Anda di halaman 1dari 11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh

: 2/2/2016

Masa

: 7.30 -8.50 pagi (80 minit)

Tingkatan

:1S

Kedatangan

: 14/14 orang

Mata pelajaran

: Kemahiran Hidup Bersepadu Tingkatan 1

Tajuk

: Reka bentuk dan penghasilan projek

Sub tajuk

: 1. Alatan tangan dan mesin

Objektif umum

Di akhir proses pembelajaran dan pengajaran, pelajar dapat mengetahui alatan tangan dan mesin dengan betul.
Hasil pembelajaran

Di akhir proses pembelajaran dan pengajaran, pelajar dapat :


1)
2)
3)
4)

Mengenalpasti 7 daripada 13 nama dan fungsi alatan tangan tanpa berpandukan nota dengan tepat.
Menyatakan kedua - dua jenis dan fungsi mesin tanpa berpandukan buku teks dengan tepat.
Mengenalpasti bahagian - bahagian utama mesin tanpa berpandukan buku teks dengan betul.
Menerangkan langkah - langkah penyelenggaraan mesin tanpa berpandukan buku teks dengan betul.

Isi pelajaran

: Lampiran A

ABM

: Buku teks, alatan tangan dan mesin.

Strategi pengajaran

: Berpusatkan bahan dan guru dan pembelajaran koperatif

Bahan rujukan

Tan Swee sim, Zainal Bin Shaari & Zainul Abidin Bin Mohd Isa (2003). Kemahiran Hidup Bersepadu Tingkatan Satu. Kuala Lumpur :
Percetakan Rina Sdn.Bhd
Pengetahuan sedia ada : Pelajar telah mempelajari tajuk alatan tangan di dalam matapelajaran Kemahiran Hidup semasa di tahun enam.

Cara penyampaian

SET INDUKSI (7.30 7.35 pagi)


1. Guru meminta pelajar untuk melihat dan menyenaraikan perabot yang terdapat di dalam bengkel.
2. Guru bertanyakan soalan :
-

Apakah lain- lain perabot yang terdapat di rumah pelajar.


Apakah peralatan yang digunakan untuk menghasilkan perabot tersebut.
Apakah alatan tangan lain yang pernah dilihat oleh pelajar di rumah

3. Guru mendengar jawapan yang diberikan oleh pelajar dan menerangkan tentang hasil pembelajaran pada hari ini.

Langkah/Mas
a
Langkah 1
7.35- 8.05
pagi
(30minit)

Hasil
pembelajaran
Mengenalpasti 7
daripada 13
nama dan fungsi
alatan tangan
tanpa
berpandukan
nota dengan

Isi pembelajaran
Alatan tangan
-

Pita pengukur
Pembaris keluli
Sesiku L
Tolak penanda
Tolok serong
Gergaji tangan

Aktiviti guru
Guru menerangkan jenis
dan fungsi alatan tangan
yang dipelajari menerusi
nota ringkas yang
diberikan.
Guru menunjukkan alatan

Aktiviti pelajar

Catatan

Pelajar mendengar
penerangan guru dan
mencatat fungsi alatan
tangan yang dipelajari
menerusi nota ringkas
yang diberikan.
Pelajar melihat alatan

Kaedah penyampaian :
Penerangan, tunjuk
cara
Strategi : berpusatkan
pelajar, guru dan
bahan.

tepat.

Gergaji puting
Gergaji lengkung halus
Tukul kuku kambing
Tukul warrington
Pahat tepi serong
Kikir parut
Gandin kayu

tangan yang dipelajari


kepada pelajar.

tangan yang
ditunjukkan oleh guru.
ABM:
Nota ringkas, buku
teks
Nilai:
Tumpuan,
Kesederhanaan
KBKK:
Menjana minda

Langkah 2
8.05- 8.10
pagi
(5minit)

Latihan (Lampiran B)

Guru membahagikan
pelajar kepada dua
kumpulan.
Kumpulan 1 dan 2
Guru memberikan soalan
kuiz diantara dua
kumpulan untuk
mengukuhkan lagi
tentang nama dan fungsi
alatan tangan yang telah
dipelajari.

Murid berbincang di
dalam kumpulan dan
menjawab soalan kuiz
yang diberikan.

Kaedah penyampaian :
Soal jawab,
perbincangan.
Strategi : berpusatkan
murid, guru dan
bahan.

ABM:
Soalan kuiz
Nilai:
Kesederhanaan,
kerjasama

Langkah 3
8.10- 8.20
pagi
(10minit)

Menyatakan
kedua - dua
jenis dan fungsi
mesin tanpa
berpandukan
buku teks
dengan tepat.

Mesin Gerudi Lantai


- Digunakan untuk menggerudi
lubang pada kayu dan logam.
- Benda kerja hendak digerudi
hendaklah diapit pada ragum
gerudi.
- Saiz mesin gerudi ditentukan
oleh diameter mata gerudi.
Mesin Gerudi Mudah Alih
- Digunakan untuk menggerudi
lubang pada kayu atau logam
lembut secara menegak atau
mendatar.
- Menggunakan arus elektrik
atau bateri.

Langkah 4
8.20- 8.30
pagi
(10minit)

Mesin Gerudi Mudah Alih

Guru menerangkan kedua


- dua jenis dan fungsi
mesin kepada pelajar.

Guru meminta pelajar


menyatakan perbezaan
antara mesin gerudi lantai
dan mesin gerudi mudah
alih yang difahami.
Pita PTF
Pita PTFE

Guru meminta pelajar


melihat dan meneliti
gambarajah bahagian
utama mesin gerudi lantai
dan mesin gerudi mudah
alih yang terdapat di
dalam buku teks.

Pelajar mendengar
penerangan guru
mengenai kedua - dua
jenis dan fungsi mesin.

KBKK:
Menjana minda
Kaedah penyampaian :
Soal jawab,
perbincangan.

Strategi : berpusatkan
Pelajar menerangkan
pelajar, guru dan
perbezaan antara mesin bahan.
gerudi lantai dan mesin
gerudi mudah alih
ABM:
yang difahami.
Buku Teks
Nilai:
Tumpuan, bersungguh
-sungguh.
KBKK:
Menjana minda
Kaedah penyampaian :
Penerangan ,
perbincangan

Pelajar melihat dan


meneliti gambarajah
bahagian utama mesin
gerudi lantai dan mesin
gerudi mudah alih
Strategi : berpusatkan
yang terdapat di dalam pelajar, guru dan
buku teks.
bahan.

Guru menerangkan
bahagian- bahagian utama
mesin gerudi lantai dan
mesin gerudi mudah alih
kepada pelajar.

Pelajar mendengar
penerangan guru
mengenai bahagianbahagian utama mesin
gerudi lantai dan mesin
gerudi mudah alih
yang dipelajari.

ABM:
Buku Teks
Nilai:
Kesederhanaan,
tumpuan
KBKK:
Menjana minda

Mesin Gerudi Lantai

Langkah 5
Menerangkan
8.30-8.40 pagi langkah (10minit)
langkah
penyelenggaraa
n mesin tanpa
berpandukan
buku teks
dengan betul.

Langkah 6
8.40 8.50pagi
(10minit)

Langkah - langkah penyenggaraan


mesin
a. Matikan suiz mesin
b. Tanggalkan mata gerudi dan
meja gerudi daripada sisa dan
habuk
c. Bersihkan mata gerudi dan
meja gerudi daripada sisa dan
habuk
d. Simpan mata gerudi dan kunci
bindu di tempat asalnya
e. Minyakkan bahagian mesin
yang bergerak.

Penutup

Guru menerangkan
langkah - langkah
penyelenggaraan mesin
kepada pelajar.

Guru bertanyakan soalan


kepada pelajar :
a. Apakah contoh contoh perbuatan
yang melanggar
aspek keselamatan
penggunaan alatan
dan mesin di
dalam bengkel?
Guru menyimpulkan
pembelajaran hari ini bagi
mengingatkan murid
kembali apa yang mereka
faham.

Pelajar mendengar
penerangan guru
mengenai langkah langkah
penyelenggaraan
mesin.

Kaedah penyampaian :
Penerangan dan soal
jawab

Pelajar menjawab
soalan yang
dikemukakan oleh
guru.

Nilai:
Tumpuan,
Kerjasama

ABM:
Buku Teks

KBKK: Menganalisis

Murid merumuskan
pembelajaran yang
telah dijalankan secara
lisan mengikut
kefahaman masingmasing secara rawak.

Kaedah penyampaian :
Penerangan dan soal
jawab
ABM:
Buku Teks

Penilaian

Guru melakukan
penilaian berterusan dan
bertanyakan soalan :
a) Nyatakan 7
daripada 13 nama
dan fungsi alatan
tangan dengan
tepat?
b) Nyatakan kedua dua jenis dan
fungsi mesin
dengan tepat.
c) Senaraikan
bahagian bahagian utama
mesin dengan
betul.
d) Terangkan
langkah - langkah
penyelenggaraan
mesin dengan
betul.

Tugasan

Guru meminta pelajar


untuk membuat peta
minda tentang tajuk yang
telah dipelajari pada hari
ini.

Murid menjawab
soalan yang diberikan
oleh guru

Nilai:
Bersungguh-sungguh,
kerjasama
KBKK: Menganalisis

Refleksi Diri :
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________

LAMPIRAN

LAMPIRAN A

Mesin Gerudi Lantai


Pita Pengukur
Pembaris keluli
Sesiku L
Tolok penanda
Tolok Serong
Gergaji Tangan
Gergaji Puting
Gergaji Lengkung Halus
Tukul Kuku Kambing
Tukul Warrington
Pahat Tepi Serong
Gandin
Kikir parut
kayu

Mesin Gerudi Mudah Alih


ALATAN TANGAN
DAN
Digunakan untuk
- Digunakan untuk
MESIN
menggerudi lubang pada
menggerudi lubang pada
kayu dan logam.

kayu atau logam lembut


secara menegak atau
mendatar.

Langkah - langkah
penyenggaraan mesin
a. Matikan suiz mesin
b. Tanggalkan mata
gerudi dan meja
gerudi daripada sisa
dan habuk
c. Bersihkan mata
gerudi dan meja
gerudi daripada sisa
dan habuk
d. Simpan mata gerudi
dan kunci bindu di
tempat asalnya
e. Minyakkan bahagian
mesin yang bergerak
