Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tingkatan : Empat Setia


Bilangan pelajar : 28 orang
Tahap : Sederhana
Masa : 40 minit
Bidang pembelajaran : 1. Nilai Berkaitan Dengan Perkembangan Diri
Pengetahuan sedia ada : Pelajar mengetahui cara-cara bersederhana dalam menyambut
sesuatu perayaan, majlis dan hari kebesaran
Nilai : 1.12 Kesederhanaan
Bersikap tidak keterlaluan dalam membuat pertimbangan dan
tindakan sama ada dalam pemikiran, pertuturan atau perlakuan
tanpa mengabaikan kepentingan diri dan orang lain
Kandungan akademik : Sikap kesederhanaan dalam kehidupan
 Amalan kesedehanaan dalam kehidupan mengikut perspektif
agama
- Islam
- Buddha
- Hindu
- Kristian
- Sikh
Tajuk : Kesederhanaan menjamin kebahagiaan hidup
Hasil pembelajaran : Di akhir pembelajaran, pelajar dapat:
1) Kognitif
Menyatakan 3 amalan kesederhanaan yang terdapat dalam
ajaran agama Islam dan Buddha

2) Afektif
Selesa mengamalkan sikap bersederhana dalam kehidupan

3) Psikomotor
Bersikap bersederhana dalam kehidupan seharian
Pendekatan : Pembelajaran aktif
1
Teknik : Dialog, penggunaan ICT, main peranan
BBM : Kad situasi, video pendek, kertas dialog dan lembaran kerja

2
LANGKAH/ ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN STRATEGI/KAEDAH/
AKTIVITI GURU AKTIVITI PELAJAR
MASA BBM/ NILAI/KBKK
Pengurusan i) Guru meminta para Pelajar-pelajar duduk di Nilai:
Awal kelas pelajar membuat tempat masing-masing dan Mematuhi arahan dan
(5 minit) senaman ringan. mengikuti arahan guru. memberi tumpuan.

ii) Guru meminta pelajar


memotivasikan diri
sendiri sebelum
pengajaran dan
pembelajaran.
Set Induksi Soalan: i) Guru menayangkan i) Pelajar menghayati video BBM:
(5 minit) satu video pendek pendek yang Video pendek.
Cikgu mahu kamu kepada pelajar. ditayangkan.
menghayati video pendek (Lampiran 1) KBKK:
yang akan ditayangkan Boleh memberi
sebentar lagi. pandangan.

Pada pendapat kamu, ii) Guru meminta pelajar ii) Pelajar menjawab soalan Nilai:
apakah nilai yang memberitahu nilai yang yang telah diberikan oleh Berfikiran terbuka.
terdapat di dalam video terdapat dalam video guru.
tersebut? yang telah ditunjukkan.
Aktiviti 1 i) Guru menerangkan i) Murid mendengar apa BBM:

3
(10 minit) amalan kesederhanaan yang dikatakan oleh Persembahan slaid.
mengikut ajaran Islam guru.
dan Buddha
menggunakan
persembahan slaid. KBKK:
Soalan: (Lampiran 2) Fokus dan berupaya
mencatat isi yang
Pelajar semua diminta ii) Guru juga meminta ii) Pelajar mencatat isi disampaikan.
supaya mencatat semua pelajar menghayati dan penting yang terdapat
isi yang akan mencatat isi penting dalam persembahan
disampaikan oleh cikgu yang terdapat dalam slaid.
kerana aktiviti akan persembahan slaid Nilai:
diadakan selepas ini. tersebut. Mematuhi arahan.
Aktiviti 2 Soalan: i) Guru meminta 3 orang i) 3 orang pelajar ke BBM:
(10 minit) pelajar ke hadapan hadapan kelas. Kad situasi.
Cikgu mahu 2 orang kelas untuk melakukan
pelajar perempuan dan aktiviti main peranan.
seorang pelajar lelaki ke (Lampiran 3)
hadapan untuk berlakon.
ii) Guru memberikan kad ii) Pelajar mengambil kad KBKK:
situasi kepada pelajar- situasi yang diberikan Kreatif dan berupaya
pelajar tersebut. oleh guru. menjawab soalan yang
diberikan.
4
……………… (nama iii) Setelah aktiviti selesai, iii) Pelajar yang dipilih
pelajar). Apakah nilai- guru memilih seorang menjawab soalan yang
nilai yang ditunjukkan pelajar secara rawak dikemukan oleh guru.
oleh Ah Heng? untuk menjawab soalan
berdasarkan aktiviti
lakonan tersebut.
Penilaian i) Guru mengedarkan BBM:
(5 minit) kertas dialog kepada Kertas dialog.
semua pelajar.
Soalan:
ii) Guru meminta pelajar i) Pelajar menjawab soalan
Cikgu mahu kamu menjawab soalan yang diberikan. KBKK:
fahami dialog yang berdasarkan dialog Fokus dan berupaya
diberikan dan jawab yang telah diberikan. menjawab soalan yang
soalan-soalan yang (Lampiran 4) diberikan.
terdapat di bawahnya.

Kepada pelajar yang ii) Pelajar yang ingin


ingin membacakan menjawab mengangkat
jawapannya, sila angkat tangan.
tangan.
Penutup Soalan: Membuat BBM:
(5 minit) kesimpulan Lembaran kerja.
5
Kepada sesiapa yang i) Guru membuka ruang i) Pelajar bangun dan
ingin membuat rumusan kepada pelajar-pelajar memberikan
tentang keseluruhan untuk membuat pendapatnya tentang sesi
pembelajaran pada hari rumusan secara pembelajaran yang
ini dipersilakan. menyeluruh berkenaan dijalankan. KBKK:
dengan apa yang Boleh merumuskan
diperolehi sepanjang tentang apa yang telah
P&P. dipelajari.

ii) Guru membuat


kesimpulan secara
keseluruhan mengenai
tajuk yang diajar. Nilai:
Berani, yakin, mampu
Cikgu mahu kamu iii) Guru mengarahkan merumuskan
menyiapkan tugasan ini pelajar untuk pembelajaran yang
dan sila hantar pada menyiapkan lembaran dipelajari dan mendengar
minggu hadapan sebelum kerja yang diberikan. arahan.
kelas cikgu. (Lampiran 5). Guru
meminta pelajar
menghantarnya pada
minggu hadapan.

6
Refleksi:

………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
