Anda di halaman 1dari 12

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN SEJARAH TINGKATAN 1

KELAS 1 TJG TARIKH 15.10.2018


HARI Isnin MASA 1.45-2.45
TEMA/STANDARD
KANDUNGAN
KRITERIA Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,pelajar akan dapat:
KEJAYAAN
1.Mengulangkaji kesemua bab dalam buku teks.

PEMULA (5 MINIT)  Guru mengingatkan pelajar rutin mata pelajaran


 Pelajar mesti membawa buku teks,nota dan latihan
 Guru menyatakan objektif pembelajaran

AKTIVITI UTAMA 1.Guru memberi penerangan berkaitan tajuk yang akan keluar dalam
peperiksaan.
2.Para pelajar masuk dalam kumpulan
3.Guru akan mengadakan kuiz secara lisan terhadap pelajar dalam berbentuk
berkumpulan.
6.Setiap jawaban yang betul akan diberikan pada kumpulan yang menjawab.

PENUTUP (5 MINIT) Guru memilih beberapa orang pelajar untuk mengulas isi pelajaran pada sesi
PDP hari ini.
ELEMEN Kemahiran Pemikir Sejarah
MERENTASI
KURIKULUM Memahami Kronologi Bahasa
Meneroka Bukti Kelestarian Alam Sekitar
Membuat Interprestasi Nilai Murni
Membuat Imaginasasi Sains dan Teknologi
Membuat Rasionalisasi Patriotisme
Teknologi Maklumat Keusahawanan

Nilai
Mendukung Prinsip dan Nilai Demokrasi
Mempunyai Keterikatan Emosi Kepada Negara
Mempunyai Perasaan Kekitaan
Mengukuhkan Semangat Patriotik
Mempunyai Jati Diri

KBAT/I THINK Peta dekap,peta pokok


BBM Kertas A4, buku teks,buku rujukan
REFLEKSI Semua pelajar dapat menguasai objektif pembelajaran pada hari ini.Guru
memberi latihan pengukuhan kepada pelajar bagi membantu mereka
memahami topik pada hari ini.
RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL TINGKATAN 2

Kelas: 2 TRT/ 2 SRJ Masa: 3.35-4.35 Hari: Isnin


Kelas: 2MWR Masa: 5.35-6.05 Tarikh: 15.10.2018
Bidang Pembelajaran : Nilai Berkaitan Dengan Hak Asasi (Ulangkaji)
Tajuk: Nilai terdapat Hak asasi
Objektif Pembelajaran : Mengenal pasti kesemua nilai berkaitan dengan Hak Asasi
Kriteria Kejayaan
1.Mengetahui nilai berkaitan dengan Hak Asasi
2. Menjelaskan kepentingan nilai yang berkaitan dengan Hak Asasi.

Aspirasi Murid
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika & Identiti
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
Hubungan Merentasi Kurikulum/Penerapan
Ilmu Nilai Sejarah Bahasa Amanah Bertanggungjawab
Melayu
Rangka Pembelajaran
Aktiviti 1.Aktiviti untuk menarik minat Soal jawab-Tentang KBAT/KBKK
Pemula murid. nilai moral yang
2.Meransang ingatan terhadap berkaitan dengan Hak Menganilisis
pembelajaran terdahulu Asasi
Menghubungkait

Membuat
keputusan
Membuat inferens

Aktiviti 3.Penerangan kandungan -Pelajar dibahagikan Mensintesis


Utama pembelajaran. dalam kumpulan.
4.Contoh dan tunjuk cara Membandingkan
5.Peluang membuat latihan. -Membuat nota dan & membezakan
i.Mengambil kira pelbagai gaya latihan yang diberi. Menjana idea
pembelajaran
ii.Cabaran bersesuaian untuk -Pembentangan hasil Membuat
semua murid. kerja hipotesis
6.Peluang belajar cara Kajian masa
kolaboratif. -Sesi soal jawab depan
7.Bimbingan dan maklum dijalankan Meramal
berterusan (Pentaksiran untuk
pembelajaran AFL) Menilai

ABM/BBM

Refleksi Guru P&P berjalan seperti biasa.

TINDAKAN SUSULAN MURID


Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN SEJARAH TINGKATAN 1


KELAS 1 TJG/1 MLT TARIKH 16.10.2018
HARI Selasa MASA 12.45-1.45/2.15-3.15
TEMA/STANDARD Tamadun Islam dan Sumbangannya
KANDUNGAN
KRITERIA Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,pelajar akan dapat:
KEJAYAAN
A-1 TJG

1.Mengulangkaji kesemua bab dalam buku teks

B- 1MLT

1.Mengulangkaji kesemua bab dalam buku teks

PEMULA (5 MINIT)  Guru mengingatkan pelajar rutin mata pelajaran


 Pelajar mesti membawa buku teks,nota dan latihan
 Guru menyatakan objektif pembelajaran
AKTIVITI UTAMA 1.Guru memberi penerangan berkaitan tajuk yang akan keluar dalam
peperiksaan.
2.Para pelajar masuk dalam kumpulan
3.Guru akan mengadakan kuiz secara lisan terhadap pelajar dalam berbentuk
berkumpulan.
4.Setiap jawaban yang betul akan diberikan pada kumpulan yang menjawab.

PENUTUP (5 MINIT) Guru memilih beberapa orang pelajar untuk mengulas isi pelajaran pada sesi
PDP hari ini.
ELEMEN Kemahiran Pemikir Sejarah
MERENTASI
KURIKULUM Memahami Kronologi Bahasa
Meneroka Bukti Kelestarian Alam Sekitar
Membuat Interprestasi Nilai Murni
Membuat Imaginasasi Sains dan Teknologi
Membuat Rasionalisasi Patriotisme
Teknologi Maklumat Keusahawanan

Nilai
Mendukung Prinsip dan Nilai Demokrasi
Mempunyai Keterikatan Emosi Kepada Negara
Mempunyai Perasaan Kekitaan
Mengukuhkan Semangat Patriotik
Mempunyai Jati Diri

KBAT/I THINK Peta dekap,peta pokok


BBM Kertas A4, buku teks,buku rujukan
REFLEKSI 1 TJG-Semua pelajar berjaya mencapai objektif pembelajaran.
1 MLT-30 pelajar dapat mencapai objektif pelajaran.Guru memberi latihan
pengukuhan kepada pelajar bagi membantu mereka memahami topik pada
hari ini.

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL TINGKATAN 2


Kelas: 2 TRT/ 2 SRJ Masa: 4.05-5.05 Hari: Selasa
Kelas: 2MWR Masa: 5.35-6.05 Tarikh: 16.10.2018
Bidang Pembelajaran :Nilai Berkaitan Dengan semua bab (Ulangkaji)
Tajuk: Nilai terdapat dengan 7 bidang dalam Pendidikan Moral
Objektif Pembelajaran : Mengenal pasti nilai berkaitan dengan 7 Bidang dalam Pendidikan Moral
Kriteria Kejayaan
1.Mengetahui nilai berkaitan dengan 7 bidang dalam Pendidikan Moral.
2. Menjelaskan kepentingan nilai yang berkaitan 7 bidang Pendidikan Moral.

Aspirasi Murid
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika & Identiti
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
Hubungan Merentasi Kurikulum/Penerapan
Ilmu Nilai Sejarah Bahasa Amanah Bertanggungjawab
Melayu
Rangka Pembelajaran
Aktiviti 1.Aktiviti untuk menarik minat Soal jawab-Tentang KBAT/KBKK
Pemula murid. nilai moral dalam Hak
2.Meransang ingatan terhadap Asasi Menganilisis
pembelajaran terdahulu
Menghubungkait

Membuat
keputusan
Membuat inferens

Aktiviti 3.Penerangan kandungan -Pelajar dibahagikan Mensintesis


Utama pembelajaran. dalam kumpulan.
4.Contoh dan tunjuk cara Membandingkan
5.Peluang membuat latihan. -Membuat nota dan & membezakan
i.Mengambil kira pelbagai gaya latihan yang diberi. Menjana idea
pembelajaran
ii.Cabaran bersesuaian untuk -Pembentangan hasil Membuat
semua murid. kerja dalam buku hipotesis
6.Peluang belajar cara latihan. Kajian masa
kolaboratif. depan
7.Bimbingan dan maklum -Sesi soal jawab Meramal
berterusan (Pentaksiran untuk
pembelajaran AFL) Menilai

ABM/BBM

Refleksi Guru P&P berjalan seperti biasa.

TINDAKAN SUSULAN MURID


Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN SEJARAH TINGKATAN 1

KELAS 1 KNG/ 1MTH TARIKH 10.10.2018


HARI Rabu MASA 3.35-4.45/5.05-6.05
TEMA/STANDARD Tamadun Islam dan Sumbangannya
KANDUNGAN
KRITERIA Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,pelajar akan dapat:
KEJAYAAN
1.Menganilisis sumbangan tamadun Islam dalam bidang seni bina.

PEMULA (5 MINIT)  Guru mengingatkan pelajar rutin mata pelajaran


 Pelajar mesti membawa buku teks,nota dan latihan
 Guru menyatakan objektif pembelajaran
AKTIVITI UTAMA 1.Guru member penerangan berkaitan tajuk
2.Para pelajar masuk dalam kumpulan
3.Guru mengedar kertas A4
4.Guru menulis soalan tugasan di papan tulis dan mengarahkan pelajar
membuat perbincangan.
5.Pelajar menulis jawapan mereka di kertas A4.
6.Perbincangan jawaban bersama para pelajar.
PENUTUP (5 MINIT) Guru memilih beberapa orang pelajar untuk mengulas isi pelajaran pada sesi
PDP hari ini.
ELEMEN Kemahiran Pemikir Sejarah
MERENTASI
KURIKULUM Memahami Kronologi Bahasa
Meneroka Bukti Kelestarian Alam Sekitar
Membuat Interprestasi Nilai Murni
Membuat Imaginasasi Sains dan Teknologi
Membuat Rasionalisasi Patriotisme
Teknologi Maklumat Keusahawanan

Nilai
Mendukung Prinsip dan Nilai Demokrasi
Mempunyai Keterikatan Emosi Kepada Negara
Mempunyai Perasaan Kekitaan
Mengukuhkan Semangat Patriotik
Mempunyai Jati Diri

KBAT/I THINK Peta dekap,peta pokok


BBM Kertas A4, buku teks,buku rujukan
REFLEKSI Kesemua pelajar dapat mencapai objektif pembelajaran..

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL TINGKATAN 2

Kelas: 2 TRT/ 2 SRJ Masa: 12.45-1.45 Hari: Rabu


Kelas: 2MWR Masa: 1.45-2.45 Tarikh:10.10.2018
Bidang Pembelajaran : Nilai Berkaitan dengan Hak Asasi (Ulangkaji)
Tajuk: Nilai terdapat Hak Asasi
Objektif Pembelajaran : Mengenal pasti kesemua nilai dalam Hak Asasi
Kriteria Kejayaan
1.Mengetahui 3 nilai berkaitan dengan Hak Asasi
2. Menjelaskan nilai kepentingan yang berkaitan Hak Asasi

Aspirasi Murid
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika & Identiti
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
Hubungan Merentasi Kurikulum/Penerapan
Ilmu Nilai Sejarah Bahasa Amanah Bertanggungjawab
Melayu
Rangka Pembelajaran
Aktiviti 1.Aktiviti untuk menarik minat Soal jawab-Tentang KBAT/KBKK
Pemula murid. nilai moral dalam Hak
2.Meransang ingatan terhadap Asasi Menganilisis
pembelajaran terdahulu
Menghubungkait

Membuat
keputusan
Membuat inferens

Aktiviti 3.Penerangan kandungan -Pelajar dibahagikan Mensintesis


Utama pembelajaran. dalam kumpulan.
4.Contoh dan tunjuk cara Membandingkan
5.Peluang membuat latihan. -Membuat nota dan & membezakan
i.Mengambil kira pelbagai gaya latihan yang diberi. Menjana idea
pembelajaran
ii.Cabaran bersesuaian untuk -Pembentangan hasil Membuat
semua murid. kerja dalam buku hipotesis
6.Peluang belajar cara latihan. Kajian masa
kolaboratif. depan
7.Bimbingan dan maklum -Sesi soal jawab Meramal
berterusan (Pentaksiran untuk
pembelajaran AFL) Menilai

ABM/BBM

Refleksi Guru P&P berjalan seperti biasa.

TINDAKAN SUSULAN MURID


Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN SEJARAH TINGKATAN 1

KELAS 1MLT/ 1 MTH TARIKH 11.10.2018


HARI Khamis MASA 1.45-2.45
TEMA/STANDARD Tamadun Islam dan Sumbangannya
KANDUNGAN
KRITERIA Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,pelajar akan dapat:
KEJAYAAN
1.Menganilisis dengan contoh ciri seni bina Islam.

PEMULA (5 MINIT)  Guru mengingatkan pelajar rutin mata pelajaran


 Pelajar mesti membawa buku teks,nota dan latihan
 Guru menyatakan objektif pembelajaran
AKTIVITI UTAMA 1.Guru member penerangan berkaitan tajuk
2.Para pelajar masuk dalam kumpulan
3.Guru mengedar kertas A4
4.Guru menulis soalan tugasan di papan tulis dan mengarahkan pelajar
membuat perbincangan.
5.Pelajar menulis jawapan mereka di kertas A4.
6.Perbincangan jawaban bersama para pelajar.
PENUTUP (5 MINIT) Guru membuat rumusan.
ELEMEN Kemahiran Pemikir Sejarah
MERENTASI
KURIKULUM Memahami Kronologi Bahasa
Meneroka Bukti Kelestarian Alam Sekitar
Membuat Interprestasi Nilai Murni
Membuat Imaginasasi Sains dan Teknologi
Membuat Rasionalisasi Patriotisme
Teknologi Maklumat Keusahawanan

Nilai
Mendukung Prinsip dan Nilai Demokrasi
Mempunyai Keterikatan Emosi Kepada Negara
Mempunyai Perasaan Kekitaan
Mengukuhkan Semangat Patriotik
Mempunyai Jati Diri

KBAT/I THINK Peta dekap,peta pokok


BBM Kertas A4, buku teks,buku rujukan
REFLEKSI 1 MLT-Terdapat 20 orang pelajar yang masih belum berjaya mencapai
objektif pembelajaran.Guru mengarahkan rakan membantu rakan yang
belum mencapai objektif pelajaran.
1MTH-Semua pelajar mencapai objektif pelajaran.Pelajar seronok
menjalan aktiviti PDP pada hari ini

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL TINGKATAN 2


Kelas: 2 TRT/ 2 SRJ Masa:1.45-2.15 Hari: Khamis
Kelas: 2MWR Masa: 2.15-3.15 Tarikh: 11.10..2018
Bidang Pembelajaran : Nilai Berkaitan dengan Demokrasi (Ulangkaji)
Tajuk: Nilai terdapat Demokrasi
Objektif Pembelajaran : Mengenal pasti kesemua nilai dalam Demokrasi
Kriteria Kejayaan
1.Mengetahui nilai berkaitan dengan Demokrasi
2. Menjelaskan nilai kepentingan yang berkaitan Demokrasi

Aspirasi Murid
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika & Identiti
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
Hubungan Merentasi Kurikulum/Penerapan
Ilmu Nilai Sejarah Bahasa Amanah Bertanggungjawab
Melayu
Rangka Pembelajaran
Aktiviti 1.Aktiviti untuk menarik minat Soal jawab-Tentang KBAT/KBKK
Pemula murid. nilai moral dalam
2.Meransang ingatan terhadap Demokrasi Menganilisis
pembelajaran terdahulu
Menghubungkait

Membuat
keputusan
Membuat inferens

Aktiviti 3.Penerangan kandungan -Pelajar dibahagikan Mensintesis


Utama pembelajaran. dalam kumpulan.
4.Contoh dan tunjuk cara Membandingkan
5.Peluang membuat latihan. -Membuat nota dan & membezakan
i.Mengambil kira pelbagai gaya latihan yang diberi. Menjana idea
pembelajaran
ii.Cabaran bersesuaian untuk -Pembentangan hasil Membuat
semua murid. kerja dalam buku hipotesis
6.Peluang belajar cara latihan. Kajian masa
kolaboratif. depan
7.Bimbingan dan maklum -Sesi soal jawab Meramal
berterusan (Pentaksiran untuk
pembelajaran AFL) Menilai

ABM/BBM

Refleksi Guru P&P berjalan seperti biasa.

TINDAKAN SUSULAN MURID


Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN SEJARAH TINGKATAN 1

KELAS 1KNG TARIKH 12.10..2018


HARI Jumaat MASA 1.45-2.45
TEMA/STANDARD Tamadun Islam dan Sumbangannya.
KANDUNGAN
KRITERIA Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,pelajar akan dapat:
KEJAYAAN
1.Menganilisis dengan contoh ciri seni bina Islam.

PEMULA (5 MINIT)  Guru mengingatkan pelajar rutin mata pelajaran


 Pelajar mesti membawa buku teks,nota dan latihan
 Guru menyatakan objektif pembelajaran
AKTIVITI UTAMA 1.Guru member penerangan berkaitan tajuk
2.Para pelajar masuk dalam kumpulan
3.Guru mengedar kertas A4
4.Guru menulis soalan tugasan di papan tulis dan mengarahkan pelajar
membuat perbincangan.
5.Pelajar menulis jawapan mereka di kertas A4.
6.Perbincangan jawaban bersama para pelajar.
PENUTUP (5 MINIT) Guru memilih beberapa orang pelajar untuk mengulas isi pelajaran pada sesi
PDP hari ini.
ELEMEN Kemahiran Pemikir Sejarah
MERENTASI
KURIKULUM Memahami Kronologi Bahasa
Meneroka Bukti Kelestarian Alam Sekitar
Membuat Interprestasi Nilai Murni
Membuat Imaginasasi Sains dan Teknologi
Membuat Rasionalisasi Patriotisme
Teknologi Maklumat Keusahawanan

Nilai
Mendukung Prinsip dan Nilai Demokrasi
Mempunyai Keterikatan Emosi Kepada Negara
Mempunyai Perasaan Kekitaan
Mengukuhkan Semangat Patriotik
Mempunyai Jati Diri

KBAT/I THINK Peta dekap,peta pokok


BBM Kertas A4, buku teks,buku rujukan
REFLEKSI 35 pelajar mencapai objektif pelajaran.Guru memberikan latihan
pengukuhan kepada pelajar bagi membantu mereka mencapai objektif
pelajaran.

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL TINGKATAN 2


Kelas: 2 TRT/ 2 SRJ Masa:1.45-2.15 Hari: Jumaat
Kelas: 2MWR Masa: 2.15-3.15 Tarikh:12.10.2018
Bidang Pembelajaran : Nilai Berkaitan dengan Demokrasi(Ulangkaji)
Tajuk: Nilai terdapat Demokrasi
Objektif Pembelajaran : Mengenal pasti kesemua nilai dalam Demokrasi
Kriteria Kejayaan
1.Mengetahui nilai berkaitan dengan Demokrasi
2. Menjelaskan nilai kepentingan yang berkaitan Demokrasi

Aspirasi Murid
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika & Identiti
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
Hubungan Merentasi Kurikulum/Penerapan
Ilmu Nilai Sejarah Bahasa Amanah Bertanggungjawab
Melayu
Rangka Pembelajaran
Aktiviti 1.Aktiviti untuk menarik minat Soal jawab-Tentang KBAT/KBKK
Pemula murid. nilai moral dalam
2.Meransang ingatan terhadap Demokrasi Menganilisis
pembelajaran terdahulu
Menghubungkait

Membuat
keputusan
Membuat inferens

Aktiviti 3.Penerangan kandungan -Pelajar dibahagikan Mensintesis


Utama pembelajaran. dalam kumpulan.
4.Contoh dan tunjuk cara Membandingkan
5.Peluang membuat latihan. -Membuat nota dan & membezakan
i.Mengambil kira pelbagai gaya latihan yang diberi. Menjana idea
pembelajaran
ii.Cabaran bersesuaian untuk -Pembentangan hasil Membuat
semua murid. kerja dalam buku hipotesis
6.Peluang belajar cara latihan. Kajian masa
kolaboratif. depan
7.Bimbingan dan maklum -Sesi soal jawab Meramal
berterusan (Pentaksiran untuk
pembelajaran AFL) Menilai

ABM/BBM

Refleksi Guru P&P berjalan seperti biasa.

TINDAKAN SUSULAN MURID


Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
