Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan (PSK)


Tarikh : 7 Februari 2013
Hari : Jumaat
Masa : 12.05 - 12.35 tengah hari (30 minit).
Tahun : 5 Arif.
Bilangan murid : ___ / 8 orang
Tema : Sayangi Diri.
Topik : Pengurusan Masa
Subtopik : Hargai Masa

Isi kandungan :
1. Aktiviti bermanfaat untuk dilakukan dirumah:
a. beriadah
b. mengulang kaji pelajaran
c. membaca akhbar
2. Aktiviti yang tidak bermanfaat :
a. bermain permainan komputer
b. menonton televisyen
c. membeli belah

Sumber pengajaran dan pembelajaran :
Bil. Senarai Sumber Kuantiti
1. Video Pengurusan Masa 1
2. Kad Aktiviti 4
3. Kad Wang 2 set
4. Jadual Anlisis dan Muhasabah Diri 8

Pengetahuan sedia ada :
1. Murid-murid telah diterapkan dengan kepentingan mengurus masa dalam mata pelajaran
Pendidikan Moral.

Nilai murni : 1 Bekerjasama dalam kumpulan
2 Menghargai masa
3 Mendisiplinkan diri


Hasil pembelajaran : i. Menghuraikan kepentingan mengurus masa di
rumah dengan berkesan.
ii. Menguruskan diri dan masa secara
bertanggungjawab.
iii. Menghargai masa

Objektif : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
i. memilih aktiviti berfaedah yang betul.
ii. menilai dan memuhasabah diri tentang aktiviti
berfaedah yang patut dilakukan.


Prosedur Pelaksanaan Elemen Pengurusan
Pembelajaran Bestari
Catatan
(sumber/nilai)

Set Induksi (5 minit)

1. Murid menonton video Pengurusan
Masa
2. Murid dan guru bersoal jawab tentang
cara menguruskan masa yang baik.

Soalan:
a. Apa yang dapat kamu tonton dalam
video sebentar tadi?

Jangkaan jawapan murid :
a. Cara-cara mengurus masa dirumah
dengan baik.
b. Penuhi masa dengan aktiviti berfaedah.



TPK :
- verbal-linguistik
- visual
Kemahiran Berfikir:
- menghubung kait
- menjana idea

- Soal Jawab








Sumber :
- video Pengurusan
Masa

Nilai :
- menghargai masa
- mendisiplinkan diri



Langkah 1 (15 minit)

1. Murid dibahagikan kepada dua
kumpulan.
2. Murid akan bermain permainan Jual Beli
Masa.
3. Setiap kumpulan diberikan kad Wang.
4. Setiap kumpulan akan bergerak ke
setiap stesen yang disediakan oleh guru.
5. Murid perlu menggunakan Kad Wang
yang diberikan untuk membeli aktiviti
yang diletakkan di setiap stesen.
o 10 minit = RM 1
o 30 minit = RM 5

TKP :

- sosial
Kemahiran Berfikir
- mengenal pasti

Pembelajaran Koperatif
- perbincangan


Sumber :
- kad pantun Wang
- kad Aktiviti



Nilai murni :
- menghargai masa
- mendisiplinkan diri
- bekerjasama
dalam kumpulan

Langkah 2 (10 minit)

1. Setiap murid akan diberikan Jadual
Analisis dan Muhasabah Diri.
2. Murid perlu mengisi jadual tersebut dan
menilai pengisian masa mereka, sama
ada efektif atau sebaliknya.
3. Guru beri pengukuhan.



Pembelajaran Koperatif
:
- perbincangan
-
Kemahiran Generik
- Penilaian

TKP :
- intrapersonal


Sumber :
- Jadual Anlisis dan
Muhasabah Diri.

Nilai murni :
- bekerjasama
dalam kumpulan
- menghargai masa

Penutup (5 minit)

1. Beberapa orang murid dipilih secara
rawak untuk membuat rumusan terhadap
sesi pembelajaran secara soal jawab.
2. Guru membuat rumusan pembelajaran
secara keseluruhan.
Kemahiran Berfikir :
- merumus
