Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran

: Bahasa Melayu

Tahun

: 5 Bestari

Bil. Murid

: 30 Orang

Tema

: Kepenggunaan

Tajuk

: Bahan dalam Makanan dan Minuman

Masa

: 8.10 pagi 9.10 pagi (60 minit)

Tarikh

: 5 MAC 2012 ( Isnin)

Objektif

: Pada akhir pelajaran ini, murid dapat ;


1. Menyenaraikan bahan-bahan, pengeluar dan tarikh luput yang terdapat
pada bungkusan makanan dan minuman seperti coklat, minuman Milo,
Nescafe, biskut, coco crunch, mee segera secara lisan.
2. Membina dan menulis lima ayat tunggal/ayat majmuk berdasarkan gambar
bungkusan biskut dan tin minuman Milo.

Hasil Pembelajaran
Fokus utama : 2.2 Melaporkan sesuatu perkara dengan menggunakan bahasa yang
sesuai dan tepat.
Aras 1 (i) Mengemukakan data yang diperoleh tentang sesuatu perkara
Fokus sampingan : 8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam
sesuatu penulisan teks tentang sesuatu tajuk.
Aras 1 (i) Membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan tajuk.
Kemahiran bahasa
Sistem bahasa

: Kemahiran mendengar, bertutur, membaca dan menulis.

: Tatabahasa : Sintaksis Ayat tunggal / ayat majmuk


Kosa kata ramuan/protein/vitamin/zat/serat/kalsium.

Pengisian Kurikulum :
Ilmu

: Sains, Kemahiran Hidup

Nilai murni

: Kerjasama, kejujuran dan kerajinan

Kewarganegaraan : Patriotisme
Peraturan sosiobudaya :
Kemahiran Bernilai Tambah (KBT) :
i. Kemahiran Berfikir
a.Membuat kaitan dan perhubungan , Menginterpretasi,
mentafsir, Menyusun atur, Menganalisis, Merumus,meringkas.

ii. Kecerdasan pelbagai :


a.Verbal linguistik, Intrapersonal, Interpersonal
iii. Belajar Cara Belajar

a.Membina soalan, Melapor maklumat, Mendengar aktif


Bahan Bantu Belajar (BBB)

1. Bungkusan makanan dan minuman (coklat, Milo, Coco


crunch, Nescafe. Biskut , mee segera)
2. Edaran mengandungi gambar bungkusan biskut dan tin
minuman Milo.
3. Edaran borang maklumat produk
4. Edaran penilaian rakan sebaya
Pengetahuan Sedia Ada (PSA) : Murid pernah ;
1. membeli makanan dan minuman segera dalam bungkusan.
2. sentiasa membaca label makanan ketika membeli.

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN

CATATAN

PEMBELAJARAN
Bungkusan makanan Set Induksi (5 Minit)

KB : Membuat kaitan

dan minuman.

dan perhubungan

Soalan :

1. Guru menunjukkan bungkusan makanan


dan minuman kepada murid.

Pernahkah kamu
makan makanan ini?

BCB : melaporkan
2. Murid dan guru bersoal jawab tentang

maklumat.

Soalan :

bungkusan makanan dan minuman yang

BBB : Bungkusan

Adakah kamu

ditunjukkan oleh guru.

makanan dan

membaca
kandungan bahan
yang terdapat di
dalam bungkusan ini
sebelum membeli?
Soalan:
Cuba murid-murid
fikirkan apakah
kebaikan bungkusan
makanan begini?
Tajuk pada hari ini

minuman.
3. Guru mengaitkan soal jawab tersebut
dengan tajuk pelajaran pada hari ini.

KP : Verbal linguistik,
interpersonal

ialah:
Bahan dalam
Makanan dan
Minuman

Borang Pengurusan
Grafik

Langkah 1 ( 20 Minit )

KB :

1. Murid diminta berada dalam kumpulan

Menginterpretasi,

masing-masing.

(Lampiran A)

2. Murid di edar borang pengurusan grafik.

Kumpulan 1 :

3. Murid di edar bungkusan makanan dan

Bungkusan mee
segera

minuman mengikut kumpulan.


4. Murid diminta berbincang dan

mentafsirkan,
menyusun atur.
BCB : Melapor
maklumat

Kumpulan 2 :

melengkapkan borang pengurusan grafik

Bungkusan coklat

tersebut berdasarkan bungkusan

BBB : Bungkusan

Cadbury

makanan atau minuman yang diberi.

Coklat/Milo/Biskut/

Kumpulan 3 :
Bungkusan biskut
Kumpulan 4 :
Bungkusan Milo
Kumpulan 5 :

5. Murid perlu membaca dengan teliti untuk


mendapatkan maklumat yang diperlukan.

Coco crunch/
Nescafe

6. Guru membimbing murid melengkapkan


jadual dalam borang pengurusan grafik.
7.Setiap orang murid diberikan borang

KP : Verbal linguistik,
interpersonal,

Bungkusan Nescafe

penilaian rakan sebaya, di mana mereka

intrapersonal

Kumpulan 6 :

perlu menilai rakan mereka semasa

Nilai:

Bungkusan coco

aktiviti di jalankan.

kerjasama/kejujuran

crunch
-Setiap kumpulan

Langkah 2 ( 15 Minit )

BCB : Melapor

membentangkan

1. Setiap kumpulan melaporkan hasil

maklumat,

laporan mereka dan

perbincangan dan maklumat yang mereka

menampalkannya di

perolehi tadi serta pendapat mereka

papan putih.

tentang produk makanan tersebut.

-contoh kosa kata


Ramuan/kalsium
/serat/protein/zat/
vitamin

mendengar aktif
KP : Verbal linguistik

2.Murid lain diminta mencatat kosa kata


yang baru di dengar.
3. Guru membuat rumusan hasil

Nilai : Kerjasama,
keberanian.

Pembentangan dan penilaian rakan


sebaya dalam kumpulan tersebut.

Lampiran B

Langkah 3 (15 Minit)

KB : Menganalisis

Lembaran kerja

1. Murid diedarkan lembaran mengandungi

BBB : Edaran

mengandungi

gambar bungkusan biskut dan tin

mengandungi

gambar bungkusan

minuman Milo.

gambar bungkusan

biskut dan tin

2. Murid diminta membina dan menulis

minuman Milo.

biskut dan tin

empat ayat tunggal/ayat majmuk

minuman Milo.

berdasarkan gambar tersebut.

KP : Verbal linguistik,

3.Pemulihan murid melengkapkan ayat


daripada perkataan yang diberikan.

intrapersonal
Nilai : Kerajinan/jujur

3. Murid diminta membaca secara mekanis


ayat yang telah dibina.
Penutup (5 Minit)
Penutup kognitif:

KB : Merumus,

1. Guru membuat rumusan tentang penilaian meringkas

Pembungkusan

rakan sebaya dan memberikan hadiah

BCB : mengumpul

Makanan dan

kepada pelajar yang aktif.

maklumat.

Minuman

2.Murid diminta mencari maklumat tentang

-internet

bahan bahan dalam makanan kegemaran

Penutup sosial:

mereka daripada internet dan e-mail

Ucapan terima kasih

kepada guru.
3.Guru mengucapkan terima kasih kepada
murid kerana telah memberi kerjasama
terhadap pengajaran dan pembelajaran
hari ini.

REFLEKSI / CATATAN :
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________

Nama

: _________________________________________________

Kelas

:_________________________________________________

Arahan

: Bina ayat berdasarkan gambar berikut.

1. ________________________________________________________________
2. ________________________________________________________________
3. ________________________________________________________________

1. ________________________________________________________________
2. ________________________________________________________________
3._________________________________________________________________

Contoh : Jawapan murid


Nama

: ________________________________

Kelas

:_________________________________

Arahan

: Bina ayat berdasarkan gambar berikut.

1. Adik suka makan biskut Susu madu dengan air Milo


2. Biskut Susu Madu berbentuk bulat dan berwarna coklat.
3. Ibu beli biskut di kedai berdekatan dengan rumah saya..

1. Minum Milo badan saya jadi kuat dan sihat.


2. Milo adalah minuman kegemaran kami sekeluarga.
3. Ibu memberi saya minum Milo pada setiap pagi.

LAMPIRAN A

NAMA : _____________________________________
KELAS : ____________________________________
KUMPULAN: _________________________________
Arahan : Lengkapi jadual di bawah berdasarkan bungkusan makanan atau
minuman yang diberi.
PERKARA

MAKLUMAT

Nama makanan / minuman

Bahan-bahan / kandungan

Pengeluar / Pengilang

Tarikh Luput
Berat
Pendapat

Aktiviti Pemulihan
Nama

: ________________________________

Kelas

:_________________________________

Arahan

: Bina ayat berdasarkan gambar berikut.

1. _____________ makan biskut Susu madu dengan _________________.


2. Biskut ____________ berbentuk _________ dan berwarna ___________.
3. Ibu beli ____________ di kedai berdekatan dengan ________________.

1. Minum _____________ badan saya jadi ________ dan ___________.


2. Milo adalah minuman _______________ kami sekeluarga.
3. ___________ memberi saya minum Milo pada setiap _____________.

BORANG PENILAIAN RAKAN SEBAYA

Bil

Kriteria Tingkah Laku Kerjasma

1.

Selalu menetapi masa dalam apa jua aktiviti kumpulan


yang dijadualkan

2.

Bersikap proaktif (memulakan kerja tanpa diarah)

3.

Suka berkongsi maklumat dengan rakan sekumpulan

4.

Menyumbang idea yang bernas kepada kumpulan

5.

Bersedia mendengar pendapat ahli lain dalam kumpulan

6.

Mematuhi/akur dengan segala peraturan yang ditetapkan


oleh kumpulan

7.

Menunggu giliran untuk menyampaikan idea atau


pendapat

8.

Berbudi bahasa dan menunjukkan tingkah laku yang


sopan kepada ahli kumpulan

9.

Membantu menyelesaikan masalah kumpulan

10.

Mengambil kira pendapat orang lain dalam kumpulan

11.

Melaksanakan tugasan/aktiviti yang telah ditetapkan oleh


kumpulan

12.

Menyempurnakan tugasan yang diberi oleh kumpulan


tepat pada waktunya

BAHAN BANTU MENGAJAR
