Anda di halaman 1dari 16

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI ( STAIL F )

Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani


Tunjang : Kemahiran
Tajuk : Hoki
Sub Tajuk/kemahiran : Menolak dan Menahan
Tarikh : 10 September 2014
Masa : 9.00 10.00 pagi
Tahun : 4 Merah
Bil. Murid : 30 orang
Hasil Pembelajaran : Sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran murid dapat :-
I. Psikomotor : Melakukan kemahiran menolak dan menahan bola dengan teknik
yang betul pada jarak 10 meter sekurang- kurangnya 2 daripada 5 kali percubaan.
II. Kognitif : Menyatakan secara lisan teknik menolak bola dalam permainan hoki.
III. Afektif : Menunjukkan sikap tanggungjawab dan kerjasama dalam mematuhi
arahan semasa aktiviti dijalankan.
Penerapan Nilai Murni : Bertanggungjawab
Mematuhi arahan
kesungguhan, keselamatan,semangat kesukanan
Kemahiran Berfikir : Membanding beza, berfikir secara kritis dan kreatif, menjana idea
Gabung jalin : Tunjang kecergasan ( koordinasi ), pengiraan bilangan menjaringkan gol ( Matematik ).
Alatan : Wisel, Kon, Kayu hoki, Bola hoki





FASA / MASA ISI PELAJARAN /
AKTIVITI
BUTIRAN MENGAJAR / STRATEGI
PEMBELAJARAN
ORGANISASI /
PENGELOLAAN
ALATAN /
CATATAN

PERMULAAN
( 10 minit )



1.Memeriksa
kehadiran, pakaian
dan kesihatan murid.





2.Aktiviti
memanaskan badan:
Berlari
Setempat.

Meniru pergerakan
binatang





- Guru memeriksa kehadiran
murid.
- Guru memeriksa kekemasan
pakaian murid.
- Guru menanyakan kesihatan
murid dan menasihatkan murid
menjalankan aktiviti mengikut
kemampuan.


Lari setempat
Berlari setempat selama 2 minit

Meniru pergerakan binatang
Murid berlari secara bebas
sambil mengepak tangan seperti
burung



x x x x
x x
x x
x x
x x
G








Alatan
- Wisel

TKP
- Kinestetik
- Verbal
Linguistik
- Intrapersonal

Kaedah
- Arahan

Nilai
- Displin,
- Tekun,
- bekerjasama.
x x x
x x x
G x x x
x x x x

3. Aktiviti regangan
badan
Regangan
tengkuk



Regangan tangan






-Rapatkan kedua2 tapak tangan dan
bawa ke bawah dagu.
-Buat tolakan ke atas dan kira
sebanyak 8 kali.
- Ulang perlakuan di atas tetapi
secara tolakan ke bawah, ke sisi
kanan dan ke sisi kiri.

-Bengkokkan tangan kiri perlahan-
lahan sehingga menyentuh belakang
bahu kanan dan tahan selama 8
saat.
-Ulang perlakuan dengan menukar
arah ke kanan.




x x x x
x x
x x
x x
x x
G












Set Induksi:
1.Tayangan video
menolak bola dalam
permainan hoki




-Guru menunjukkan video pemain
hoki menolak bola dalam permainan
hoki.




PERKEMBANGAN
( 30 minit )




Langkah 1
( 10 minit )




Sesi soal jawab
mengenai video
menolak bola dalam
permainan hoki

1- Guru menyoal murid:
Apakah yang sedang dilakukan oleh
pemain hoki tersebut?
- Ramalan jawapan murid:
Pemain menolak bola
2 -Guru menyoal murid:
Apakah tujuan menolak bola?
-Ramalan jawapan murid:
Membuat hantaran dan

G
x x x x x x x
x x x x x x x

BBM
- Video
- LCD
TKP
- Menjana idea
- Kemahiran
berfikir
Kaedah
- Soal jawab



menjaringkan gol
3- Guru menyoal murid:
Bagaimanakah cara pegangan kayu
yang betul ketika menolak bola?
-Ramalan jawapan murid:
Tangan tidak dominan di bahagian
atas manakala tangan dominan di
bahagian bawah
4-Guru menyoal murid:
Bahu yang manakah akan
menghadap ke arah sasaran?
-Ramalan jawapan murid:
Bahu berlawanan dengan bahagian
dominan
5-Guru menyoal murid:
Bagaimanakah kedudukan dan
bukaan kaki?
Nilai
- Berani
- Menurut
arahan


-Ramalan jawapan murid:
Kaki tidak dominan di hadapan
manakala kaki dominan di belakang
dan kaki dibuka seluas bahu
6-Guru menyoal murid:
Di manakah kedudukan bola
sebelum menolak bola?
-Ramalan jawapan murid:
Bola berada di tengah antara kedua-
dua kaki
7- Guru menyoal murid:
Di manakah mata akan melihat?
-Ramalan jawapan murid:
Mata melihat ke arah bola
8-Guru menyoal murid:
Bagaimanakah kedudukan lutut dan
badan?
-Ramalan jawapan murid:
Lutut dibengkokkan dan badan
direndahkan
9-Guru menyoal murid:
Bagaimanakah kedudukan kayu
untuk menolak bola?
-Ramalan jawapan murid:
Kayu diletakkan berhampiran /
melekat dengan bola
10-Guru menyoal murid:
Bahagian kayu yang manakah akan
digunakan untuk menolak bola?
-Ramalan jawapan murid:
Bahagian leper di tengah lengkuk
kayu
11-Guru menyoal murid:
Tangan yang manakah akan
menolak?
-Ramalan jawapan murid:
Tangan dominan
12-Guru menyoal murid:
Berat badan akan dipindahkan ke
mana ketika menolak bola?
-Ramalan jawapan murid:
Berat badan dipindahkan dari kaki
bahagian dominan ke kaki sebelah.


Langkah 2
( 10 minit )




Penerangan dan
demonstrasi oleh guru
Teknik
menolak bola


Guru mengaitkan jawapan murid
dengan penerangan dan demonstrasi
oleh guru.
Tangan tidak dominan
memegang kayu di sebelah

G
x x x x x x x
x x x x x x x

Alatan
- Kayu hoki
- Bola hoki
Kaedah
- Penerangan













atas manakala tangan
dominan ialah 15-30 cm di
bawah tangan kiri.
Bahu berlawanan dengan
bahagian dominan menghala
ke arah sasaran.
Kedua-dua kaki dibuka seluas
bahu dan kaki tidak dominan
di hadapan manakala kaki
dominan di belakang.
Bola berada di hadapan
antara kedua-dua kaki
Mata melihat ke arah bola.
Lutut dibengkok dan badan
direndahkan.
Kayu diletakkan berhampiran
dengan bola dan pastikan
bola berada di bahagian leper
di tengah lengkuk kayu.
Tangan dominan menolak
bola



- Demonstrasi
Nilai
- Bertanggung-
jawab
- Mematuhi
arahan


Berat badan dipindahkan dari
kaki bahagian dominan ke
kaki sebelah.

Langkah 3
( 10 minit )


Menolak bola secara
berpasangan



- Secara berpasangan, murid akan
menolak bola dengan jarak 10
meter antara satu sama lain.
- Pemain A akan menolak bola
kepada pemain B, dan pemain B
menahan dan menolak semula
kepada pemain A.
- Perhatian perlu diberikan kepada
kemahiran hantaran yang betul.











x x
x x
x x
x x
x x
x x
x x

G





Alatan
- Wisel
- Kayu hoki
- Kon

Kaedah
- Arahan
- Soal jawab


Nilai
- Bertanggung
jawab
- Mematuhi
arahan

Kemuncak
( 15 minit )











Permainan Kecil :
Hantaran Tepat

Permainan kecil
1. Permainan ini memerlukan 4
orang dalam satu kumpulan.
2. Guru akan menyediakan trek
hantaran sepanjang 10 meter.
3. Setiap kumpulan akan
mengambil satu trek untuk
membuat hantaran tepat.
4. Murid akan membuat hantaran
bola dengan betul pada jarak
10 m dan melepasi gol yang
disediakan pada penghujung
trek.
5. Setiap murid akan diberikan
lima kali percubaan dalam
permainan ini.
6. Satu tolakan yang berjaya
masuk ke dalam gol akan
diberikan mata sebanyak 1
mata.
7. Hanya kemahiran menolak






10 m





x

Alatan
- Kon
- Wisel
- Bola hoki
- Kayu hoki

Kaedah
- Kumpulan


Nilai
- Bertanggungja
wab
- Mematuhi
arahan

dibenarkan dalam permainan
ini.
8. Pengumpulan mata dijalankan
secara kumpulan.
9. Kumpulan yang dapat
mengumpul mata tertinggi
dikira pemenang.


Penutup
( 5 minit )


1.Aktiviti Menyejukkan
badan







2.Guru menyoalkan
murid.



1. Murid membuat aktiviti
menyejukkan badan:
-Murid menggoyangkan seluruh
badan seperti terkena kejutan
elektrik.
-Tarik nafas sebanyak 3 kali



Soalan:
Bagaimanakah teknik yang betul
untuk menolak bola hoki?


x x x x
x x
x x
x x
x x
G


Kaedah
- Sumbangsaran
- Soal jawab

Nilai
- Bertanggung-
jawab
- Mematuhi
arahan
























Ramalan jawapan murid:
Tangan tidak dominan
memegang kayu di sebelah
atas manakala tangan
dominan ialah 15-30 cm di
bawah tangan kiri.
Bahu berlawanan dengan
bahagian dominan menghala
ke arah sasaran.
Kedua-dua kaki dibuka seluas
bahu dan kaki tidak dominan
di hadapan manakala kaki
dominan di belakang.
Bola berada di hadapan
antara kedua-dua kaki
Mata melihat ke arah bola.
Lutut dibengkok dan badan
direndahkan.
Kayu diletakkan berhampiran
dengan bola dan pastikan
bola berada di bahagian leper

Refleksi:


Ulasan pensyarah / guru pembimbing











3.Guru membuat
rumusan.
di tengah lengkuk kayu.
Tangan dominan menolak
bola
Berat badan dipindahkan dari
kaki bahagian dominan ke
kaki sebelah.

Guru membuat rumusan di
hadapan pelajar berkenaan isi
pelajaran.
