Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 5

Mata Pelajaran Reka Bentuk dan Teknologi


Kelas 5 Excellent
Bilangan Murid 23 orang
Tarikh 14/8/2018
Masa 8:30 am – 9:30 am (60 minit)
Tajuk/ tema/ focus 4.0 Penghasilan Projek
Standard Kandungan 4.2 Menghasilkan projek menggunakan bahan logam dan bukan
logam dengan litar elektronik
Standard Pembelajaran 4.2.9 Membaca litar skematik dan litar bergambar berdasarkan
manual
4.2.10 Membuat penyambungan litar elektronik pada projek.
Pengetahuan Sedia Ada Murid pernah melihat komponen elektronik
Objektif Pembelajaran Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. Membaca litar skematik dan litar bergambar berdasarkan
manual.
2. Membuat penyambungan litar elektronik dengan
berpandukan litar skematik dan litar bergambar.
Elemen Merentas 1. Sains dan Teknologi
Kurikulum (EMK) 2. Bahasa
3. Teknologi Maklumat dan Komunikasi
Bahan bantu Mengajar 1. Lembaran kerja
(BBM) 2. LCD projector
3. Komputer riba
4. Buku teks
5. Komponen elektronik
6. Alatan
7. Litar simulator
8. Kad bergambar
Langkah Isi pelajaran Aktiviti Catatan
Set induksi Imbas kembali 1. Murid disoal beberapa Kb: menjana
Fasa  Nama, fungsi dan soalan mengenai idea
persediaan ciri-ciri komponen pembelajaran yang
10 minit  Soalannya: lepas. BBM: kad
a) Apakah nama 2. Murid diminta untuk bergambar
komponen? memadankan gambar
b) Apakah ciri- symbol komponen
ciri elektronik dengan
komponen pasangannya dengan
ini? betul.
c) Apakah 3. Murid disoal mengenai
fungsi fungsi dan ciri-ciri
komponen komponen. Beberapa
ini? orang murid diminta
untuk menjawab
soalan yang diajukan.
Langkah 1 Membandingkan litar 1. Murid ditayangkan Kb:
Fasa gambar litar membanding
imaginasi bergambar dan litar dan
10 minit skematik. membezakan,
2. Murid diminta untuk menjana idea
membuat dan analisis
perbandingan antara
dua litar. Bbm: gambar
litar bergambar
dan litar
skematik

Nilai murni:
keberanian
Langkah 2 Membaca litar 1. Murid diajar untuk Kb:
Fasa  Dari litar menafsir sebuah litar menganalisis,
perkembangan bergambar asas iaitu litar Menghubung
15 minit kepada litar bergambar kepada litar kait
skematik dan dari skematik dengan
litar skematik menggunakan litar Bbm: litar
kepada litar simulator. simulator, rajah
bergambar 2. Murid diberi 1 lagi litar litar, lcd,
bergambar dan diminta komputer riba,
untuk menafsir litar lembaran kerja
tersebut menjadi litar
skematik. Nilai murni:
3. Murid diberikan satu berdisiplin,
kertas yang diibaratkan bertanggung
sebagai bongkah jawab
penyambung, murid
diminta untuk menafsir
litar skematik kepada
litar bergambar.
Langkah 3 Penyambungan litar 1. Murid duduk dalam Kb:
Fasa tindakan  Membentuk kaki kumpulan dan diberi 2 menganalisis,
20 minit komponen set komponen mereka cipta
 Memasang elektronik bagi litar
komponen pada penggera dan juda Bbm:
bongkah satu litar skematik dan komponen dan
penyambung litar bergambarnya. alatan
2. Setiap kumpulan turut elektronik
dibekalkan pemutar
skru, penjalur wayar Nilai murni:
dan playar muncung berdisiplin,
tirus. bekerjasama
3. Murid melihat
demostrasi guru untuk
membentuk kaki
komponen dan juga
cara memasang
komponen pada
bongkah penyambung
dengan betul.
4. Murid diminta untuk
memasang semua
komponen mengikut
rajah yang telah dilukis
menggunakan rajah
bongkah penyambung.
Penutup Menguji litar dan 1. Murid menunjukkan Kb: menilai,
5 minit perkongsian pengalaman hasil litar yang telah membuat
mereka sambung. kesimpulan
2. Setiap kumpulan
menghantar wakil Bbm: hasil
untuk menceritakan kerja murid
pengalaman mereka
semasa menyambung Nilai murni:
litar tersebut. bertanggung
jawab, hormat
menghormati
