Anda di halaman 1dari 4

MZU3111

PISMPMZ1113

AZHAR IPGKTAR 2014

(KUIZ KUMPULAN / 3 ORANG SATU KUMPULAN)


(05 % TAMBAHAN MARKAH TUGASAN)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN :
TAHUN
TARIKH / HARI
MASA
MATA PELAJARAN
BILANGAN MURID
ASPEK
ITEM

Pendidikan Muzik
: 5 Arsenal
: 16 September 2014 / Selasa
: 8:00am 8.30am (30Minit)
: Pendidikan Muzik
: 30 / 30 Orang
:

PERSEPSI ESTETIK
1.1 Irama
1.1.3 Tempo
PENGALAMAN MUZIKAL
2.2 Permainan Alat Perkusi
2.2.2 Bermain Alat Perkusi Secara Muzikal

HASIL PEMBELAJARAN : 2.2.2 Aras 2 (b)


(a) Memainkan corak irama sepanjang empat bar dengan
betul mengikut notasi
OBJEKTIF

: Pada akhir pelajaran, murid dapat


a)
Dapat menepuk irama lagu Ba Ba Black Sheep
dengan tepat dalam kumpulan kecil.
b)
memainkan empat jenis alat perkusi sambil
mengiringi lagu Ba Ba Black Sheep dengan betul
dan baik.

PENGETAHUAN SEDIA ADA:

1.

Murid tahu menyanyikan lagu Ba Ba Black


SheepHasil pembelajaran sebelum ini.

2. Murid tahu beberapa nama alat perkusi dan cara


memainkan alat tersebut
PENERAPAN NILAI MURNI

: Bekerja sama, Tolong-menolong dan bertolak ansur

BAHAN BANTU MENGAJAR

: Carta lirik, Carta Skor Lagu, Audio, Kibod dan Alat


perkusi

MZU3111

PERKEMBANGAN
SET INDUKSI
(5 Minit)

LANGKAH 1
(7Minit)

LANGKAH 2
(7 Minit)

PISMPMZ1113

ISI
PELAJARAN

AZHAR IPGKTAR 2014

AKTIVITI

Menyanyi lagu Ba Ba
Black Sheep sambil
berjalan dan
menghentak kaki
mengikut tempo lambat.

1. Murid akan bergerak


untuk membentuk
satu bulatan besar
2. Murid menyanyikan
lagu Ba Ba Black
Sheep sambil
mengentak kaki dan
bergerak dalam
bulatan.

Menepuk corak irama


skor perkusi bagi alat
perkusi berikut :
a. Kayu Tik tok
b. Kerincing
c. Kastenet
d. Loceng

1. Guru akan menepuk


corak irama bermula
dengan skor perkusi
kayu tik tok
2. Murid akan
mengimitasi tepukan
guru.
3. Murid akan menepuk
corak irama sambil
menyanyi dengan
bimbingan guru.
4. Aktiviti 1- 3 akan
diulang dengan
menggunakan skor
perkusi Kerincing,
Kastenet dan loceng.

Menepuk tangan
mengikut skor perkusi
dalam kumpulan kecil.

1. Membahagikan murid
kepada 4 kumpulan.
2. Kumpulan pertama
akan menepuk
tangan mengikut
irama skor perkusi tik
tok sambil bernyanyi.
3. Kumpulan ke-dua
- Skor perkusi
Kerincing
4. Kumpulan ketiga
- Skor perkusi
Kastenet.
5. Kumpulan ke-empat
- Skor perkusi
Loceng.

CATATAN
Bahan Bantu Mengajar
a. Audio
b. Carta Lirik
Pendekatan/Falsafah
Kodaly/Orff/Dalcroze

Bahan Bantu Mengajar


a. Carta skor perkusi
Pendekatan/Falsafah
Kodaly/Orff/Dalcroze
a. Kodaly menyanyi
b. Orff imitasi
c. Dalcroze perkusi
(menepuk tangan)

Bahan Bantu Mengajar


a. carta skor perkusi
Pendekatan/Falsafah
Kodaly/Orff/Dalcroze
a. Kodaly
b. Orff
c. Dalcroze

MZU3111

LANGKAH 3

PISMPMZ1113

Murid bermain alat


perkusi dalam kumpulan

(7 Minit)

AZHAR IPGKTAR 2014

1. Guru memberi alat


perkusi kepada
setiap murid
mengikut kumpulan.
Kumpulan 1 Kayu
tik tok
Kumpulan 2
kerincing
Kumpulan 3
kastenet
Kumpulan 4
Loceng

Bahan Bantu Mengajar


a. Carta skor perkusi
b. Alat perkusi
Pendekatan/Falsafah
Kodaly/Orff/Dalcroze
a. Kodaly nyanyi
c. Dalcroze bermain alat
perkusi

2. Murid bermain alat


perkusi mengikut
skor sambil menyanyi
3. Murid akan bertukar
alat perkusi mengikut
kumpulan.

PENUTUP

Menbuat persembahan

(4 Minit)

1. Guru akan memilih


mana-mana
murid
dari setiap kumpulan
untuk
membuat
persembahan
dihadapan kelas.

CATATAN / REFLEKSI:
.semasa menjalankan proses P&P ini, kami mendapati bahawa murid sukar untuk menepuk
corak irama mengikut tempoh. Oleh itu, guru berperanan untuk membimbing pelajar tersebut
dan guru boleh meletakkan murid yang lemah dalam kumpulan yang mahir dalam menguasai
tempoh.
Kami juga menghadapi kekangan masa yang tidak mencukupi dalam menjalankan proses P&P
ini. Maka, sekiranya guru tidak dapat mencapai keseluruhan objektif, guru akan meneruskan
pembelajaran ini pada hari ketika guru akakn masuk semula ke dalam kelas.
Masalah kawalan kelas juga merupakan antara kekangan yang dihadapi oleh guru semasa
melaksanakan_P&P tersebut. Oleh itu, guru haruslah tegas dalam memberi nasihat dan jelas
dalam memberi arahan kepada murid-murid.________________________

MZU3111
Disediakan Oleh:

1. Lily Suhanna Jauli


2. Vlyanna Inson
3. Wannie Binti Md.Johan Wong

PISMPMZ1113

AZHAR IPGKTAR 2014
