Anda di halaman 1dari 1

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL


TINGKATAN DUA AMANAH KEHADIRAN 20/25
TARIKH / HARI 24/06/2021 KHAMIS MASA 10.40-1.00
TAJUK UNIT 11: ADAB DI TEMPAT AWAM DIJAGA, NIKMAT NILAI MURNI Hemah tinggi,
HIDUP DIRASAI BERSAMA kesederhanaan, harga diri
rasional dan kebebasan
STANDARD KANDUNGAN BIDANG 4: MORAL, PERATURAN DAN UNDANG-UNDANG
STANDARD PEMBELAJARAN 4.1.1, 4.1.2, 4.1.3, 4.1.4, 4.1.5 dan 4.1.6
OBJEKTIF PEMBELAJARAN/KRITERIA PEMBELAJARAN NILAI UNIVERSAL
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Kepercayaan kepada Tuhan Kejujuran √
Murid belajar tentang:-
Bertanggungjawab √ Rasional √
 Tempat-tempat awam
Berdikari Baik hati
 Diri
Harga Cara beradab di tempat awam√ Hemah tinggi √
 Kepentingan beradab ditempatHormat
Kerajinan awam
 Perasaan
Berterima kasih beradab di tempat awam
Kasih sayang
 Amalan beradab di tempat awam
Patriotisme Kerjasama
Kebebasan KRITERIA PEMBELAJARAN
Kesederhanaan √
Murid dapat:
Keberanian Toleransi
 Menyenaraikan tempat- tempat awam.
 Menghuraikan cara beradab di tempat awam.
 Merumuskan kepentingan beradab di tempat awam.
 Membanding beza amalan beradab dan tidak beradab ditempat awam
 Mengekspresikan perasaan beradab di tempat awam berdasarkan
kepada situasi.
 Mempraktikkan amalan beradab di tempat awam.
AKTIVITI PEMBELAJARAN
Aktiviti Permulaan/Induksi
 Guru menunjukkan beberapa keping gambar dari buku teks Pendidikan Moral Tingkatan 2.
 Guru membuat anologi berkaitan tempat-tempat awam di Malaysia.
 Guru menyatakan objektif pembelajaran dan kriteria pembelajaran`
Aktiviti Utama
 Murid menonton tayangan youtube PDPR guru berdurasi selama 20 minit. Murid akan respond dan memberi pandangan.
 Guru memberi lembaran nota atau nota pintas dan murid dikehendaki untuk menyalin nota pintas tersebut.
 Setiap murid dikehendaki untuk menjawab soalan atau latihan pengukuhan yang diberi oleh guru.
 Setiap murid dikehendaki untuk menjawab soalan atau latihan penggayaan yang diberi oleh cikgu.
 Murid diberi peluang menjawab kuiz spontan.
 Murid menyatakan perasaan berkenaan PDPR hari ini iaitu adab ditempat awam
 Guru membuat kesimpulan PDPR pada hari ini.
Aktiviti Penutup
 Guru bertanya kepada murid pembelajaran pada hari ini secara lisan.
 Murid memberi respons objektif pembelajaran secara ringkas serta memberi Latihan/kerja rumah untuk aktiviti pengukuhan kepada murid.
 Guru memberi skem jawapan latihan pengukuhan dan latihan pengayaan. Murid dikehendaki memeriksaan jawapan kendiri.
KEMAHIRAN BERFIKIR  √ Mengaplikasi  √ Menilai
ARAS TINGGI (KBAT)  √ Menganalisis  Mencipta
STRATEGI PENGAJARAN  Pembelajaran Aktif  Pembelajaran Khidmat Masyarakat
DAN PEMBELAJARAN  √ Pembelajaran Penyelesaian Masalah  Pembelajaran Berasaskan Projek
ELEMEN MERENTASI  √ Bahasa  √Nilai Murni  Patriotisme  Keusahawanan  Kelestarian Global
KURIKULUM  Kelestarian  Sains dan  Kreativiti dan  Teknologi Maklumat  Pedidikan
(EMK) Alam Sekitar Teknologi Inovasi dan Komunikasi Kewangan

 Latihan Bertulis  Kerja Berkumpulan


PENTAKSIRAN DALAM
 √ Maklum Balas Lisan  √ Kaedah Pemerhatian
DARJAH (PBD)
 √ Tugasan/latihan/Ujian Bertulis  Lain-lain: __________________________
 √ Buku teks  Kertas mahjung / kertas kajang / kertas A4
 Buku Kerja  Kad Imbasan
BAHAN BANTU
 Papan putih  Kad traffic light
BELAJAR
 Marker  Lembaran kerja
(BBB)
 Bahan Edaran  Keratan Akhbar
 √ Gambar / carta  √ Lain-lain: Youtube, sms dan whatup
PDPR berkesan dan komunikasi wujud antara murid, guru dan bahan ABM
REFLEKSI Latihan pengukuhan dan penggayaan yang merupakan tugasan siap dihantar oleh murid yg ikuti PDPR
Murid seronok PDPR nama ada kekangan data dari kalangan murid
Seramai 20 murid mengikuti PDPR
