Anda di halaman 1dari 5

CONTOH PENULISAN RPH KSSR

MEMBUAT CORAK DAN REKAAN


4
Membuat Corak dan Rekaan
Pualaman
Objek buatan manusia
Topi Hari Jadi
07.35 8.35 ( 60 minit)
Alatan : besen, lidi, plastic hitam, gam, tali.alatan lain yang sesuai
Kertas lukisan, cat minyak dan turpentin.
Contoh topi hari jadi dan contoh corak pualaman
corak tidak terancang.
: 1.
Elemen Kreatif Dan Inovatif
2.
Elemen Teknologi Maklumat dan Komunikasi
3.
Elemen Keusahawanan
Sikap Keusahawanan
Pemikiran Keusahawanan
Kreativiti dan Inovasi
Aplikasi Teknologi dan Vokasional Keusahawanan
- Mengamalkan nilai moral danetika yang baik dalam keusahawanan
(EK1,EK2,EK3,EK4 & EK5)
Tahun
Bidang
Aktiviti
Tema
Tajuk
Masa
Jenis-jenis
Media Bahan
Bahan Bantu
Mengajar
Elemen Merentas
Kurikulum

:
:
:
:
:
:
:
:
:

Nilai & Sikap


: Kerjasama, ketekunan, kekemasan, kebersihan
Standard Kandungan
1. Bahasa Seni Visual yang terdapat pada alam ciptaan Tuhan, objek buatan manusia dan karya seni.
2. Aplikasi pengetahuan, kefahaman dan kemahiran bahasaSeni Visual.
3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam karya seni.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukanbahasa Seni Visual.
Objektif Pembelajaran
2.1 Murid dapat mengenal, menamakan dan memahami bahasa Seni Visual yang terdapat pada karya seni.(Kognitif)
2.2 Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa Seni Visual dalam menghasilkan karya seni . (Kognitif)
2.3 Murid dapat menghasilkan karya seni hiasan bekas serba guna (Psikomotor)
2.4 Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa Seni Visual.(Afektif)
(Penulisan objek pembelajaran mesti ada 3 elemen iaitu kognitif, psikomotor dan afektif.)
Standard Pembelajaran
2.1 Persepsi Estetik:
2.1.1 Unsur Seni
2.1.1.1 Warna -primer dan sekunder.
2.1.1.3 Jalinan-tampak
2.1.2 Prinsip Rekaan
2.1.2.1 Kontra warna (kepelbagaian warna)
2.1.2.2 Ritma dan Pergerakan corak pualaman
2.2 Aplikasi Seni:
2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media.
2.2.1.1 Alatan - Alatan : besen, lidi, plastic hitam, gam, tali.alatan lain yang sesuai
2.2.1.2 Bahan - Kertas lukisan, cat minyak dan turpentin
2.2.2 Memahami teknik yang sesuai dalam penghasilan karya
2.2.2.1 Teknik - pualaman (corak tidak terancang )
2.3 Ekspresi Kreatif:
2.3.1 Memilih dan mempelbagaikan bahan secara kreatif
2.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya.
2.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan corak teknik pualaman.
2.4 Apresiasi Seni
2.4.1 Mempamerkan hasil karya yang dihasilkan.
2.4.2 Menceritakan pengalam sendiri dalam proses penghasilan karya.
2.4.3 Menghargai karya sendiri dan rakan.

LANGKAH/MASA
SET INDUKSI
00.00 00.00
(00 minit)

ISI PELAJARAN
1.0

Lagu Hari Lahir"

Lirik lagu: Guna Semula


Gunalah barangan terpakai saja
Membuat bekas pelbagai guna
Mudah saja untuk kita memilikinya
Marilah sama kita cuba
Marilah mari rakan semua
Marilah kita mencuba
Bekas pelbagai guna
Gunakan barang terpakai saja
Tanpa banyak belanja
Mari kita mencuba

STANDARD PEMBELAJARAN
1
.
2
.
3
.

Guru meminta murid yang lahir pada hari dan bulan ini
keluar ke hadapan kelas.

BBM : Cont :VCD


Lagu Hari lahir.

Murid-murid di berikan setiap orang topi hari lahir.

NILAI : Cont : kasih


sayang

Guru memasang Video Lagu Hari lahir dan menyuruh


muird berdiri dan menyanyikan lagu tersebut bersamasama. sambil bertepuk tangan.
Murid yang lahir pada hari tersebut memotong kek hari
lahir.

4
.

Guru mengaitkan aktiviti dengan tajuk pelajaran pada


hari ini dan pelajar mendengar

5
.
LANGKAH 1
00.00 00.00
(00 minit)

1. 0

Corak Hiasan
Bekas Serba Guna

2. 1

.Unsur Seni
- Warna :
primer dan
sekunder.
- Jalinan : tampak

2.2

Prinsip Rekaan
- Kontra : warna
- Ritma dan
Pergerakan :
Corak Pualaman

ILUSTRASI AKTIVITI

PERSEPSI ESTETIK
1
.

Guru bersoal jawab dengan murid tentang topi hari lahir


yang mereka pakai semasa sambutan hari lahir.

2
.

Guru menunjukkan beberapa contoh topi hari lahir


bercorak pualaman dan bersoaljawab dengan murid
tentang bahasa seni visual (unsur seni dan prinsip
rekaan) yang terdapat pada contoh tersebut.

KBKK :
STRATEGI : Cont
:Berpusatkan bahan
PENGGABUNGJALINAN :

PENYERAPAN :
Muzik
TEKNIK :
KP :
TMK :
EMK : keusahawanan

BBM : Cont :Hasil Topi


Hari lahir.

NILAI : Keberanian
Guru menyatakann definisi pualaman
KBKK :
STRATEGI : Cont
:Berpusatkan bahan
TEKNIK : Cont :
Soaljawab

3
.

PENGGABUNGJALINAN :

PENYERAPAN :
KP :
TMK :
EMK :
LANGKAH 2
00.00 00.00
(00 minit)

1.0

2.0

Alatan dan Bahan


Penghasilan

1
.

Langkah
Penghasilan
2
.

APLIKASI SENI
Guru menayangkan slaid alat dan bahan yang digunakan
untuk membuat corak untuk topi hari lahir dengan
menggunakan teknik pualaman..
Guru dan murid bersoal jawab mengenainya.
Guru menayangkan slaid cara menghasilkan corak
dengan menggunakan teknik pualaman dan menyuruh
murid melihatnya dengan teliti.

BBM : Alat :
Bahan :

LANGKAH/MASA

ISI PELAJARAN

STANDARD PEMBELAJARAN

ILUSTRASI AKTIVITI

Bancuh warna yang hendak digunakan (warnawarna asas)

Langkah 1

Renjiskan warna air pada permukaan kertas lukisan


dengan menggunakan jari

Langkah 2

Ulang langkah ke dua menggunakan warna yang


berlainan untuk mendapatkan corak yang tidak
terancang secara percikan

Langkah 3

Karya yang telah siap dikeringkan dan hasilan


tersebut digunting mengikut saiz botol minuman
atau cawan kertas yang dipotong.

Hasilan tadi digulung dan dimasukkan ke dalam


botol minuman dan digamkan/ dilekatkan pada
bahagian luar cawan kertas.

Murid boleh menghias bekas mengikut kreativiti masingmasing.


( Contoh : membuat tapak, tambah kolaj)

Langkah 4

Langkah 5

NILAI : diiplin
KBKK :
STRATEGI : Cont
:Berpusatkan bahan
TEKNIK : Cont :
Soaljawab
PENGGABUNGJALINAN :

PENYERAPAN :
KP :Interpersonal:
EMK : TMK

LANGKAH/MASA
LANGKAH 3
00.00 00.00
(00 minit)

ISI PELAJARAN
1.0

Penghasilan Corak
Topi hari lahir

STANDARD PEMBELAJARAN
1
.

EKSPRESI KREATIF
Guru mengedarkan alat dan bahan kepada murid.

2
.

Guru menyuruh murid menghasilan corak untuk topi hari


lahir dengan menggunakan teknik pualaman secara
individu berdasarkan langkah-langkah pengahsilan yang
ditunjukkan sebelum ini.
Murid menghasilan corak masing-masing.

3
.

ILUSTRASI AKTIVITI
BBM :
NILAI :
KBKK :
STRATEGI :
TEKNIK :
PENGGABUNGJALINAN :

PENYERAPAN :
KP :
TMK :
EMK :

Guru membimbing murid

4
.
LANGKAH 4
00.00 00.00
(00 minit)

1.0

Karya Corak
Hiasan Bekas
Serbaguna Murid

1
.

APRESIASI SENI
Guru menyuruh beberapa orang murid ke hadapan
untuk mempamerkan dan memberi pendapat tentang
hasil kerja mereka.

BBM :
NILAI :
KBKK :
STRATEGI :
TEKNIK :
PENGGABUNGJALINAN :

2
.

Murid membuat penilaian terhadap hasil murid lain dan


berbincang tentang nilai harga.
Guru membimbing murid.

PENYERAPAN :
KP :
TMK :
EMK

3
.
PENUTUP
00.00 00.00
(00 minit)

1.0

Kreativiti dan
Manfaat Mengitar
semula Bahan
Buangan.

1
.

Murid berbincang apakah hasilan lain yang boleh


dihasilkan daripada teknik renjisan (pembalut buku,
penanda buku, frem gambar dan lain-lain).

Guru berbincang dengan murid


2
. - bahawa menghasilkan barangan sendiri dapat
menjimatkan kos.
- Bahan buangan masih boleh digunakan semula.
- Mengetahui kaitan seni
- visual dengan nilai-nilai komersil.
Guru memaklumkan kepada murid yang mempunyai
facebook dan blog untuk mempromosikan hasil karya
3 untuk dijual kepada
. - rakan-rakan dan kenalan .

IMPAK/ REFLEKSI:

BBM :
NILAI :
KBKK :
STRATEGI :
TEKNIK :
PENGGABUNGJALINAN :

PENYERAPAN :
KP :
TMK :
EMK :

______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
