Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 4 Viva
3. Bilangan Murid : 39 orang
4. Tarikh : 21 Ogos 2019
5. Hari : Khamis
6. Masa : 7.30 pagi hingga 8.30 pagi
7. Tema : Potret Malaysia
8. Tajuk : Negaraku Gemilang

9. Kemahiran Fokus : Kemahiran menulis – membina ayat yang mengandungi kata


kerja pasif

10. Standard Kandungan


5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.

11. Standard Pembelajaran


5.1.4 Memahami dan menggunakan kata kerja pasif dengan betul mengikut konteks.

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
i. mencatatkan sekurang-kurangnya 5 kata kerja pasif berdasarkan teka silang
kata.
ii. membina sekurang-kurangnya 5 ayat yang mengandungi kata kerja pasif.

13. Sistem Bahasa


 Tatabahasa : morfologi – kata kerja pasif
 Kosa kata: skuad, stadium, gugup, taktik. disemarakkan
 Sistem ejaan

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Ilmu: Pendidikan Moral
 Nilai Murni: Rasional, kerajinan, kejujuran, hemah tinggi
 Patriotisme: Cinta akan negara
 Elemen keusahawanan :
EK 3: 1.11 Berdaya tahan: tidak mudah berputus asa dan menyelesaikan tugasan
walaupun terdapat halangan

15. Amalan Pedagogi Masa Kini:


• PAK 21

16. Kemahiran Insaniah:


• Kemahiran komunikasi
• Kerja berpasukan

17. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


 KB: mengecam dan merumus idea
 BCB: bacaan imbasan dan memproses maklumat
 KP: visual ruang
 Pembelajaran Konstruktivisme: mengaplikasi dan membina idea berdasarkan
ayat

18. Bahan Bantu Mengajar


Bil
Bahan / Alatan Jumlah
.
1 Buku teks 39
2 Pen Marker 8
Lembaran kerja
3  pengayaan 37
 pemulihan 2

19. Pengetahuan Sedia Ada


Murid telah belajar tentang ayat aktif dan pasif.
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
PENGURUSAN  Kebersihan kelas  Murid memastikan Peralatan yang sesuai
BILIK DARJAH  Persediaan murid kelas bersih dan
(2 minit) untuk belajar mereka bersedia untuk
belajar

Set Induksi Frasa  Beberapa orang murid BBM


(5 minit) dipilih untuk kad perkataan dan
kotak misteri
melengkapkan frasa
sila rujuk lampiran 1 pada papan putih. Nilai:
Kerjasama
Soalan guru:
Kreativiti
1) Apakah yang akan  Murid disoal oleh guru
Imaginasi dan
kita pelajari pada tentang kad yang telah vitualisasi

hari ini? disusun.


KB
2) Adakah anda tahu  Jawapan murid menjana idea

apakah yang dikaitkan dengan tajuk

dimaksudkan pelajaran pada hari ini. Pembelajaran


Konstruktif
dengan kata kerja membina idea
pasif. berdasarkan kad
perkataan

Jangkaan jawapan
1) Kita akan belajar
tentang ‘kata kerja
pasif’
2) Tahu/ tak tahu
.
Langkah 1 Penerangan kata  Murid diberikan BBM
(10 minit) kerja pasif penerangan tentang Pen marker
 kata kerja hasil kata kerja pasif. Nilai
daripada perubahan Rasional, hemah tinggi
ayat aktif menjadi
ayat pasif.
KP
Verbal linguistik,
Ayat kata kerja pasif interpersonal
 Perlawanan bola  Murid diberikan
sepak itu telah beberapa contoh ayat BCB
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
disaksikan oleh kami. dengan kata kerja memproses maklumat
 Surat itu telah saya pasif.
Penilaian Objektif (i)
jawab.

Kata kerja pasif  Murid mencatatkan 5


 disaksikan kata kerja pasif yang
 jawab terdapat pada ayat-
ayat tersebut pada
papan putih.

Langkah 2 Buku teks muka  Murid membaca buku BBM


(18 minit) surat 138 teks muka surat 138. Buku teks

Ilmu
Pendidikan moral

Nilai Murni
kerajinan, kejujuran

KB
sila rujuk lampiran 2 menjana idea

 Murid menyenaraikan
Kata kerja pasif Pembelajaran
 tonton kata kerja pasif dengan Konstruktivisme
 dilakukan bimbingan guru. membina idea
 disusun berdasarkan ayat
 Murid membina 5 ayat
 disaingi
 disemarakkan berdasarkan kata kerja Penilaian Objektif (ii)
pasif yang telah dikenal
pasti.
Langkah 3 Lembaran Kerja Pengayaan BBM
(15 minit) Pengayaan  Murid yang telah Lembaran Kerja
menguasai topik Nilai
diberikan lembaran Rasional, kerajinan
kerja pengayaan.
Patriotisme
Cinta akan negara

EK 3:
Sila rujuk lampiran 3 1.11 Berdaya tahan

BCB
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
Memproses maklumat
Lembaran Kerja Aktiviti Pemulihan
KP
Pemulihan
 Murid yang belum Visual ruang
menguasai topik
KB
diberikan lembaran menjana idea
Sila rujuk lampiran 4 kerja pemulihan
Pembelajaran
Konstruktivisme
membina idea
berdasarkan ayat

Penutup Sosial  Guru memberikan Ilmu


(5 minit)  Pujian atas usaha pujian atas Pendidikan Moral
dan kejayaan penglibatan aktif murid Nilai
sepanjang proses Kesyukuran
PdP.
KP
Verbal linguistik
Interpersonal

KB
Merumus idea
Lampiran 1 (Melengkapkan frasa)

__ __ __ __ __ __ __ __ __

P __ S __ F
Lampiran 2 (Buku teks muka surat 138)
Lampiran 3 (Lembaran kerja pengayaan)

Jawapan

Kata Kerja Ayat


Pasif
tonton Rancangan televisyen telah saya tonton beberapa hari yang lalu.
dilancarkan Produk itu telah dilancarkan oleh Perdana Menteri di Putrajaya.
diberi Kucing kesayangan Aini diberi nama Si Tompok.
dikagumi Kebolehan adik kecil itu mengaji sangat dikagumi oleh semua.
disokong Kempen ‘Belilah Barangan Buatan Malaysia’ itu disokong oleh semua
rakyat Malaysia.
Lampiran 4 (Lembaran kerja pemulihan)

Gariskan kata kerja pasif yang terdapat pada ayat yang berikut.

1. Berita kejayaan Proton telah ditonton oleh saya di televisyen malan tadi.
2. Model terbaharu telah dilancarkan oleh Proton semalam.
3. Kereta keluaran Proton dieksport ke luar negara.
4. Kejayaan Proton dikagumi oleh seluruh rakyat.
5. Produk buatan negara patut disokong oleh pengguna negara kita.
6. Berita tentang kejayaan Proton dibaca oleh saya.
7. Wang itu diberikan oleh ibu untuk membeli buku.

Jawapan

1. Berita kejayaan Proton telah ditonton oleh saya di televisyen malan tadi.
2. Model terbaharu telah dilancarkan oleh Proton semalam.
3. Kereta keluaran Proton dieksport ke luar negara.
4. Kejayaan Proton dikagumi oleh seluruh rakyat.
5. Produk buatan negara patut disokong oleh pengguna negara kita.
6. Berita tentang kejayaan Proton dibaca oleh saya.
7. Wang itu diberikan oleh ibu untuk membeli buku.
Gariskan kata kerja pasif yang terdapat pada ayat yang berikut.

8. Berita kejayaan Proton telah ditonton oleh saya di televisyen malan tadi.
9. Model terbaharu telah dilancarkan oleh Proton semalam.
10. Kereta keluaran Proton dieksport ke luar negara.
11. Kejayaan Proton dikagumi oleh seluruh rakyat.
12. Produk buatan negara patut disokong oleh pengguna negara kita.
13. Berita tentang kejayaan Proton dibaca oleh saya.
14. Wang itu diberikan oleh ibu untuk membeli buku.

Gariskan kata kerja pasif yang terdapat pada ayat yang berikut.

1. Berita kejayaan Proton telah ditonton oleh saya di televisyen malan tadi.
2. Model terbaharu telah dilancarkan oleh Proton semalam.
3. Kereta keluaran Proton dieksport ke luar negara.
4. Kejayaan Proton dikagumi oleh seluruh rakyat.
5. Produk buatan negara patut disokong oleh pengguna negara kita.
6. Berita tentang kejayaan Proton dibaca oleh saya.
7. Wang itu diberikan oleh ibu untuk membeli buku.

Gariskan kata kerja pasif yang terdapat pada ayat yang berikut.

1. Berita kejayaan Proton telah ditonton oleh saya di televisyen malan tadi.
2. Model terbaharu telah dilancarkan oleh Proton semalam.
3. Kereta keluaran Proton dieksport ke luar negara.
4. Kejayaan Proton dikagumi oleh seluruh rakyat.
5. Produk buatan negara patut disokong oleh pengguna negara kita.
6. Berita tentang kejayaan Proton dibaca oleh saya.
7. Wang itu diberikan oleh ibu untuk membeli buku.

Gariskan kata kerja pasif yang terdapat pada ayat yang berikut.

1. Berita kejayaan Proton telah ditonton oleh saya di televisyen malan tadi.
2. Model terbaharu telah dilancarkan oleh Proton semalam.
3. Kereta keluaran Proton dieksport ke luar negara.
4. Kejayaan Proton dikagumi oleh seluruh rakyat.
5. Produk buatan negara patut disokong oleh pengguna negara kita.
6. Berita tentang kejayaan Proton dibaca oleh saya.
7. Wang itu diberikan oleh ibu untuk membeli buku.
