Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 4

Mata Pelajaran : Reka Bentuk Dan Teknologi


Kelas : 4D
Bilangan Murid : ______/ 29 orang
Tarikh : 25 Julai 2017
Masa : 12.00 p.m 1.00 p.m
Tajuk/Tema/Fokus : Reka Bentuk
Standard Kandungan : 4.1 Menghasilkan projek berasaskan bahan bukan logam dengan litar elektrik.
Standard Pembelajaran : 4.1.6 Menyediakan alatan dan bahan.
4.1.7 Mengukur, menanda dan memotong bahan yang digunakan untuk membuat projek.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat pekerja mengukur dan memotong kayu.

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :


1. Menyediakan alatan dan bahan berpandukan manual
2. Mengukur, menanda dan memotong bahan dengan kaedah yang betul dan ukuran yang
tepat.

Elemen Merentas Kurikulum : 1.Keusahawanan


(EMK) EK1 - Mengamalkan sikap keusahawanan

EK2 - Pemikiran Keusahawanan


2.1 amalan memerhati persekitaran dengan sengaja dan bertujuan
2.2 menganalisis pemerhatian secara kritis dan kreatif
2.7 melaksanakan idea dalam bentuk teknologi abstrak atau konkrit

EK5 Nilai Moral dan Etika Keusahawanan


5.1 Prinsip tanggungjawab sosial
5.2 Prinsip Ketelusan Menyatakan/menyampaikan maklumat dengan betul dan jelas

2. Kreativiti Dan Inovatif:


Penjanaan Idea
Mengumpul dan mengelas
3. Nilai Murni
Kerjasama , tolong menolong, kesabaran, berfikiran terbuka.

4. TMK:
Belajar Dengan TMK
5. Tabiat Berfikir
Berfikir secara fleksibel mampu menukar perspektif, mempertimbangkan input rakan lain,
dapat menjana alternatif-alternatif dan mampu menimbang pelbagai pilihan.

Bahan Bantu Mengajar : 1. Pita mengukur


2. Pembaris keluli
3. Sesiku L
4. Pensel
LANGKAH / ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN
MASA (minit) PEMBELAJARAN

PENGURUSAN Kebersihan kelas Murid memastikan kelas bersih dan mereka Alatan yang
BILIK DARJAH bersedia untuk belajar sesuai
(2 MINIT) Persediaan murid mengajar

Set Induksi Soalan : 1. Murid ditunjukkan dengan video Kemahiran


(5 minit) 1) Apakah yang kamu dapat lihat dari video kepentingan rumah api. Berfikir:
tersebut? 2. murid ditanyakan beberapa soalan -soal jawab
FASA 2) Kenapakah rumah api sangat penting berkaitan video yang ditayangkan. -penerangan
PERSEDIAAN kepada pelaut? 3. murid ditanyakan kaitan antara video yang
ditayangkan dengan pengajaran pada hari
Jawapan: tersebut. BBM:
1) Rumah api. 4. guru menyatakan tajuk pengajaran pada -komputer riba
2) Menjadi panduan kepada pelaut untuk hari tersebut. -speaker
berlabuh. -lcd

EK2:
-memerhati
persekitaran
dengan sengaja
dan bertujuan

FASA
PERSEDIAAN
LANGKAH 1 Murid melihat manual penghasilan rumah api. 1. Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan Kemahiran
(10 minit) mengikut kumpulan yang telah berfikir:
diberikan. kontekstual
2. Murid merujuk kepada manual
menghasilkan rumah api. Nilai murni:
3. Murid dikehendaki menyediakan bahan ketekunan
mengikut manual yang telah diberikan. Kerajinan
4. Murid menyenaraikan alatan dan bahan Bersiap sedia
yang diperlukan untuk membuat projek. Berhati-hati
5. Murid mengambil bahan dan alatan
yang diperlukan lalu menyusun alatan BBM:
dan bahan tersebut di atas meja. Manual
penghasilan
rumah api.

EK2:
bertoleransi
terhadap
ketidakketentuan
yang tinggi

LANGKAH 2 Isi pengajaran 1. Murid menyediakan alatan dan bahan yang Kemahiran
(25 minit) -mengukur, menanda dan memotong bahagian diperlukan. berfikir:
bumbung dan siling menara. 2. Murid melakukan aktiviti mengukur bod kontekstual
FASA lekap (bumbung & siling menara)
PERKEM Buku teks m/s 46-47 / kertas manual menggunakan pembaris keluli. Nilai murni:
BANGAN 3. murid ditunjukkan cara mengukur yang betul ketekunan
oleh guru
4. murid ditunjukkan cara menanda yang betul BBM:
dari guru. -sesiku L
3. Murid menanda garis bersudut tepat -pembaris keluli
menggunakan sesiku L. -pensel
(HOTS mengaplikasi) -gunting
4. garis menanda mengikut manual yang EK1:
ditetapkan. mengamalkan
5. guru melihat cara murid mengukur dan sikap
menanda dari 1 kumpulan ke 1 kumpulan keusahawanan
sambil membetulkan kaedah murid.
EK2:
melaksanakan
idea dalam
bentuk teknologi
abstrak atau
konkrit

LANGKAH 3 Memotong bod lekap. 1) Murid ditunjukkan cara memotong yang Kemahiran
(15 minit) betul oleh guru. berfikir:
2) murid memotong bod lekap yang telah Kontekstual
FASA diukur menggunakan gunting/ pisau
TINDAKAN pemotong. Nilai murni:
3) Setiap kumpulan dibantu oleh guru Kerjasama
untuk memotong bod lekap tersebut.
4) Murid sentiasa diingatkan supaya BBM:
berhati-hati ketika menggunakan -sesiku L
gunting/pisau kerana alatan tajam dan -pembaris keluli
merbahaya. -pensel
-gunting

EK2:
melaksanakan
idea dalam
bentuk teknologi
abstrak atau
konkrit
LANGKAH 4 - Lembaran kerja 1) Murid diberikan lembaran kerja untuk
(5 minit) diselesaikan.
2) Murid dibantu untuk menyelesaikan
soalan yang terdapat di dalam
lembaran kerja.

PENUTUP Rumusan isi pelajaran 1) Guru membuat kesimpulan terhadap isi


(3 minit) pelajaran hari ini.

2) guru menanyakan apa yang telah


dipelajari murid pada hari ini.
