Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

REKA BENTUK TEKNOLOGI


TAHUN 4 MARAGATHAM
TAJUK
MASA
STANDARD KANDUNGAN
STANDARD PEMBELAJARAN

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

RINGKASAN

KEMAHIRAN

ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM
BAHAN BANTU MENGAJAR

AKTIVITI PENGAJARAN DAN


PEMBELAJARAN

1.0 ORGANISASI DAN KESELAMATAN BENGKEL


60 minit
1.1 Mengenal pasti struktur organisasi bengkel.
1.1.1 Menyatakan struktur organisasi bengkel berpandukan
carta.
1.1.2 Menyediakan jadual tugas berpandukan struktur
organisasi bengkel.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1. Menyediakan satu struktur organisasi bengkel yang
lengkap.
2. Menyediakan jadual bertugas bengkel berpandukan
struktur organisasi bengkel yang disediakan.
Murid dapat mengenal pasti dan menyediakan struktur
organisasi bengkel dan jadual bertugas bengkel serta
mengamalkannya.
1. Boleh berperanan dalam organisasi.
2. Mengamalkan jadual bertugas benkel yang telah
disediakan.
1. Boleh memimpin orang lain dengan baik.
2. Boleh membentuk persekitaran yang bersih dan teratur.
1. Carta organisasi
2. Jadual bertugas
3. Komputer riba
4. LCD
5. PowerPoint slaid
Set Induksi
1. Guru memanggil Ketua Kelas dan Penolong Ketua Kelas
tampil ke depan dan memperkenalkan diri.
2. Guru bersoal kepada murid tentang peranan Ketua Kelas
dan Penolong Ketua Kelas kepada murid-murid.
3. Murid-murid menyatakan tugas-tugas yang diamalkan
oleh Ketua Kelas dan Penolong Ketua Kelas.
4. Guru menceritakan tentang kepentingan untuk melantik
seorang pemimpin semasa berada di bengkel,
sepertimana mereka mempunyai di kelas.
Langkah 1
1. Guru menerangkan tentang definisi struktur organisasi
bengkel .
2. Guru memaparkan satu contoh carta organisasi bengkel.
3. Guru menerangkan tentang tugas-tugas setiap jawatan
seperti Fomen, Penolong Fomen, Ketua Kumpulan dan
ahli-ahli kumpulan semasa berada di bengkel.
4. Murid-murid mengetahui tentang kepentingan

PENILAIAN PENGAJARAN DAN


PEMBELAJARAN

PENGETAHUAN SEDIA ADA

menyediakan struktur organisasi bengkel.


Langkah 2
1. Guru menerangkan tentang jadual bertugas.
2. Guru menyenaraikan tugasan-tugasan yang perlu
diamalkan oleh murid-murid semasa berada di bengkel.
3. Murid-murid mengetahui tentang kepentingan
menyediakan jadual bertugas d bengkel.
Langkah 3
1. Guru membahagikan murid-murid kepada 5 kumpulan.
2. Guru bersama murid-murid menyediakan struktur
organisasi bengkel dan jadual bertugas kelas 4 Vairam.
3. Murid-murid menyalin struktur organisasi bengkel dan
jadual bertugas yang disediakan di buku nota mereka.
Penutup
1. Guru mengedarkan lembaran kerja yang berkaitan
dengan tajuk yang dipelajari pada hari ini.
2. Murid-murid menjawab latihan yang disediakan oleh guru
secara individu.
3. Guru membuat rumusan tentang pelajaran hari ini.
4. Murid-murid mula mengamalkan jadual bertugas yang
disediakan sebelum meninggalkan bengkel.
1. Guru mengedarkan satu lampiran struktur organisasi
bengkel yang kosong kepada setiap murid untuk
dilengkapkan.
2. Murid menyenaraikan jenis-jenis tugasan di dalam
bengkel.
Murid telah didedahkan dengan struktur organisasi kelas yang
perlu dipatuhi di sekolah.

REFLEKSI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN :
