Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN DUNIA SENI VISUAL KSSR

Mata Pelajaran
Kelas
Tarikh
Hari
Masa
Tempoh
Jumlah Murid
Bidang
Tema
Tajuk
Aktiviti
Standard Kandungan

1.1 Persepsi Estetik

1.2 Aplikasi Seni

1.3 Ekspresi Kreatif

Dunia Seni Visual


3 Baiduri 2016
21 Ogos 2016
Ahad
9.40pg-10.40pg
1 Jam
/ 38 Orang Murid
Menggambar
Alam Semula Jadi
Penghasilan Catan Lebah
Catan
1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual seperti
ruang, bentuk, warna imbangan dan kepelbagaian yang
terdapat pada alam semula jadi, abjek buatan manusia
dan karya menggambar teknik catan.
2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual
menerusi penentuan media dan teknik dalam aktiviti
menggambar teknik catan.
3. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual
menerusi penghasilan catan.
4. Apresiasi terhadap karya seni dan rakan berpandukan
bahasa seni visual, sejarah dan budaya.
Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni
visual yang ada pada catan.
1.1.1 Unsur Seni
1.1.1.1 Bentuk bentuk ilusi.
1.1.1.2 Warna sekunder dan tertier.
1.1.1.3 Ruang ilusi.
1.1.2 Prinsip Rekaan
1.1.2.1 Imbangan simetri atau tidak simetri
1.1.2.2 Kepelbagaian - warna
Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual,
media serta proses dan teknik dalam penghasilan catan.
1.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media dalam
penghasilan karya
1.1.2.1 Alat berus lukisan dan palet.
1.1.2.2 Bahan kertas lukisan, warna air atau cat
tempera.
1.2.2 Mengetahui pengetahuan media, teknik dan proses dalam
penghasilan karya
3.2.2.1 Teknik basah atas kering.
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,
kefahaman media, serta kemahiran proses dan teknik dalam
penghasilan karya.
1.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
1.3.2 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam
penghasilan karya.
1.3.3 Menggunakan bahasa seni visual : jalinan, kontra, warna
dan kepelbagaian dalam pengahsilan karya.

1.4 Apresiasi Seni

Objektif Pembelajaran

Pengetahuan Sedia Ada


Penerapan nilai
Nilai Murni/ Etika
Penggabungjalinan
KBKK
Strategi / Kaedah
Bahan Bantu Mengajar

Bahan Bantu Belajar


Alat, bahan dan media
Pendekatan Pengajaran

Langkah

Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan


dengan memberikan penekanan pada bahasa seni visual.
1.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan.
1.4.2 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan.
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. Menyatakan unsur-unsur seni seperti bentuk, warna dan
ruang serta prinsip rekaan seperti imbagan dan
kepelbagaian dengan betul.
1. Menghasilkan karya catan lebah sekurang-kurangnya
75% siap dengan menggunakan media cat air dan teknik
(basah atas kering).
2. Menceritakan semula pengalaman penerokaan unsur
seni, prinsip rekaan, alat dan bahan serta teknik
menggambar secara lisan dengan betul.
Murid-murid pernah didedahkan mengenal haiwan seperti lebah
dalam mata pelajaran Sains.
Kekemasan, kebersihan
Menepati masa, kekemasan dan kerjasama
Penerapan Sains alam semula jadi (fauna)
Menjana idea, membanding beza, mengenal pasti,
mengkelasifikasi
Kontekstual dan Teori Kecerdasan Pelbagai
Gambar lebah
Dokumen Standard DSV KSSR, Buku Panduan DSV KSSR,
Rancangan Pengajaran Tahunan DSV Tahun 3
(1) Alat
Berus lukisan, pensil
(2) Bahan
Cat air, cat tempera dan kertas lukisan
(3) EMK
Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan dan
TMK
Berpusatkan pelajar

Isi Kandungan

Aktiviti Pengajaran dan

BBM

Catatan/ Nota

Pembelajaran
Set
Induksi
(5min)

1. Murid dibentuk kepada


Pertandingan
beberapa kumpulan.
melekatkan gambar
2.
Murid diberi penerangan
lebah antara
mengenai cara dan
kumpulan
syarat pertandingan.
Syarat pertandingan 3. Murid menjalankan
pertandingan antara
kumpulan.
1) Dimainkan
4. Guru meminta murid
secara
untuk meneka aktiviti
berkumpulan.
yang akan dijalankan.
2) Masa diberi
hanya 1 minit
untuk 1
pusingan.
3) Kumpulan yang
dapat melekat
paling banyak
dikira sebagai
pemenang.
Jawapan Jangkaan Murid
Sesi Soal jawab
Apakah
permainan
yang kamu
buat sebentar
tadi?
Pada pendapat
kamu, aktiviti
apa yang akan
kita buat pada
hari ini?

Langkah
1
(10 minit)

Pengwujudan
Konsep
1. Pengenalan
tajuk.

Permainan melekat
gambar lebah.

Membuat catan lebah.

1. Murid diperkenalkan
tajuk pelajaran.
2. Murid diberitahu aktiviti
yang akan dipelajari.
3. Murid diterangkan
dengan unsur seni

Gambar
lebah

Penggabungjalinan:
Penerapan
Sains ( fauna)
KBKK:
- Menjana idea

Unsur Seni:
4.
Bentuk
bentuk ilusi ialah
bentuk yang
dihasilkan melalui
kemahiran
penggunaan unsurunsur seni seperti
warna, garisan dan
lain-lain
2. Bentuk objek yang
dilihat dan dihasilkan
melalui lukisan,
catan, fotografi,
cetakan atau pada
permukaan rata
(bersifat dua
dimensi)
3. Bentuknya tidak
dapat disentuh tetapi
hanya dapat
dinikmati melalui
deria penglihatan.
Warna
Dicipta daripada
campuran warna
asas dan warna
sekunder di
sebelahnya dalam
roda warna
warna tertier =
warna asas + warna
sekunder
2. Warna tertier
terdiri daripada
a. biru ungu =
biru + ungu
b. biru hijau = biru
+ hijau
c. kuning jingga =
kuning + jingga
d. kuning hijau =
kuning + hijau
e. merah jingga =
merah + jingga

5.

6.
7.
8.

9.

(bentuk,warna dan
ruang).
Murid diterangkan
konsep bentuk ilusi.
Murid diminta untuk
menunjukkan bentuk
ilusi yang berada
disekeliling mereka.
Murid ditanya mengenai
tertier.
Murid diperkenalkan
dengan ruang ilusi.
Murid diedarkan
lembaran kerja jenisjenis warna tertier,
mengelaskan ruang ilusi
dan mengenal pasti
bentuk ilusi.
Murid menjawab soalan
dengan bimbingan guru.

BBM:

KBKK:

Carta, kad
imbasan
dan
lembaran
kerja

Menjana idea,
TPK
Verbal
Linguistik,
Kemahiran
Berfikir

f. merah ungu =
merah + ungu
Ruang
Wujud dalam karya
seni seperti lukisan,
catan, cetakan, seni
fotografi dan
sebagainya
Prinsip Rekaan:
Imbangan Simetri
Unsur seni yang
sama antara kiri dan
kanan atau atas dan
bawah.
Kepelbagiaan warna
Kepelbagaian wujud
hasil penggunaan
pelbagai gaya, nilai,
dan idea yang
berbeza dalam
sesuatu gubahan.
Kepelbagaian dapat
dihasilkan melalui
penggunaan unsur
seni seperti garisan,
rupa dan warna yang
pelbagai dalam
sesuatu gubahan.

Langkah
2
(10min)

Demonstrasi dalam
penghasilan karya.
Teknik :
-

Basah atas
kering

Langkah-langkah:
1. Lukis garisan di
tengah kertas.
2. Lukis badan lebah

1. Guru menampal kertas


lukisan pada papan
putih.
2. Guru membuat tunjuk
cara melukis lebah.
3. Guru membuat tunjuk
cara (demonstrasi)bagi
campuran warna di atas
kertas lukisan
menggunakan teknik
basah atas kering.
4. Murid-murid
memerhatikan

Alat dan
bahan :
- Pensil
- Kertas
lukisan
- Cat air
- Berus
- palet

KBKK:
Meneliti
bahagian dan
keseluruhan
EMK:
Kreativiti dan
inovasi

pada tengah kertas


(atas garisan)
3. Lukis 2 sayap
yang sama besar.
4. Lukis corak pada
bahagian badan
lebah.
5. Warnakan lebah
dengan pelbagai
warna dan campuran
warna dengan teknik
basah atas kering.

demostrasi yang
dilaksanakan oleh guru.

Aktiviti pengajaran dan


pembelajaran
Langkah

Isi Kandungan

Langkah
3
(25min)

Penerokaanalatdan
bahansertateknik
Kerja berkumpulan

Proses penghasilan
i) 30%

1. Murid dibentuk kepada


beberapa kumpulan.
2. Murid diterangkan
proses penghasilan
model.
3. Murid diedarkan alat
dan bahan yang
diperlukan untuk
membuat penerokaan.
4. Murid diterapkan dengan
penggunaan bahasa
seni visual semasa
membuat penerokaan.

ii) 60%

BBM

Catatan

Alat dan
bahan :
Pensil,
gunting,kert
as lukisan,
kertas
warna,
gam.

Penerapan
Nilai:
- Kekemasan
KBKK
- Menjana idea
Nilai Murni:
- Kerjasama
Strategi:
- Kontekstual
EMK
- Kreativiti dan
inovasi

iii) 100%

Langkah
4
(5min)

Apresiasi Seni
Adakah kamu
suka dengan
warna yang

1. Guru meminta
beberapa orang
murid untuk tampil
ke hadapan dan
menunjukkan hasil

Mengukuhkan
penggunaan
Bahasa Seni
Visual:

dihasilkan?
Warna apa yang
paling diminati?
Boleh terangkan
bagaimana untuk
menghasilkan
warna ini?

penerokaan mereka.
2. Guru menyuruh
murid menyatakan
unsur-unsur seni
dalam aktiviti
penerokaan yang
dijalankan dari
aspek bentuk,
warna, ruang,
imbangan dan
kepelbagaian.
3. Guru membimbing
murid menyatakan
aktiviti penerokaan
tersebut.

- Asas-asas
seni
- Prinsip
rekaan
Strategi
Pembelajaran:
Pembelajaran
masteri
Pendekatan
Pembelajaran
PSV KSSR:
- Membuat
apresiasi
secara mudah.
Nilai:
- Ketelitian,
kekemasan
Nilai Murni:
- Keyakinan
diri

Penutup
(5min)

Rumusan Aktiviti
Penerokaan

Kognitif:
1. Murid membuat
rumusan dengan
bimbingan guru
tentang aktiviti
penerokaan yang
dilaksanakan.
2. Murid menunjukkan
hasil penerokaan
secara keseluruhan.
Sosial:
1. Murid mengemas
kelas seperti
keadaan asal.
2. Guru memesan
murid untuk
membawa alat dan
bahan pada minggu
hadapan.

Hasil
penerokaan
murid

Nilai:
-kebersihan
bertanggungja
wab
-disiplin
-keyakinan diri
