Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

REKA BENTUK TEKNOLOGI


TAHUN 4 VIVEGHAM
TAJUK
MASA
STANDARD KANDUNGAN
STANDARD PEMBELAJARAN

6.0 SAINS RUMAHTANGGA


60 minit (2 waktu)
6.1 Menghasilkan Artikel Jahitan
6.1.1 Menyatakan artikel jahitan dan kegunaannya seperti beg
pensel, sarung kusyen, kusyen mini dan penggantung
surat.
6.1.2 Mengenal pasti alatan jahitan iaitu gunting kertas, gunting
fabrik, pembaris lurus, pita ukur, roda surih, kertas karbon
tukang jahit, kapur tukang jahit, peretas jahitan, jarum
peniti, dan jarum jahit tangan.
6.1.3 Menyatakan jenis bahan jahitan iaitu fabrik dan benang.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

1) Menyatakan artikel jahitan dan kegunaannya.


RINGKASAN

2) Mengenal pasti alatan jahitan.


Murid dapat menyatakan contoh artikel jahitan serta dapat

KEMAHIRAN
ELEMEN MERENTAS

mengenal pasti alatan jahitan.


1) Menamakan alatan jahitan.
1) Keusahawanan: (EK3) berjaya menjalankan tugasan

KURIKULUM

mengikut perancangan
2) Kreativiti & Inovatif boleh menjana idea
3) Nilai murni - Jimat cermat, keselamatan
4) Pendidikan Alam Sekitar
1) Artikel jahitan

BAHAN BANTU MENGAJAR

2) Kit alatan jahitan


3) LCD projector
4) Carta
AKTIVITI

PENGAJARAN

PEMBELAJARAN

DAN

5) Lembaran kerja
SET INDUKSI 5 MINIT
1) Guru menunjukkan beberapa contoh artikel jahitan.
2) Guru bersoal jawab dengan murid:
a) Apakah nama artikel jahitan ini?
Jawapan : Alas dulang, permainan lembut, sarung kotak tisu.
b) Dimanakah kamu biasa melihat artikel jahitan ini?
Jawapan : Di rumah, pasar raya, pasar malam.

c) Bolehkah kamu menghasilkan artikel seperti ini?


Jawapan : Pelbagai respon dari murid.
3) Guru mengaitkan jawapan murid dengan pembelajaran pada
hari ini.
LANGKAH 1 5 MINIT
1) Guru menayangkan sebuah video yang memperkenalkan
alatan jahitan.
ALATAN JAHITAN:
gunting kertas, gunting fabrik, pembaris lurus, pita ukur, roda
surih, kertas karbon tukang jahit, peretas jahitan, jarum peniti,
kapur tukang jahit, dan jarum jahit tangan.
AKTIVITI 10 MINIT
1) Guru membahagikan murid kepada dua kumpulan lalu
mengadakan kuiz dengan menggunakan persembahan
Powerpoint.
2) Setiap kumpulan diberi ais krim stik yang ditanda dengan
huruf A, B,C, D.
3) Murid akan menjawab soalan dengan menunjukkan ais krim
stik secara berkolabrasi.
LANGKAH 2 15 MINIT
1) Guru membahagikan murid kepada dua kumpulan.
2) Guru meminta murid bergerak secara satu stesen ke
stesen setelah meniup wisel.
3) Setiap stesen, mengandungi no berserta dengan
gambar, nama gambar dan bahan maujud.
4) Murid perlu menyenaraikan nama gambar yang dilihat
mengikut nombor dalam kertas yang disediakan.

5) Setelah itu, guru menyediakan ruang bagi murid untuk


menyusun atur nama alatan mengikut gambar.
6) Guru meminta murid untuk berkumpul lalu menerangkan
fungsi bagi setiap alatan mengikut gambar dan membuat
penilaian terhadap susun atur nama alatan.
AKTIVITI 20 MINIT
MENCARI HARTA KARUN

1)

Guru membahagikan murid kepada dua kumpulan.

2)

Dalam aktiviti ini, murid diberi arahan untuk bergerak ke


satu tempat ke tempat yang lain dan perlu mencari kata
kunci seterusnya sehingga mendapat kata kunci TAMAT.

3)

Setiap kata kunci memiliki fungsi bagi nama alatan.

5)

Oleh itu, mereka perlu berkumpul setiap fungsinya lalu perlu


memadankan fungsi dengan susun atur nama alatan.

4)

Penilaian akan dibuat oleh guru.

PENILAIAN 5 MINIT
1) Guru memberikan lembaran kerja untuk menilai kefahaman
murid.

PENUTUP 5 MINIT
PENILAIAN PENGAJARAN DAN

1) Murid bersama guru membuat rumusan topik pelajaran.


Murid menjawab soalan yang disediakan dalam lembaran kerja-

PEMBELAJARAN
PENGETAHUAN SEDIA ADA

penilaian
1) Murid pernah melihat dan memiliki contoh-contoh artikel
yang dinyatakan.
2) Murid juga pernah melihat dan memiliki alatan jahitan seperti
gunting fabrik, jarum jahit, jarum peniti, pita pengukur, fabrik
dan benang,.

REFLEKSI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN :
