Anda di halaman 1dari 11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN - PJ

RANCANGAN PENGAJARAN PENDIDIKAN JASMANI


Tarikh

: 06.05.08

Masa

: 8.20 9.00 ( 40 minit )

Tingkatan

: 5 Adil

Bil. Murid

: 30 orang

Mata Pelajaran

: Pendidikan Jasmani

Tunjang

: Kemahiran

Tajuk

: Hoki

Kemahiran

: Menolak dan menahan bola hoki

Objektif

: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar-pelajar dapat :

1)Psikomotor
menggunakan

: Pelajar dapat menguasai 75% kemahiran menolak dan menahan bola hoki dengan
teknik/gaya yang betul.

2)Kognitif

: Menyatakan teknik/gaya yang betul bagi perlakuan menolak dan menahan bola hoki.

3)Afektif

: Memupuk semangat bekerjasama, bertanggungjawab dan mematuhi disiplin

permainan.

Mengemas dan menyimpan semula semua alatan yang telah digunakan di tempat yang disediakan.

Hafidzah MN KPLI -PJPKSIV1, 2008

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN - PJ

Pengalaman sedia ada

: Murid pernah menyaksikan permainan hoki sama ada secara langsung atau melalui media.

Penerapan Nilai Murni

: Bekerjasama, bertanggungjawab dan mematuhi arahan.

Alatan
Bil
1
2
3
4

Peralatan
Kayu hoki
Bola hoki
Skitel
Wisel

Kuantiti
30
15
10
1

BAHAGIAN /

AKTIVITI

FOKUS PEMBELAJARAN

ORGANISASI

CATATAN /

MASA

ALATAN

Permulaan

Memanaskan

( 8 Minit)

Badan

Lari atas bebola kaki

Meningkatkan

KDN

Belalang
Belatuk

Murid dibahagikan 2

Kinestatik,

Bergerak ke hadapan dan

barisan lelaki dan 2

Tindak balas

lihat arah larian

barisan perempuan iaitu

Tumpuan

Badan dicondongkan semasa

belalang dan belatuk.

menyentuh bola.

Apabila guru menyebut


belalang, belalang akan
mengejar belatuk

Hafidzah MN KPLI -PJPKSIV1, 2008

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN - PJ

Belatuk berlari ke
kawasannya dan
menyentuh bola yang
diletakkan di belakang
garisan

Regangan

Tangan

Berdiri tegak, kaki dibuka

menyentuh bola tanpa

seluas bahu

disentuh oleh pemain

Luruskan kedua belah tangan

lawan di kira selamat

di belakang punggung dan


siku dihalakan ke dalam

Tolak tangan perlahan-lahan


ke atas dan kira dalam kiraan
8

Ulang aktiviti sebanyak 3 kali

Berdiri tegak dan kaki dibuka


seluas paras bahu.

Badan dan

Hafidzah MN KPLI -PJPKSIV1, 2008

Ahli yang Berjaya

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN - PJ

pinggang

Tangan kanan menyilang ke


kiri di hadapan

Tangan kiri memegang siku


kanan dan tarik kea rah bahu
kiri

Ulang dengan tangan kiri

Buat 3 set untuk setiap


aktiviti.

Kaki dan paha

Bongkokkan badan dan siku


dibengkokkan sedikit

Cuba sentuh lantai dengan


kedua belah tangan dan
tahan dalam kiraan 8

Hafidzah MN KPLI -PJPKSIV1, 2008

Ulang aktiviti sebanyak 3 kali

Murid berselerak di
dalam kawasan yang

Berdiri tegak, kaki dibuka


seluas paras bahu,

ditandakan dengan skital.

Guru membuat
demostrasi dan murid
melakukan aktiviti

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN - PJ

Set induksi

Menolak dan

- Mengaitkan isi pelajaran

Kumpulan bertiga dalam

(3 minit)

menahan kawan

dengan aktiviti yang

kawasan terkawal

Tumpuan,

dijalankan :

Sesuatu objek akan


bergerak apabila
dikenakan daya dan objek

itu akan berhenti apabila


satu daya lain dikenakan.

- Menarik perhatian pelajar ke


arah
pengajaran yang akan
dijalankan.
-

Menolak kawan bergerak

Menahan kawan berhenti

Langkah 1

- Menolak bola

* Menolak bola hoki

Demonstrasi guru/pelajar

Kayu hoki

(6 minit)

hoki

- Berdiri kaki dibuka seluas

tentang teknik/gaya menolak

Bola hoki

bahu.

dan menahan bola hoki.

- Badan dibongkokkan sedikit.

Pelajar mengadap

- Tangan dominan di tengah

penunjukcara dalam bentuk

kayu dan tangan

ladam.

Hafidzah MN KPLI -PJPKSIV1, 2008

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN - PJ

satu lagi di hujung kayu hoki.


- Kedudukan bola mesti berada
di tengah
badan antara kedua belah kaki.
- Berat badan dipindahkan ke
kaki hadapan.
- Menahan bola

- Ikut lajak selepas menolak

hoki

bola.

G
X

X
X

* Menahan bola hoki.

X
X

- Berdiri kaki dibuka seluas


bahu.
- Mata sentiasa fokus kepada
pergerakan
bola.
- Lutut dibengkokkan.
- Bawa kayu hoki ke hadapan
badan antara
kedua kaki.
- Semasa menahan bola,
condongkan kayu

Hafidzah MN KPLI -PJPKSIV1, 2008

X
X

X
X X

X X

X
X

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN - PJ

hoki ke hadapan supaya bola


tidak
melantun.
- Serap daya apabila bola
menyentuh kayu hoki.
Langkah 2

Menolak dan

Pelajar menolak dan menahan

(8 minit)

menahan bola hoki bola hoki secara statik.

Kumpulan berdua

Bekerjasama

- Jarak diubahsuai mengikut

# Guru akan

kesesuaian (lebih

menghentikan

kurang 1 meter, 3 meter

dan/atau 5

aktiviti sementara
sekiranya ramai

meter)

pelajar melakukan
teknik/gaya yang
salah. Pelajar
Kumpulan berempat

Pelajar menolak dan menahan

berkumpul di

bola hoki secara statik.


- Jarak lebih kurang 3 meter
dan/atau 5 meter
mengikut kesesuaian.

Hafidzah MN KPLI -PJPKSIV1, 2008

dipanggil

A
D

hadapan guru.
Guru
menunjukkan
teknik/gaya yang

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN - PJ

- Bilangan bola ditambah

betul. Pelajar

mengikut
kesesuaian.
Langkah 3

Menolak dan

Pelajar menolak dan menahan

(5 minit)

menahan bola

bola hoki sambil bergerak.

hoki.

A menolak bola hoki ke

meneruskan

aktiviti.

Kumpulan berdua

Kayu hoki
Bola hoki

hadapan B.
-

B akan bergerak lurus dan

Bekerjasama

menahan bola hoki sebelum


melintasinya.
-

A akan bergerak ke hadapan


selepas menolak bola hoki

Kemuncak

Permainan kecil

(10 minit)

kepada B.
Pelajar menolak bola hoki tepat

A
Bebas dalam kawasan
Kumpulan bertiga

Skitel

ke arah rakan pasukan dan rakan

Kayu hoki

pasukan pula menahan bola

Bola hoki

tersebut dan menolak menuju ke

sasaran (skitel).
X
Syarat permainan kecil :

Hafidzah MN KPLI -PJPKSIV1, 2008

Bekerjasama

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN - PJ

- Pelajar dibahagikan kepada

kumpulan

arahan.

bertiga.
- Pelajar hanya dibenarkan
menggunakan kemahiran

menolak dan
menahan sahaja dalam

X
X

permainan ini.
- Pemenang akan dikira setelah
pasukan
itu berjaya menolak bola hoki
mengenai
sasaran (skitel) dengan
bilangan yang
paling banyak (dalam masa 10
minit).
- Permainan dijalankan serentak
tetapi di
dalam kawasan yang berlainan
(hanya dua pasukan sahaja
dalam satu permainan).

Hafidzah MN KPLI -PJPKSIV1, 2008

Mematuhi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN - PJ

- Penjaga gol tidak diperlukan.


Penutup

Berlari setempat

- Pelajar berlari setempat.

(5 minit)

Bebas dalam kawasan yang


ditetapkan.

Regangan

- Pelajar melakukan regangan

pemulihan

pemulihan
bahagian kepala, tangan,

Mematuhi
arahan

Menyimpan
peralatan di

pinggang, peha dan kaki.

tempat yang

- Tarik dan hembus nafas.

disediakan.

- Guru bersoaljawab dengan


pelajar tentang teknik/gaya
menolak dan menahan bola hoki
dengan betul.

Hafidzah MN KPLI -PJPKSIV1, 2008

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN - PJ

Hafidzah MN KPLI -PJPKSIV1, 2008
