Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL

Mata Pelajaran

Pendidikan Moral

Tarikh

10 Julai 2015

Kelas

Tahun 1 Bijak

Jumlah Murid

35 orang

Masa

8.00 - 9.00 pagi (60 minit)

Tajuk

Hidup Saling Membantu

Tema

Saya Baik Hati

Nilai

1.9 Baik Hati

Nilai Sampingan

Tolong menolong, rajin, kasihan belas

Pengetahuan sedia ada

Murid pernah membantu rakan yang terjatuh.

Hasil Pembelajaran

Kognitif :
1. Membincangkan sebab perlu membantu orang yang
perlukan bantuan.
2. Menyenaraikan faedah saling membantu
Afektif :
1. Menyedari orang yang susah perlu dibantu.
Aktif / Tingkah laku:
1. Membantu orang yang sedang dalam kesusahan.
2. Mengamalkan sikap baik hati setiap masa

Teknik
Emk

Sumber P&P

KBKK

Sumbangsaran dan perbincangan


Nilai Murni , kreatif dan inovatif
Gambar-gambar, pita rakaman lagu Tolong Kami
Bantu Kami nyanyian P. Ramli, buku teks, Gambar untuk
diwarna
Membuat inferens

LANGKAH

Set
Induksi
(10 minit)

Langkah 1
(15 minit)

ISI
PELAJARAN

Lagu Tolong Kami


Bantu Kami
Nyanyian P. Ramli

Maksud Baik Hati:


Peka terhadap
perasaan dan
kebajikan diri
sendiri dan orang
lain dengan
memberi bantuan
dan sokongan moral
secara tulus ikhlas

AKTIVITI GURU

AKTIVITI MURID

CATATAN

Guru
memperdengarkan
beberapa rangkap
lagu tersebut dari
pita rakaman.

Murid mendengar
lagu tersebut dan
yang tahu ikut
menyanyi bersama.

BBM
Pita rakaman

Guru mengaitkan
lagu itu dengan isi
pelajaran tentang
hidup saling
membantu

Murid memahami
hubungan seni kata
lagu tersebut dengan
tajuk.

Guru membacakan
maksud baik hati
dengan cara murid
ikut beramai-ramai.

Murid mendengar dan


mengikut beramairamai.

Guru meminta
seorang murid
membaca
manakala murid
yang lain ikut
beramai-ramai.

BBM
Carta

Seorang murid
membaca dan murid
lain ikut beramairamai.

Guru menerangkan
maksud baik hati .
Murid
mendengar
penerangan guru
Langkah 2
(15 minit)

Gambar-gambar
yang berkaitan
dengan baik hati.
Gambar murid
sekolah membantu
guru membuat
persediaan
menjayakan sukan
sekolah mereka.
1. Apakah yang
sedang dilakukan
oleh murid-murid
dalam gambar itu?
2. Apakah
bantuan yang

BBM
Gambar dari
buku teks

Guru bersoal jawab


dengan murid
tentang gambar
tersebut.

Murid memberikan
jawapan berdasarkan
gambar

boleh kamu
berikan untuk
menjayakan
sekolah kamu?
Langkah 3
(15 minit)

Kebaikan saling
membantu:

Guru menerangkan
kebaikan saling
membantu .

Murid diminta
memberikan lain-lain
jawapan yang sesuai.

Penerangan

Guru membuat
rumusan tentang
perlunya
membantu
keluarga, guru, dan
juga orang lain.

Murid mendengar
rumusan.

Bersoal
jawab

1. Dapat
meringankan
kerja.
2. Mengeratkan
persahabatan
3. Disukai orang
4. Lain-lain
jawapan
Penutup
(5 minit)

Rumusan.

Lagu Tolong Kami


Bantu Kami

Aktiviti mewarna.

Refleksi :

Guru mengajak
murid menyanyikan
lagi lagu tersebut.
Guru mengedarkan
gambar gotong
royong dan
meminta murid
mewarnakan dan
menyiapkan di
rumah.

Bersoal
jawab

BBM
Pita
Rakaman
Murid menyanyikan
lagi lagu tersebut.
Murid mula
mewarnakan gambar
tersebut dan
menyiapkannya di
rumah.

BBM
Edaran
