Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHAGIAN A: MAKLUMAT PENGAJARAN


Nama Mata Pelajaran
Tingkatan
Kedatangan
Tarikh
Masa
Tajuk
Sub tajuk

:
:
:
:
:
:
:

Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan


2M
26/26 orang
25/2/2016
1.10 - 1.50 tengahari (40 minit)
Hidup bermasyarakat
Menghormati hak orang lain
a) Menghormati pendapat orang lain
b) Minat dan kebolehan saya

Tempat
Objektif umum

: Bengkel Kemahiran Hidup


: Di akhir proses pembelajaran dan pengajaran, pelajar dapat mengetahui tentang menghormati pendapat

Objektif hasil pembelajaran

orang lain serta mengetahui minat dan kebolehan saya dengan betul.
: Di akhir sesi pembelajaran ini, pelajar akan dapat:
1) Menjelaskan kepentingan menghormati dan menerima pendapat orang lain tanpa berpandukan
buku teks dengan betul. (C2, A5, S1)
2) Mengenalpasti bakat yang ada dalam diri, mengembangkan dan menghargai bakat yang ada
dalam diri masing - masing tanpa berpandukan buku teks dengan betul. (C1, A5, S1)

Pengetahuan sedia ada


KBKK
Nilai

: Pelajar telah mengenali rakan sekelas mereka sejak dari tingkatan satu.
: Menganalisis, menjana minda.
: Keberanian, kerjasama, tumpuan, hormat - menghormati, rasional.

Pendekatan
Kaedah
Teknik
Strategi
Alat bantu mengajar (ABM)
Rujukan (APA Format)

:
:
:
:
:
:

Induktif
Masteri, Koperatif
Penerangan, perbincangan, sumbang saran.
Berpusatkan guru, pelajar dan bahan.
Buku teks
Koo Kee Peng, Wan Hasmah Bin Wan Mamat & Tay Siok Eian (2005). Pendidikan Sivik dan
Kewarganegaraan Tingkatan 2. Kuala Lumpur : AG Grafik Sdn.Bhd

Isi Kandungan: (Carta, Peta Minda, Jadual atau Ringkasan)

Menghormati Hak Orang


Lain
Amat perlu kerana individu
yang berlainan dan berbeza beza :
Latar belakang
Bakat dan kebolehan
Pendapat

Menghormati Pendapat
Orang Lain

Minat Dan Kebolehan


Saya

Cara penyampaian

SET INDUKSI (1.10 1.15 tengahari)


1. Guru memberikan satu situasi dimana seorang pelajar telah bergaduh di dalam kelas.
2. Guru bertanyakan soalan kepada pelajar :
-

Adakah situasi tersebut pernah terjadi di dalam kelas tersebut?


Kenapa situasi tersebut berlaku di dalam kelas?
Apakah hukuman bagi pelajar yang bergaduh di dalam kawasan sekolah?
Bagaimanakah langkah - langkah yang perlu dilakukan untuk mengelakkan dari situasi ini terjadi?

3. Guru mendengar jawapan yang diberikan oleh pelajar dan menerangkan tentang hasil pembelajaran pada hari ini.

BAHAGIAN B: LANGKAH-LANGKAH PENGAJARAN


Langkah/Mas
a
Langkah 1
1.15- 1.25
tengahari
(10minit)

Hasil
pembelajaran
Menjelaskan
kepentingan
menghormati
dan menerima
pendapat orang
lain tanpa
berpandukan
buku teks
dengan betul

Isi pembelajaran
Menghormati pendapat orang lain
Bertolak ansur - saling menuruti atau
berkompromi

Aktiviti guru
Guru menerangkan
kepada pelajar tentang
kepentingan menghormati
dan menerima pendapat
orang lain.

Guru meminta pelajar


memberikan contoh
bagaimana cara untuk
menghormati pendapat
orang lain.

Aktiviti pelajar
Pelajar mendengar
penerangan guru
tentang kepentingan
menghormati dan
menerima pendapat
orang lain.
Pelajar memberikan
contoh lain bagaimana
cara untuk
menghormati pendapat
orang lain.

Catatan
Pendekatan :
Induktif
Kaedah :
Masteri, kuliah
Teknik :
Penerangan,
perbincangan
Strategi :
Berpusatkan pelajar,
guru dan bahan.

Nilai:
Kesungguhan,
tumpuan
ABM:
Buku teks
Pentaksiran :
Berasaskan soal
jawab, sumbang saran
antara guru dan
pelajar tentang
kepentingan dan
bagaimana cara untuk
menghormati
pendapat orang lain.
KBKK:
Menjana idea
Langkah 2
1.25- 1.35
tengahari
(10minit)

Mengenalpasti
bakat yang ada
dalam diri,
mengembangka
n dan
menghargai
bakat yang ada
dalam diri
masing - masing
tanpa
berpandukan

Menghargai bakat dan kebolehan


Tokoh - tokoh yang
mengharumkan nama Negara
dengan bakat yang ada.
Tidak mensia - siakan bakat
dan kebolehan yang terpendam
Gigih dan tabah mengasah
bakat dan kebolehan hingga
meraih kejayaan

Guru menerangkan
kepada pelajar tentang
bakat yang ada dalam
diri, mengembangkan dan
menghargai bakat yang
ada dalam diri masing masing.

Pelajar mendengar
penerangan guru
tentang bakat yang ada
dalam diri,
mengembangkan dan
menghargai bakat yang
ada dalam diri masing
- masing.

Guru meminta beberapa


orang pelajar untuk

Pelajar membaca
biodata diri masing-

Pendekatan :
Induktif
Kaedah :
Masteri
Teknik :
Penerangan,
perbentangan,
sumbang saran.

buku teks
dengan betul

membaca biodata diri


masing - masing di dalam
kelas.

masing di dalam kelas.

Strategi :
Berpusatkan pelajar,
guru dan bahan.

Guru memberi galakan


dan berbincang bersama sama pelajar tentang
minat dan kebolehan
pelajar yang ditonjolkan.

Pelajar berbincang
bersama - sama guru
tentang minat dan
kebolehan pelajar yang
ditonjolkan.

Nilai:
Bersungguh sungguh, keberanian
ABM:
Buku teks
Pentaksiran :
Berasaskan soal jawab
antara guru dan
pelajar.

Langkah 3
1.35- 1.45
tengahari
(10minit)

Latihan

Guru meminta pelajar


untuk membuka buku
latihan masing - masing
dan melakukan latihan
pengukuhan dan
penggayaan di dalam
buku teks muka surat 37 39.

Pelajar membuka buku


latihan masing masing dan melakukan
latihan pengukuhan
dan penggayaan di
dalam buku teks muka
surat 37 - 39.

KBKK:
Menjana minda
Pendekatan :
Induktif
Kaedah :
Masteri
Teknik :
Latihan
Strategi :
Berpusatkan pelajar,
guru dan bahan.
Nilai:

Tekun, bersungguh sungguh


ABM:
Buku teks, buku
latihan
Pentaksiran :
Berasaskan aktiviti
menjawab soalan
pengukuhan dan
penggayaan yang
terdapat di dalam
buku teks
KBKK:
Menganalisis
maklumat
Langkah 4
1.45- 1.50
tengahari
(5minit)

Penutup

Penilaian

Guru menyimpulkan
pembelajaran hari ini bagi
mengingatkan pelajar
kembali apa yang mereka
faham.

Pelajar merumuskan
pembelajaran yang
telah dijalankan secara
lisan mengikut
kefahaman masingmasing secara rawak.

Guru melakukan
penilaian berterusan dan
bertanyakan soalan :

Pelajar menjawab
soalan yang diberikan
oleh guru

a) Nyatakan
kepentingan

Pendekatan :
Induktif
Kaedah :
Refleksi
Teknik :
Penerangan, soal
jawab dan imbas
kembali
ABM :
Buku Teks

Tugasan

menghormati dan
menerima
pendapat orang
lain?
b) Terangkan
bagaimana
mengenalpasti
bakat yang ada
dalam diri,
mengembangkan
dan menghargai
bakat yang ada
dalam diri masing
- masing?
Guru meminta pelajar
untuk membaca tajuk
seterusnya iaitu
pemupukan semangat
kekitaan pada muka surat
40.

Nilai :
Bersungguh-sungguh,
rasional.
KBKK : Menganalisis

Refleksi Diri :

____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
