Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI


MATA PELAJARAN
KELAS
MASA
TARIKH
BIL. MURID
TAJUK
STANDARD KANDUNGAN
STANDARD

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI


5J
12.05 ptg 1.05 ptg (60 minit)
16 OGOS 2015
32
6.0 MENYEDIAKAN SAJIAN
6.2 Menyediakan sajian
6.2.5 Menyedia, memasak dan menghidangkan sajian.

PEMBELAJARAN

6.2.6 Membersihkan alatan dan ruang memasak.

OBJEKTIF

6.2.7 Menyelenggarakan dan menyimpan alatan.


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

PEMBELAJARAN

1. Murid menyediakan bahan-bahan yang diperlukan,


berdasarkan menu yang telah dipilih.
2. Murid memasak dan menghidangkan sarapan atau minum
petang.
3. Murid membersih, mengemas, menyelenggara dan

RINGKASAN

menyimpan alatan.
Murid menyediakan bahan bahan, memasak dan
menghidangkan sajian pilihan. Murid membersih, mengemas,

PENGETAHUAN SEDIA

menyenggara dan menyimpan alatan.


Murid telah mempelajari tentang sanitasi penyediaan

ADA
KEMAHIRAN

makanan
1. Menyediakan bahan-bahan masakan.
2. Memasak dan menghidangkan sajian pilihan.
3. Membersih, mengemas, menyenggara dan menyimpan

ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM (EMK)

alatan.
Keusahawanan:
EK2 :
1. Berorientasikan pencapaian, murid tahu matlamat dan
tindakan.
2. Boleh menyiapkan tugasan dalam masa yang diberi.
3. Berkeupayaan memimpin.
Kemahiran Berfikir:
1. Membuat perbandingan
Kreativiti dan Inovatif :
1. Penjanaan idea
Nilai murni :
1. Kerjasama, kebersihan, kesabaran, menumpukan
perhatian

BAHAN BANTU

1. Bahan masakan, alatan memasak, alatan menghidang

MENGAJAR (BBM) & ALAT

dan kelengkapan membersih.


2. Komputer, video

BANTU MENGAJAR (ABM)


LANGKAH/

ISI PELAJARAN

AKTIVITI P&P

CATATAN

MASA
Set Induksi

1. Video set induksi

1. Guru menayangkan

BBM & ABM:

(5 minit)

video cara
membuat hidangan
sarapan pagi:
Bebola Nasi.
2. Murid-murid

Video
Projektor
Komputer

Strategi P&P:
Audio Visual

menonton video
dengan teliti.
3. Guru menggunakan
video untuk
memperkenalkan
jenis resipi yang
akan dihasilkan
Langkah 1

1. Langkah-langkah

(10 minit)

membuat bebola nasi.

langkah-langkah

(Merujuk Lampiran)

membuat bebola nasi

2. Bahan masakan yang

hari ini.
1. Guru menjelaskan

diperlukan:
Nasi putih
Jagung manis
Ikan Tuna
Mayones
Cuka
Gula Pasir
Bijan putih/hitam
Rumpai laut

menggunakan
PowerPoint.
2. Murid-murid
mendengar dengan
teliti.
3. Guru mengarahkan

BBM & ABM:

PowerPoint
Projektor
Komputer

EMK:

EK2 :
Berorientasika
n pencapaian,

murid-murid supaya

murid tahu

duduk mengikut

matlamat dan

kumpulan yang telah

tindakan

ditetapkan pada
minggu yang lepas.
4. Guru membimbing
murid-murid untuk

Strategi P&P:
Aktiviti

membahagikan kerja
antara ahli kumpulan.
5. Guru meminta murid-

berkumpulan
Pembelajaran
koperatif

murid supaya

Catatan

membuat persiapan

tambahan:

bahan masakan yang

Guru

diperlukan

memainkan

berdasarkan menu set

muzik

sarapan bebola nasi.


6. Murid-murid

sementara
aktiviti

menyediakan bahan

berkumpulan

masakan dengan

dijalankan

berhati-hati.
7. Guru membuat

untuk

penilaian dari masa

menghidupkan

ke semasa.

suasana bilik
darjah.
Catatan
tambahan:
Guru memainkan
muzik sementara
aktiviti
berkumpulan
dijalankan untuk
menghidupkan
suasana bilik

Langkah 2
(30 minit)

1. Aktiviti penyediaan
makanan dijalankan.

1. Guru memberi arahan


supaya setiap
kumpulan membuat
bebola nasi mengikut
langkah.
2. Guru membuat

darjah.
BBM & ABM:

Bahan masakan
PowerPoint
Komputer
Projektor

demonstrasi mengikut

EMK:

langkah.

Nilai murni

3. Murid-murid melihat

menumpukan

demonstrasi guru dan

perhatian,

mengikut.
4. Guru membimbing
murid-murid langkah

kesabaran,

demi langkah.
5. Guru meminta

Inovatif :
Penjanaan idea

seorang murid

Strategi P&P:

menyediakan air teh

Pendemonstrasi

an
Pemerhatian

hijau.

Langkah 3

1. Contoh hidangan:

(6 minit)

kerjasama
Kreativiti dan

1. Guru mengarahkan
murid-murid supaya

EMK
Kreativiti dan
Inovatif :
Penjanaan

menghidangkan
bebola nasi di atas
pinggan.
2. Murid-murid bebas
menghidangkan
bebola nasi mengikut
kreativiti masingmasing.
3. Guru mengingatkan

idea
Nilai Murni
Kerjasama

Strategi P&P:
Pemerhatian

murid-murid bahawa
set menu perlu
dilengkapkan dengan
hidangan air teh hijau
dan sebiji pisang
untuk dijadikan menu
yang seimbang.
4. Guru memberikan
penilaian dari masa
Penutup
(5 minit)

1. Pengujian Resipi
Tekstur
Warna
Rasa

ke semasa.
1. Murid-murid boleh
membuat pengujian
resipi kumpulan

Kemahiran Berfikir
Membuat
perbandingan

sendiri dan kumpulan


lain.
2. Guru meminta muridmurid membuat
perbandingan antara
hasil sendiri dan
kumpulan lain.
3. Guru mengarahkan
murid-murid supaya
membersihkan alatan,
mengemaskan ruang
dan menyimpan
alatan-alatan yang
telah digunakan.

EMK
Nilai Murni
Kerjasama
Strategi P&P:
Pemerhatian
