Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN DUNIA SENI VISUAL KSSR

Mata Pelajaran
Kelas
Tarikh
Hari
Masa
Tempoh
Jumlah Murid
Bidang
Tema
Tajuk
Aktiviti
Standard Kandungan

3.1 Persepsi Estetik

3.2 Aplikasi Seni

3.3 Ekspresi Kreatif

3.4 Apresiasi Seni

Objektif Pembelajaran

Dunia Seni Visual


3 Baiduri 2016
28 Ogos 2016
Ahad
9.40pg-10.40pg
1 Jam
/ 38 Orang Murid
Membantuk dan Membuat Binaan
Alam Semula Jadi
Penghasilan Boneka Kucing
Boneka
1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual seperti bentuk,
jalinan, imbangan, dan harmoni yang terdapat pada alam
semula jadi, san karya seni dalam penghasilan boneka.
2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual
menerusi penentuan media dan teknik dalam penghasilan
boneka.
3. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual
menerusi penghasilan boneka.
4. Apresiasi terhadap karya seni dan rakan berpandukan
bahasa seni visual, sejarah seni dan budaya.
Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni
visual yang ada pada boneka.
3.1.1.1 Unsur Seni
3.1.1.1Bentuk - konkrit
3.1.1.2Jalinan sentuh dan tampak.
3.1.2 Prinsip Rekaan
3.1.2.1 Imbangan simetri.
Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual,
media serta proses dan teknik dalam penghasilan boneka.
3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media dalam
penghasilan karya
3.2.1.1 Alat gunting
3.2.1.2 Bahan span, gam benang, tali atau gelang getah
3.2.2 Mengetahui pengetahuan media, teknik dan proses dalam
penghasilan karya.
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,
kefahaman bahasa seni visual , media teknik dan proses dalam
penghasilan karya.
3.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
3.3.2 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam
penghasilan boneka.
3.3.3 Menggunakan bahasa seni visual : bentuk, warna, jalinan
Imbangan dan penegasan dalam penghasilan karya.
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
berpandukan bahasa seni visual.
3.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan.
3.4.2 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan.
Pada akhir pembelajaran murid dapat:

Pengetahuan Sedia Ada


Penerapan nilai
Nilai Murni/ Etika
Penggabungjalinan
KBKK
Strategi / Kaedah
Bahan Bantu Mengajar

Bahan Bantu Belajar


Alat, bahan dan media
Pendekatan Pengajaran

Langkah
Set
Induksi
(5min)

1. Menyatakan unsur seni seperti bentuk (konkrit) dan jalinan


serta prinsip rekaan iaitu imbangan (simetri) dengan betul.
2. Menyebut jenis media (alat dan bahan) dan teknik yang
boleh digunakan dalam penghasilan boneka.
3. Menceritakan semula pengalaman penerokaan unsur
seni, prinsip rekaan, alat dan bahan serta teknik membina
secara lisan dengan betul.
Murid-murid pernah didedahkan mengenal haiwan seperti tikus
dalam mata pelajaran Sains.
Kekemasan, kebersihan
Menepati masa, kekemasan dan kerjasama
Penerapan Sains alam semula jadi (fauna)
Menjana idea, membanding beza, mengenal pasti,
mengkelasifikasi
Kontekstual dan Teori Kecerdasan Pelbagai
Alat pembesar suara, komputer riba, bahan maujud, gambar
(boneka)
Dokumen Standard DSV KSSR, Buku Panduan DSV KSSR,
Rancangan Pengajaran Tahunan DSV Tahun 3
(1) Alat
Gunting
(2) Bahan
Span, gam, benang, tali atau gelang getah.
(3) EMK
Kreativiti dan inovasi, keusahawanan, nilai
murni dan TMK
Berpusatkan pelajar

Isi Kandungan
Tayangan video
cerita Tom and
Jerry

Soalan ransangan

Aktiviti Pengajaran dan


Pembelajaran
1. Murid dipertonton
dengan video cerita Tom
and Jerry.
2. Murid ditanyakan soalan
ransangan dari guru.
3. Murid menjawab soalan
ransangan guru.

Berikan nama
watak yang
jahat cerita
tersebut.

BBM
LCD,
pembesar
suara

Catatan/ Nota
Penggabungjalinan:
Penerapan
Bahasa
Melayu
- PKJR
KBKK:
- Menjana idea
EMK:
TMK

Jawapan : Tom

Langkah

Pengwujudan

1. Murid diperkenalkan

Nilai Murni:

1
(10 minit)

Konsep
Unsur Seni
Bentuk (Konkrit)
Bentuk yang bersifat
3 dimensi dan boleh
disentuh, dipegang,
serta dilihat dari
semua arah.
Jalinan (tampak dan
sentuh)
Jalinan merupakan
kesan yang terdapat
pada permukaan
sesuatu benda.
Jalinan terbahagi
kepada dua. Jalinan
sentuh dan jalinan
tampak. Jalinan
tampak merupakan
kesan jalinan yang
hanya dapat dilihat
tetapi tidak dapat
dirasa melalui
sentuhan seperti,
sayap rama-rama,
kulit tembikai, kertas
pembalut hadiah,
kertas dinding, corak
tekstil dan
sebagainya.
Prinsip Rekaan
Imbangan
Imbangan
bermaksud
kesamaan dan
kesepadanan dari
segi rupa, berat,
tarikan dan
tumpuan.
Imbangan simetri
merupakan unsur
seni yang sama

tajuk pelajaran.
2. Murid diberitahu aktiviti
yang akan dipelajari.
3. Murid diterangkan unsur
seni (bentuk dan
jalinan).
4. Murid diminta
memberikan contoh
bentuk konkrit yang
terdapat di kelas.
5. Murid diedarkan dan
menjawab lembaran
kerja jalinan.
6. Murid diterangkan
dengan prinsip rekaan
(imbangan simetri).
7. Murid membuat
lembaran kerja yang
diberikan oleh guru.
Lembaran kerja
Lekatkan gambar
imbangan simetri pada
tempat yang betul.
Kelaskan gambar
jalinan pada kotak yang
betul.

- Kerjasama
LCD,
komputer
riba,
lembaran
kerja.

dari kiri dan kanan


atau atas dan
bawah.

Proses Penerokaan
Alat dan Bahan
serta Teknik
Teknik : membentuk
Soalan Ransangan
Teknik apakah yang
digunakan dalam
Langkah
penghasilan karya
2
ini?
(5 min) Namakan alat dan
bahan yang
digunakan untuk
menghasilkannya?

Langkah
3
(10min)

Demonstrasi
penghasilan
boneka kucing

Gambar boneka
kucing.
(rujuk lampiran)

Langkah
3
(20min)

Penghasilan
Boneka Kucing

1. Murid diperkenalkan
dengan alat dan bahan
untuk membuat boneka.
2. Murid diperkenalkan
dengan teknik
membentuk dan
membuat binaan.

1. Murid diterangkan
proses penghasilan
boneka.
2. Murid ditunjukkan
boneka yang telah
dihasilkan.
3. Guru membuat
demontrasi penghasilan
boneka.
1. Murid diedarkan alat
dan bahan yang
diperlukan untuk
membuat penghasilan
boneka.
2. Murid diterapkan dengan
penggunaan bahasa
seni visual semasa
membuat penghasilan.

Alat dan
bahan:
Gunting,
Span, gam,
benang, tali
atau gelang
getah.

KBKK :
Menjana idea

Alat dan
bahan :

KBKK:
Meneliti
bahagian dan
keseluruhan

Gunting,
Span, gam,
benang, tali
atau gelang
getah.

Alat dan
bahan :
Gunting,
Span, gam,
benang, tali
atau gelang
getah.

EMK :
Kreativiti dan
inovasi

EMK:
Kreativiti dan
inovasi

Penerapan
Nilai:
- Kekemasan
KBKK
- Menjana idea

Strategi:

- Kontekstual
EMK
- Kreativiti dan
inovasi

Langkah
4
(5min)

Apresiasi Seni
Adakah kamu
suka dengan
boneka yang
kamu hasilkan?
Boleh terangkan
bagaimana
proses
menghasilkan
boneka ini?

1. Guru meminta
beberapa orang
murid untuk tampil
ke hadapan dan
menunjukkan hasil
mereka.
2. Guru menyuruh
murid menyatakan
unsur-unsur seni
dalam aktiviti
penghasilan yang
dijalankan dari
aspek bentuk,
jalinan, serta
imbangan.
3. Guru membimbing
murid menyatakan
aktiviti penerokaan
tersebut.

Mengukuhkan
penggunaan
Bahasa Seni
Visual:
- Asas-asas
seni
- Prinsip
rekaan
Strategi
Pembelajaran:
Pembelajaran
masteri
Pendekatan
Pembelajaran
PSV KSSR:
- Membuat
apresiasi
secara mudah.
Nilai:
- Ketelitian,
kekemasan
Nilai Murni:
- Keyakinan
diri

Penutup
(5min)

Rumusan Aktiviti
Penerokaan

Kognitif:
1. Murid membuat
rumusan dengan
bimbingan guru
tentang aktiviti
penghasilan yang
dilaksanakan.
2. Murid menunjukkan
hasil secara
keseluruhan.
Sosial:
1. Murid mengemas

Hasil
penerokaan
murid

Nilai:
-kebersihan
bertanggungja
wab
-disiplin
-keyakinan diri

kelas seperti
keadaan asal.
2. Guru memesan
murid untuk
membawa alat dan
bahan pada minggu
hadapan.
