Anda di halaman 1dari 13

ISI KANDUNGAN Muka Surat

1. Rancangan Pengajaran Harian 1

2. Set Induksi 3

3. Lampiran 5

 Lampiran A : Dialog lakonan


 Lampiran B : Soalan – berkaitan lakonan
 Lampiran C : Penilaian dan pengukuhan
 Lampiran D : Tayangan video pendek – Iklan Petronas
 Lampiran E : Huraian Sukatan Pendidikan Moral Tingkatan 5
 Lampiran F : Jawapan bagi soalan (Lampiran B)

4. Rujukan 13
A) RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Hari : Rabu

Tarikh : 21 Januari 2011

Matapelajaran : Pendidikan Moral

Tingkatan : 5 Sopan

Masa : 9:00 pagi – 9:30 pagi

Bidang Pembelajaran : Nilai berkaitan dengan perkembangan diri

Nilai : 1.4: Bertanggungjawab

Unit : Unit 4: Perancangan teliti menjamin kejayaan

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar akan


dapat:

1. Kognitif
i. Menyatakan tiga kepentingan mempunyai wang
simpanan.

2. Afektif
i. Menunjukkan rasa bangga mengamalkan sikap
menabung.

3. Psikomotor
i. Memulakan tabungan untuk masa hadapan.

Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar mempunyai pengetahuan mengenai kepentingan wang

1
dalam kehidupan.

Pendekatan : Pemupukan Nilai

Teknik : Main Peranan & Sumbang saran

Bahan Bantu Mengajar :


o Lampiran A : Dialog lakonan
o Lampiran B : Soalan – berkaitan lakonan
o Lampiran C : Soalan – Penilaian dan pengukuhan
o Lampiran D : Tayangan video pendek – Iklan Petronas

Penerapan Nilai Murni : 1. Menabung perlu untuk masa depan.


2. Sedikit-sedikit, lama-lama jadi bukit.

Refleksi : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, 26 daripada 28


orang pelajar dapat menyatakan tiga kepentingan mempunyai
wang simpanan dengan 100% ketepatan

2
B) SET INDUKSI

BIDANG 1 : NILAI BERKAITAN DENGAN PERKEMBANGAN DIRI


NILAI 1.4 : BERTANGGUNGJAWAB
UNIT 4 : PERANCANGAN TELITI MENJAMIN KEJAYAAN

Langkah Kemahiran / Aktiviti Pengajaran dan Strategi / Sumber


/ Masa Penyerapan Pembelajaran
Set Pengenalan 1. Guru bersoal-jawab apa yang 1. Penerangan
Induksi dapat dihayati dari video yang 2. Video pendek
(5 minit) 1. Tayangan video telah ditayangkan.
pendek.
Langkah I Pendekatan 1. Guru menyediakan dialog 1. Dialog
(10 minit) Pemupukan Nilai mengenai satu situasi yang perlu (Lampiran A)
dilakonkan oleh pelajar berkaitan
1. Teknik Main nilai bertanggungjawab.
Peranan. 2. Dua orang pelajar akan dipilih
oleh guru untuk melakonkan
watak.
4. Pelajar lain akan menjadi 2. Persembahan
penonton dan memahami lakonan
yang dilakonkan oleh rakan
mereka.
5. Masa diberikan selama 10 minit
bagi persembahan.
Langkah Pendekatan 1. Guru akan bertanyakan soalan 1. Soalan
II Pemupukan Nilai berdasarkan lakonan. (Lampiran B)
(10 minit) 2. Guru memilih wakil pelajar untuk 2. Penerangan
1. Teknik : menjawab soalan 3. Soalan penilaian
Sumbang saran (Lampiran C)
Oleh Pelajar.
3. Setelah para pelajar selesai 4. Video pendek Iklan
menjawab soalan, guru akan Petronas (Lampiran
menayangkan sebuah video D)

3
pendek tentang kepentingan
membuat tabungan sejak dari
awal
Penutup Rumusan 1. Guru memberi soalan 1. Soalan pengukuhan
(5 minit) pengukuhan dan membuat (Lampiran C)
rumusan berkenaan sikap 2. Penerangan
bertanggungjawab dalam
merancang keperluan masa
hadapan.

LAMPIRAN A: DIALOG

4
May terserempak dengan Jun semasa dalam perjalanan pulang dari membeli-belah di
pasaraya.

May : Jun! Awak nak ke mana?

Jun : Ke bank! Nak simpan duit ni.

May : Wow!! Banyak nya duit awak. Dari mana awak dapat duit ni?

Jun : (Berbisik – Saya terjumpa duit ni). Eh, tak adalah.. Saya bergurau je tadi..
Hasil dari simpanan wang saku yang diberi oleh mama saya. Saya simpan
sikit-sikit.. Bak kata orang tua, sikit-sikit, lama-lama jadi bukit!

May : Macam mana awak boleh simpan wang saku awak? Kalau saya, saya akan
habiskan kesemua duit saku saya sebab saya suka makan..

Jun : Eh, May.. tak boleh begitu. Kita mestilah sentiasa berwaspada dan beringat-
ingat akan malapetaka yang mungkin terjadi tanpa kita jangka. Kita tak
tahu apa yang akan berlaku pada hari mendatang. Selalunya saya akan
menggunakan sebahagian sahaja wang saku yang diberikan, dan selebihnya
akan saya simpan. Kemudian, apabila tabung saya dah penuh, saya akan
simpan di bank.

May : Ooo..begitu. Saya pun nak ikut jejak awak lah! Saya pun nak mula menabung
sekarang.

Jun : May, kalau kita mula menabung dari sekarang, kita dapat beli apa sahaja
yang kita perlu. Kita juga boleh menggunakan wang simpanan tadi sebagai
wang belanja semasa kita di universiti nanti sekiranya kita menghadapi
kesempitan wang.

May : Betul cakap awak.

Jun : Jom ikut saya ke bank, nanti kita boleh berbual lagi.

LAMPIRAN B : SOALAN

5
1. Apakah kepentingan mempunyai wang simpanan?

i. ..............................................................................................................................

ii. …………………………………………………………………………………..

iii. …………………………………………………………………………………..

2. Bagaimana cara untuk memulakan wang simpanan?

..........................................................................................................................................

…………………………………………………………………………………………..

3. Apakah yang akan berlaku sekiranya kita tiada wang simpanan?

…………………………………………………………………………………………..

…………………………………………………………………………………………..

LAMPIRAN C : Penilaian dan pengukuhan

6
Penilaian : Pelajar di minta untuk melakarkan gambar barang impian (sekurang-
kurangnya satu) yang ingin dimiliki melalui hasil wang simpanan yang
telah dikumpul.

Pengukuhan : Pelajar di minta untuk menyenaraikan perbelanjaan selama seminggu


dengan menggunakan jadual yang disediakan.

Contoh :

Tarikh Wang saku Perbelanjaan (RM) Tabungan


(RM) (RM)

A B A-B

3 Jan 2011 8.00 Tambang bas untuk 5 0.00


hari = 8.00

4.00 Mi goreng = 2.00 2.00

4 Jan 2011 4.00 Buku cerita = 2.00

Air soya = 0.50

Nasi lemak = 1.00 0.50

5 Jan 2011 4.00 Air sirap = 0.50

Sandwich = 1.00 2.50

6 Jan 2011 4.00 Rojak = 1.00

Nasi lemak = 1.00

Roti canai = 1.00

Air sirap = 0.50 0.50

7 Jan 2011 4.00 Mi rebus = 2.00

Air anggur = 0.50 1.50

Jumlah 28.00 = 21.00 7.00


mingguan

Perbelanjaan oleh :

7
Tarikh Wang saku (RM) Perbelanjaan (RM) Tabungan
(RM)

A B A-B

Jumlah
mingguan

LAMPIRAN D: Video pendek Iklan Petronas

8
Iklan+Petronas+2008.flv

LAMPIRAN E:

HURAIAN SUKATAN PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL TINGKATAN 5

9
CADANGAN
KANDUNGAN HASIL
NILAI AKTIVITI
AKADEMIK PEMBELAJARAN
PEMBELAJARAN
Bertanggungjawab Sikap Merancang masa I Menghasilkan roda
Kesanggupan diri bertanggungjawab depan dengan penuh masa depan berkaitan
seseorang untuk menjamin masa tanggungjawab kerjaya yang dipilih
memikul dan depan
melaksanakan tugas Perancangan secara ii Menyediakan senarai
serta kewajipan bertanggungjawab perbelanjaan untuk
dengan sempurna. kunci kejayaan hidup masa depan
- Perancangan untuk
masa depan
- Perbelanjaan
- Kerjaya
- Kehidupan dewasa
dan berkeluarga

LAMPIRAN F : Jawapan bagi soalan dialog (Lampiran B)

1. Apakah kepentingan mempunyai wang simpanan?


i. Untuk digunakan sekiranya ditimpa malapetaka

10
ii. Untuk membeli barang yang diingini
iii. Untuk digunakan semasa di universiti sekiranya menghadapi kesempitan wang

2. Bagaimana untuk memulakan wang simpanan?


Menggunakan sebahagian dari wang saku yang diberi, selebihnya disimpan di dalam
tabung

3. Apakah yang akan berlaku sekiranya kita tiada wang simpanan?


Hidup akan menjadi susah kerana tiada sumber kewangan

RUJUKAN

Abdul Rahman Md. Aroff. Pendidikan Moral : Teori Etika dan Amalan Moral. Serdang:
Penerbit Universiti Putra Malaysia.

11
Abdul Rahman Md. Aroff, Chang Lee Hoon. Siri Pendidikan Longman : Pendidikan
Moral.Petaling Jaya: Longman Malaysia Sdn. Bhd.

Hena Mukherjee; Judy Ellis; Chang Lee Hoon, N. S. Rajendran. Strategi Pengajaran
Pendidikan Moral KBSM. Petaling Jaya: Penerbit Fajar Bakti Sdn. Bhd.

Kaladewi a/p Arumugam, Chang Keng Ling, Napisah binti Muhamad. Pendidikan Moral
Tingkatan 5: Buku Teks. Kuala Lumpur: Dewan Bahasa dan Pustaka.

Noraini Abd Rahim, Nurul Ashikin Kamarudin, Aida Madiha Azmi. Xplor Pendidikan Moral
SPM . Seri Kembangan : Info Didik

RUJUKAN INTERNET

http://www.youtube.com/watch?v=jSqg7gtFVKk&feature=related

12
