Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Minggu : 15 Hari: ISNIN Tarikh: 17 APRIL 2017

KELAS/ MASA/
KANDUNGAN IMPAK/CATATAN
MATAPELAJARAN

PERHIMPUNAN RASMI
- Nyanyian lagu-lagu rasmi sekolah
7.40 PAGI
- Bacaan Doa
HINGGA
- Ikrar Rukun Negara dan Ikrar Murid
8.10 PAGI
- Ucapan Guru Bertugas
- Ucapan Guru Besar

TEMA: WARISAN BANGSA


TAJUK: PERPADUAN MEMAJUKAN NEGARA KEHADIRAN
SUB TAJUK: RAHSIA KEJAYAAN NEGARA
STANDARD PEMB: 1.3.2
OBJEKTIF: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
Memberi respons terhadap ayat Tanya dengan betulnya.
6 KENANGA PENGISIAN KURIKULUM: IMPAK
NILAI MURNI: HORMAT MENGHORMATI PERATURAN SOSIOBUDAYA
9.40 PAGI ILMU: PENDIDIKAN MORAL KB: MENJANAKAN IDEA
HINGGA KP: VERBAL-LINGUISTIK
10.40 PAGI AKTIVITI:
SET INDUKSI
BAHASA 1. Murid bercerita tentang gambar yang ditunjukkan di hadapan kelas.
MELAYU LANGKAH PENGAJARAN
1. Murid membaca dialog sambil memberikan respon terhadap ayat Tanya yang
diberikan.
2. Murid bersoal jawab tentang respons yang diberi oleh rakan.
3. Murid menulis dialog tersebut dalam buku latihan.
PENILAIAN P&P: RESPON MURID BBM : BUKU TEKS

TEMA: WARISAN BANGSA


TAJUK: CITRA SENI KEHADIRAN
SUB TAJUK: KESENIAN MAKYUNG
STANDARD PEMB: 1.3.1
OBJEKTIF: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
5 KESTURI Memberi respon terhadap arahan berdasarkan ayat perintah dengan betul.
IMPAK
PENGISIAN KURIKULUM:
11.10 PAGI NILAI MURNI: HEMAH TINGGI
HINGGA PERATURAN SOSIOBUDAYA
12.10 PAGI ILMU: PENDIDIKAN MORAL
KB: MENGANALISIS
BAHASA KP: INTERPERSONAL
MELAYU AKTIVITI:
SET INDUKSI
1. Murid bercerita tentang gambar yang ditunjukkan di hadapan kelas.
LANGKAH PENGAJARAN
1. Murid membaca dan memahami maklumat yang diberikan.
2. Murid melengkapkan dialog berdasarkan maklumat yang diberi
3. Murid menulis dialog yang telah lengkap dalam buku latihan.
PENILAIAN P&P: PEMERHATIAN BBM: BUKU TEKS
TEMA : PERKONGSIAN SEJARAH
TAJUK : KAUM AN ETNIK DI MALAYSIA KEHADIRAN
STANDARD KANDUNGAN: 11.1
STANDARD PEMBELAJARAN : 11.1.4
6 KENANGA ELEMEN: K.11.1.7
OBJEKTIF : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
12.10 PAGI Menjelaskan permainan tradisional masyarakat Malaysia. IMPAK
HINGGA AKTIVITI :
12.40 PAGI 1. Murid bersoal jawab tentang alat-alat muzik tradisional kaum-kaum ang
terdapat di Malaysia.
SEJARAH 2. Murid menjelaskan kepentingan alat-alat muzik ini dikekalkan.
PENGISIAN KURIKULUM:
NILAI MURNI: SEMANGAT PATRIOTISME
KB: MENJANA IDEA
PENILAIAN P&P: SECARA LISAN
BBM : BUKU TEKS
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Minggu : 16 Hari: SELASA Tarikh: 25 APRIL 2017

KELAS/ MASA/
KANDUNGAN IMPAK/CATATAN
MATAPELAJARAN
TEMA:KEMAHIRAN ASAS PERMAINAN
TAJUK: TEKNIK PERTAHANAN KEHADIRAN
STANDARD KANDUNGAN: 1.6, 2.6 DAN 5.3
4 KENANGA STANDARD PEMBELAJARAN: 1.6.6, 1.6.7 DAN 2.6.3
OBJEKTIF: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
7.40 PAGI Melakukan pertahanan terhadap kubu sendiri dari serangan pihak lawan. IMPAK
HINGGA AKTIVITI:
8.10 PAGI 1. Memanaskan badan-regangan badan
2. Ansur maju
PENDIDIKAN 2.1 Pemainan kecil-wall
JASMANI 2.2 Halangan
2.3 Menyejukkan badan

TEMA: WARISAN BANGSA


TAJUK: PERPADUAN MENJANAKAN PELABURAN
STANDARD PEMB: 2.4.3
6 KENANGA OBJEKTIF: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
Membuat keputusan dan memberikan alasan yang sesuai. KEHADIRAN
8.40 PAGI PENGISIAN KURIKULUM:
HINGGA NILAI MURNI: HORMAT MENGHORMATI PERATURAN SOSIOBUDAYA
9.40 PAGI ILMU: PENDIDIKAN MORAL KB: MENJANAKAN IDEA
KP: VERBAL-LINGUISTIK IMPAK
BAHASA AKTIVITI:
MELAYU SET INDUKSI
1. Murid bercerita tentang gambar yang ditunjukkan di hadapan kelas.
LANGKAH PENGAJARAN
1. Murid membaca dialog sambil memberikan respon terhadap ayat Tanya yang
diberikan.
2. Murid bersoal jawab tentang respons yang diberi oleh rakan.
3. Murid menulis dialog tersebut dalam buku latihan.
PENILAIAN P&P: LATIHAN BBM : BUKU TEKS

TEMA: OBJEK BUATAN MANUSIA


TAJUK: LIPATAN DAN GUNTINGAN KEHADIRAN
STANDARD PEMBELAJARAN:

3 KEKWA 1.1 PERSEPSI ESTETIK


1.2
1.2.1
APLIKASI SENI
MENGENAL
1.3 EKSPRESI KREATIF
1.3.1 MEMILIH DAN
1.4 APRESIASI SENI
1.4.1 PAMER KARYA
1.1.1 UNSUR SENI DAN MEMANIPULASI 1.4.2 CERITA
1.1.1.1 Garisan MENYATAKAN BAHAN SECARA PENGALAMAN
10.10 PAGI 1.1.1.2 Ruang
1.2.1.1
JENIS-JENIS MEDIA
Alat
KREATIF
1.3.2 GUNA BAHASA SENI
SENDIRI
1.4.3 HARGAI DAN CERITA
IMPAK
HINGGA 1.1.2 PRINSIP
REKAAN
1.2.1.2 Bahan 1.3.3 PROSES DAN TEKNIK KEPADA RAKAN

11.10 PAGI 1.1.2.1


1.1.2.2
Penegasan
Kepelbagaian
1.2.2 MENGETAHUI
PENGGUNAAN
kesatuan MEDIA SERTA
PROSES DAN
DUNIA SENI 1.2.2.1
TEKNIK
Teknik
VISUAL OBJEKTIF: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
Menghasilkan corak daripada teknik lipatan dan guntingan dengan kemas dan cantik.
AKTIVITI:
1. Guru menunjukkan cara menghasilkan corak daripada lipat dan gunting.
2. Murid menghasilkan corak mengikut kreativiti masing-masing.
TEMA: OBJEK BUATAN MANUSIA
TAJUK: LIPATAN DAN GUNTINGAN KEHADIRAN
STANDARD PEMBELAJARAN:
3 KENCANA 1.3 PERSEPSI ESTETIK
1.4
1.4.1
APLIKASI SENI
MENGENAL
1.3 EKSPRESI KREATIF
1.3.1 MEMILIH DAN
1.4 APRESIASI SENI
1.4.1 PAMER KARYA
1.3.1 UNSUR SENI DAN MEMANIPULASI 1.4.2 CERITA
1.3.1.1 Garisan MENYATAKAN BAHAN SECARA PENGALAMAN
11.10 PAGI 1.3.1.2 Ruang JENIS-JENIS MEDIA KREATIF SENDIRI
1.4.1.1 Alat 1.3.2 GUNA BAHASA SENI 1.4.3 HARGAI DAN CERITA
IMPAK
HINGGA 1.3.2 PRINSIP
REKAAN
1.4.1.2 Bahan 1.3.3 PROSES DAN TEKNIK KEPADA RAKAN

12.10 PAGI 1.3.2.1


1.3.2.2
Penegasan
Kepelbagaian
1.4.2 MENGETAHUI
PENGGUNAAN
kesatuan MEDIA SERTA
PROSES DAN
DUNIA SENI 1.2.2.1
TEKNIK
Teknik
VISUAL OBJEKTIF: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
Menghasilkan corak daripada teknik lipatan dan guntingan dengan kemas dan cantik.
AKTIVITI:
1. Guru menunjukkan cara menghasilkan corak daripada lipat dan gunting.
2. Murid menghasilkan corak mengikut kreativiti masing-masing.
TEMA: WARISAN BANGSA
TAJUK: SENI KRAF LOGAM KEHADIRAN
STANDARD PEMB: 2.4.1
OBJEKTIF: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
5 KESTURI Menyatakan idea utama dan idea sampingan yang terdapat dalam petikan.
PENGISIAN KURIKULUM: IMPAK
12.40 PAGI NILAI MURNI: HEMAH TINGGI PERATURAN SOSIOBUDAYA
HINGGA ILMU: PENDIDIKAN MORAL KB: INFERENS
1.40 PAGI KP: INTERPERSONAL
AKTIVITI:
BAHASA SET INDUKSI
MELAYU 1. Murid bercerita tentang gambar yang ditunjukkan di hadapan kelas.
LANGKAH PENGAJARAN
1. Murid membaca dan memahami maklumat yang diberikan.
2. Murid menggarisi idea utama dan idea sampingan yang terdapat dalam
maklumat.
3. Murid menulis idea utama dan idea sampingan dalam buku latihan.
PENILAIAN P&P: PEMERHATIAN BBM: BUKU TEKS
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Minggu : 16 Hari: RABU Tarikh: 26 APRIL 2017

KELAS/ MASA/
KANDUNGAN IMPAK/CATATAN
MATAPELAJARAN
TEMA: WARISAN BANGSA
TAJUK: KESENIAN KAIN SAMPING
STANDARD PEMB: 3.8.2
KEHADIRAN
OBJEKTIF: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
Mengedit dan memurnikan teks berdasarkan ejaan dan tanda baca.
5 KESTURI PENGISIAN KURIKULUM:
NILAI MURNI: HEMAH TINGGI PERATURAN SOSIOBUDAYA
7.40 PAGI ILMU: PENDIDIKAN MORAL KB: INFERENS IMPAK
HINGGA KP: INTERPERSONAL
8.40 PAGI AKTIVITI:
SET INDUKSI
BAHASA 1. Guru menunjukkan kain songket di hadapan kelas.
MELAYU 2. Murid bercerita tentang kain songket tersebut.
LANGKAH PENGAJARAN
1. Murid membaca dan memahami maklumat yang diberikan.
2. Murid mengedit dan memurnikan teks berdasarkan ejaan dan tanda baca.
3. Murid menyemak teks yang telah diedit.
PENILAIAN P&P: LATIHAN BBM : BUKU TEKS

TEMA: WARISAN BANGSA


TAJUK: NIKMAT PERPADUAN
STANDARD PEMB: 3.8.2 KEHADIRAN
6 KENANGA OBJEKTIF: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
N
Mengedit dan memurnikan teks yang diberi dengan betul.
8.40 PAGI PENGISIAN KURIKULUM:
HINGGA NILAI MURNI: KESYUKURAN PERATURAN SOSIOBUDAYA
9.40 PAGI ILMU: EKONOMI KB: MENGECAM IMPAK
KP: VERBAL-LINGUISTIK
PENDIDIKAN AKTIVITI:
JASMANI SET INDUKSI
1. Murid menyatakan tanda-tanda baca yang perlu diberi perhatian dalam
petikan.
LANGKAH PENGAJARAN
1. Murid membaca dan memahami petikan yang diberikan.
2. Murid menggarisi kesalahan yang terdapat dalam teks.
3. Murid mengedit dan memurnikan teks.
PENILAIAN P&P: LATIHAN
BBM : BUKU TEKS
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Minggu : 16 Hari: KHAMIS Tarikh: 27 APRIL 2017

KELAS/ MASA/
KANDUNGAN IMPAK/CATATAN
MATAPELAJARAN
TEMA:KEMAHIRAN ASAS PERMAINAN
KEHADIRAN
TAJUK: TEKNIK PERTAHANAN
4 KENANGA STANDARD KANDUNGAN: 1.6, 2.6 DAN 5.3
STANDARD PEMBELAJARAN: 1.6.6, 1.6.7 DAN 2.6.3
7.40 PAGI OBJEKTIF: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
HINGGA Melakukan pertahanan terhadap kubu sendiri dari serangan pihak lawan. IMPAK
8.10 PAGI AKTIVITI:
3. Memanaskan badan-regangan badan
PENDIDIKAN 4. Ansur maju
JASMANI 4.1 Pemainan kecil-wall
4.2 Halangan
2.3 Menyejukkan badan

TEMA: WARISAN BANGSA


TAJUK: SEHATI MEMBURU IMPIAN
STANDARD PEMB: 5.2.3
6 KENANGA OBJEKTIF: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: KEHADIRAN
Bercerita tentang teks dan gambar dengan menggunakan kata majmuk yang betul.
8.40 PAGI PENGISIAN KURIKULUM:
HINGGA NILAI MURNI: HORMAT MENGHORMATI
9.40 PAGI ILMU: PENDIDIKAN MUZIK PERATURAN SOSIOBUDAYA IMPAK
KB: MENGHUBUNGKAITKAN KP: INTERPERSONAL
BAHASA AKTIVITI:
MELAYU SET INDUKSI
1. Murid bersoal jawab tentang gambar aktiviti yang ditunjukkan oleh guru.
LANGKAH PENGAJARAN
1. Murid membaca dan memahami maklumat yang diberikan.
2. Murid bercerita tentang gambar dan maklumat yang diberi.
3. Murid menulis cerita tadi di dalam buku latihan.
PENILAIAN P&P: LATIHAN BBM: BUKU TEKS

TEMA: WARISAN BANGSA


TAJUK: WARISAN SENI
STANDARD PEMB: 4.4.2 KEHADIRAN
OBJEKTIF: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
5 KESTURI Membina syair secara terkawal dengan betul.
PENGISIAN KURIKULUM:
9.40 PAGI NILAI MURNI: PATRIOTISME
HINGGA PERATURAN SOSIOBUDAYA IMPAK
10.40 PAGI ILMU: SEJARAH
KB: MENJANAKAN IDEA
BAHASA KP: INTERPERSONAL
MELAYU AKTIVITI:
SET INDUKSI
1. Guru menunjukkan kraf tangan yang dibuat di Malaysia.
LANGKAH PENGAJARAN
1. Murid membaca frasa yang diberikan.
2. Murid melengkapkan syair dengan frasa yang diberikan.
3. Murid menyemak syair yang telah siap.
4. Murid melagukan syair yang telah lengkap.
PENILAIAN P&P: LATIHAN BBM: BUKU TEKS
TEMA: SIHAT TANPA ALKOHOL KEHADIRAN
TAJUK: BERINGAT SBELUM KENA
STANDARD KANDUNGAN: 1.4
4 KENANGA STANDARD PEMBELAJARAN: 1.4.3
OBJEKTIF: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
11.10 PAGI Menyatakan kesan jangka panjang terhadap fizikal dan mental akibat pengambilan
IMPAK
HINGGA alcohol.
11.40 PAGI AKTIVITI:
SET INDUKSI
PENDIDIKAN 1. Bersoal jawab tentang gambar yang ditunjukkan.
KESIHATAN LANGKAH PENGAJARAN
1. Murid meneliti gambar yang diberi.
2. Murid Menyatakan kesan jangka panjang terhadap fizikal dan mental akibat
pengambilan alcohol.

TEMA : PERKONGSIAN SEJARAH


TAJUK : KAUM AN ETNIK DI MALAYSIA KEHADIRAN
STANDARD KANDUNGAN: 11.1
6 KENANGA STANDARD PEMBELAJARAN : 11.1.4
ELEMEN: K.11.1.7
1.10 PETANG OBJEKTIF : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
HINGGA Menjelaskan permainan tradisional masyarakat Malaysia.
AKTIVITI : IMPAK
1.40 PETANG
3. Murid bersoal jawab tentang alat-alat muzik tradisional kaum-kaum ang
SEJARAH terdapat di Malaysia.
4. Murid menjelaskan kepentingan alat-alat muzik ini dikekalkan.
PENGISIAN KURIKULUM:
NILAI MURNI: SEMANGAT PATRIOTISME
KB: MENJANA IDEA
PENILAIAN P&P: SECARA LISAN
BBM : BUKU TEKS
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Minggu : 16 Hari: JUMAAT Tarikh: 29 APRIL 2017

KELAS/ MASA/
KANDUNGAN IMPAK/CATATAN
MATAPELAJARAN
TEMA: WARISAN BANGSA
TAJUK: PEMENTASAN WAYANG KULIT
STANDARD PEMB: 5.1.3
OBJEKTIF: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: KEHADIRAN
5 KESTURI Melagukan syair dan menyatakan maksud.
PENGISIAN KURIKULUM:
7.40 PAGI NILAI MURNI:SEMANGAT PATRIOTISME PERATURAN SOSIOBUDAYA
HINGGA ILMU:SENI PERSEMBAHAN KB: MENGECAM IMPAK
8.40 PAGI KP: INTERPERSONAL
AKTIVITI:
BAHASA SET INDUKSI
MELAYU 1. Murid bercerita tentang muzik tradisional yang diketahui murid di hadapan
kelas.
LANGKAH PENGAJARAN
1. Murid membaca dan memahami dialog serta maklumat tentang wayang kulit.
2. Beberapa orang murid melakonkan watak-watak yang terdapat dalam dialog.
3. Murid melengkapkan petikan dengan kata ganti nama diri berdasarkan
maklumat yang diberi.
PENILAIAN P&P: LATIHAN BBM : BUKU TEKS

TEMA: WARISAN BANGSA


TAJUK: PENUBUHAN MALAYSIA KEHADIRAN
STANDARD PEMB: 5.2.3
OBJEKTIF: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
6 KENANGA Menulis ulasan berdasarkan petikan yang diberikan.
PENGISIAN KURIKULUM: IMPAK
9.40 PAGI NILAI MURNI: HORMAT MENGHORMATI
HINGGA ILMU: SEJARAH
10.40 PAGI KB: MENGHUBUNGKAITKAN
KP: INTERPERSONAL
BAHASA AKTIVITI:
MELAYU SET INDUKSI
1. Murid bersoal jawab tentang gambar aktiviti yang ditunjukkan oleh guru.
LANGKAH PENGAJARAN
2. Murid membaca dan memahami maklumat yang diberikan.
3. Murid menggarisi idea-idea penting yang tedapat dalam petikan.
4. Murid menulis ulasan berdasarkan idea-idea tersebut.
PENILAIAN P&P: LATIHAN BBM: BUKU TEKS
