)
5. Guru akan membimbing
sepanjang murid menjahit
artikel mereka.

murid dan bahan


Kaedah:
Koperatif,
demonstrasi
Nilai murni:
mematuhi

peraturan,
Langkah 4
(5 minit)

Rumusan
1. Alat dan bahan
jahitan.
2. Cara melukis
pola.
3. Jahitan
permulaan dan
cara menutup
jahitan.

4. Guru akan meminta murid


untuk mengemaskan
barang- barang atas meja.
5. Guru akan tanya beberapa
soalan tentang topik

tolong- menolong
Kemahiran
berfikir:
mengingat
semula, menjana
idea

pengajaran pada hari


tersebut.
6. Murid akan menjawab
dengan tepat dengan
bimbingan guru.
TUGASAN SUSULAN
Murid- murid diminta menulis

Kaedah:
Soal jawab
Nilai murni:
mematuhi
peraturan

nama alat dan bahan jahitan


pada buku latihan mereka.
Murid- murid diarahkan untuk
melukis gambar alatannya
sekali.

REFLEKSI
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________

ULASAN
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________

______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
