Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI


MATA PELAJARAN
KELAS
MASA
TARIKH
BIL. MURID
TAJUK
STANDARD KANDUNGAN
STANDARD

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI


4P
12.05 PM 1.05 PM (60 minit)
9 SEPT 2015
39 orang
SAINS RUMAHTANGGA
6.1 Menghasilkan Artikel Jahitan
6.1.9 Menyatakan jenis bahan hiasan seperti butang, renda

PEMBELAJARAN

dan reben.
6.1.10 Memilih bahan hiasan mengikut artikel jahitan.
6.1.11 Menghias artikel jahitan menggunakan bahan hiasan

OBJEKTIF

yang dipilih.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

PEMBELAJARAN

1. Menyatakan jenis bahan hiasan


2. Memilih bahan hiasan mengikut artikel

RINGKASAN

3. Menghias artikel dengan bahan hiasan yang dipilih.


Murid dapat memilih dan menghias artikel dengan bahan

PENGETAHUAN SEDIA

hiasan yang sesuai.


Murid pernah melihat bahan hiasan pada pakaian dan

ADA
KEMAHIRAN

yang dijual di kedai atau pasar raya.


1. Menyatakan bahan hiasan
2. Memilih bahan hiasan yang sesuai

ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM (EMK)

3. Menghias artikel dengan bahan hiasan yang dipilih


1. Keusahawanan
EK 1
Daya kreatif dan inovasi
- Murid boleh mencipta atau mereka cipta sesuatu
2. Kreativiti dan inovasi
mereka cipta atau memilih idea terbaik untuk inovasi
3. Nilai murni
berhati-hati, teliti, berdikari, jimat cermat
4. Pendidikan alam sekitar

BAHAN BANTU
MENGAJAR (BBM) & ALAT
BANTU MENGAJAR (ABM)

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.

Kit alatan jahitan.


Contoh bahan hiasan.
Artikel yang dihias dengan pelbagai hiasan.
Projektor LCD
Visualizer
Komputer
Skrin LCD (SmartBoard)
Video
PowerPoint

LANGKAH/
MASA
Set Induksi
(3 minit)

ISI PELAJARAN

AKTIVITI P&P

CATATAN

1. Guru menunjukkan

BBM/ABM:
Video
Komputer
Projektor
Skrin LCD
Contoh

contoh artikel artikel


yang dihiaskan
dengan bahan hiasan
dan contoh artikel

artikel

yang tidak dihiaskan.


2. Murid-murid diminta
untuk membanding

Kemahiran

bezakan kedua-dua

Berfikir:

artikel tersebut.
3. Guru mengaitkan

dan

jawapan murid-murid

membezakan

dengan aktiviti PdP


hari ini.

Membanding

Strategi PdP:
Penyoalan
Penggunaan
bahan

Langkah 1
(10 minit)

1. Guru menunjukkan
gambar pelbagai jenis
bahan hiasan.
2. Guru meminta murid-

maujud
Kemahiran
Berfikir:
Membanding
dan

murid untuk memilih


nama yang tepat bagi
setiap jenis bahan
hiasan.
3. Guru memilih nombor
murid secara rawak.
4. Nombor yang dipilih
akan tampil ke depan
untuk menyelesaikan
masalah.
5. Guru menilai jawapan
murid-murid.
6. Guru menerangkan

membezakan
Menyelesaikan
masalah

BBM/ABM:
PowerPoint

interaktif
Komputer
Skrin LCD
Projektor

Nilai Murni:

Berusaha

pelbagai jenis bahan

Strategi PdP:

hiasan dan
kesesuaiannya

Penggunaan
ICT

dengan artikel.
Langkah 2

1. Murid memilih bahan

(10 minit)

hiasan yang sesuai

BBM/ABM:
Bahan-bahan

untuk menghiaskan

hiasan

bahan artikel alas


cawan.
2. Guru meminta murid-

Nilai Murni:
Kerjasama
Menjaga
keselamatan

murid menjahit dan


menghiaskan alas
cawan mengikut
kreativiti sendiri.
3. Penilaian akan dibuat
secara berkumpulan.
4. Murid-murid mula
menjahit.
5. Guru mengingatkan

Strategi PdP:

Amali
berkumpulan

Catatan
Tambahan:

murid-murid supaya

HOTS
(Murid-murid

mengutamakan

menjana idea

keselamatan diri dan

kreatif)

orang lain semasa


menjahit.
6. Guru memberikan
bimbingan dan tunjuk
ajar dari masa ke
Penutup
(5 minit)

semasa.
1. Guru menunjukkan

Kemahiran

hasil kerja murid-

Berfikir:

murid menggunakan

Membuat rumusan

visualizer.
2. Guru memberikan
ulasan berkaitan
dengan kreativiti
setiap kumpulan.
3. Murid-murid diminta
untuk memberikan

BBM/ABM:

Hasil jahitan
Visualizer
Komputer
Skrin LCD

Strategi PdP:
Penyoalan

komen.
4. Guru membuat
rumusan
pembelajaran hari ini.
