Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS

Tahun

5 Delima

Tarikh

27 Ogos 2013

Hari

Jumaaat

Masa

12.15-1.15 p.m

Bilangan pelajar

34 orang

Tema

Menyiasat Daya dan Tenaga

Bidang pembelajaran

Haba

Tajuk

Haba (Penyerapan dan kehilangan haba)

Objektif pembelajaran

4.1 Memahami suhu adalah penunjuk darjah kepanasan.

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:-

1)

menyatakan bahan menjadi panas apabila haba dibekalkan secara berkumpulan


setelah aktiviti

2)

menyatakan bahan menjadi sejuk apabila kehilangan haba secara berkumpulan


setelah aktiviti

Pengetahuan sedia ada : murid mengetahui bahawa sesuatu jirim terasa panas kerana
mempunyai tenaga haba melalui pengajaran dan pembelajaran lepas.
Kemahiran proses sains : memerhatikan, meramalkan, membuat hipotesis, membuat
inferens, mendefinisi secara operasi,mengeksperimen
Kemahiran manipulatif : menggunakan dan mengendalikan peralatan Sains dengan
betul, menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan selamat,membersihkan
peralatan sains dengan cara yang betul.
Kemahiran berfikir

: menghubungkaitkan, menjanakan idea, membuat kesimpulan

Sikap saintifik dan nilai murni


bekerjasama, sistematik
Bahan bantu mengajar
nombor, lembaran kerja

: minat dan bersifat ingin tahu terhadap alam sekeliling,

: bekas air, air panas, ketulan ais, air paip, pemutar roda,

Fasa/Masa

Isi Kandungan

Orientasi
(5 minit)

Geseran semasa
menggosok tangan
dapat
menghasilkan
tenaga haba.

Haba yang terhasil


dapat dirasai
apabila tangan
yang digosok
menyentuh
bahagian pipi dan
mata.
Pencetusan
idea
(10 minit)

Haba adalah satu


bentuk tenaga.

Aktiviti Pengajaran dan


Pembelajaran
1. Murid diminta mengangkat
kedua-dua belah tangan
dan menggosok keduadua telapak tangan.
2. Guru memberi arahan
untuk meletakkan tangan
yang telah digosok pada
bahagian muka seperti
mata dan pipi.
3. Guru bertanya:
- Apa yang dapat kamu
rasakan pada mata
dan pipi kamu?
Jawapan: Pipi dan
mata terasa panas.
4. Guru memperkenalkan
tajuk.

Catatan.

1. Dua orang murid diminta


ke hadapan dan menutup
mata.
2. Kedua-dua murid diminta
menyentuh bekas yang
berisi air panas dan sejuk
dan menyatakan apa yang
dirasai.
3. Guru bertanya:
- Apakah bentuk tenaga
yang terdapat dalam
kedua-dua air ini?
Jawapan: Tenaga
haba.
- Ramalkan apa yang
akan berlaku apabila
air dibiarkan selama
beberapa minit.
Jawapan: Air panas
menjadi kurang panas
dan air sejuk menjadi
kurang sejuk.

KPS: memerhatikan,
meramalkan.

KPS: memerhatikan
KB:
menghubungkaitkan,
menjanakan idea

KB:
menghubungkaitkan,
menjanakan idea
BBM:
Air panas, Air sejuk
dengan ketulan ais
dan bekas.

Penstruktur
an Idea
(25 minit)

Bahan menjadi
panas apabila
haba dibekalkan.
Bahan menjadi
sejuk apabila
kehilangan haba.

1. Guru mengagihkan bahan


kepada setiap kumpulan
dengan empat kumpulan
mendapat air panas dan
tiga kumpulan mendapat
air dan ketulan ais.
2. Guru meminta murid
mencatatkan pemerhatian
mereka setelah tempoh
lima minit air dibiarkan.
3. Murid berbincang dengan
bimbingan guru.
4. Murid membuat
kesimpulan dengan
bimbingan guru.

KPS: memerhatikan,
membuat hipotesis,
membuat inferens,
mendefinisi secara
operasi,
mengeksperimen
KB: membuat inferens,
membuat hipotesis
KM: menggunakan
dan mengendalikan
peralatan Sains
dengan betul,
menyimpan peralatan
dan bahan sains
dengan betul dan
selamat,membersihka
n peralatan sains
dengan cara yang
betul.
BBM: Bekas air,
ketulan air, air panas.
SSNM: minat dan
bersifat ingin tahu
terhadap alam
sekeliling,
bekerjasama

Aplikasi
Idea
(15 minit)

Pembaris yang
direndam dalam air
panas kerana ia
menyerap haba.
Air ais akan
kehilangan haba

1. Di dalam setiap kumpulan,


murid diberi nombor 1-5.
2. Guru memberi soalan
seperti di dalam lampiran
3. Murid berbincang di dalam
kumpulan.
4. Guru memilih wakil

KPS: memerhatikan,
meramalkan, membuat
inferens
KB:
menghubungkaitkan,
membuat kesimpulan

dan suhunya
menurun setelah
dibiarkan selama
sejam.

Refleksi
(5 minit)

Air paip menerima


haba dan menjadi
panas.
Bahan menjadi
panas apabila
haba dibekalkan.
Bahan menjadi
sejuk apabila
kehilangan haba.

5.

1.

2.

3.

kumpulan dengan
memutar roda. Murid
dengan nombor yang
terpilih bangun dan
memberi jawapan.
Kumpulan yang menjawab
dengan betul menerima
token.
Guru meminta dua orang
murid membuat
kesimpulan.
Guru bertanya kepada
murid mengenai
kesukaran yang dialami
sepanjang tempoh
pengajaran dan
pembelajaran.
Murid-murid diberi
lembaran kerja sebagai
kerja rumah.

Refleksi:

BBM: hamparan
elektronik, nombor,
papan pemutar.
SSNM: bekerjasama,
sistematik
KB: Membuat
kesimpulan
BBM: Lembaran kerja
