Anda di halaman 1dari 14

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

Tarikh / Hari

: 11 Mac 2012 / Ahad

Kelas

: 5 Nobat

Mata Pelajaran

: Bahasa Melayu

Masa

: 30 minit

Bil. Pelajar

: 35 orang

Tajuk

: Keluarga Harmoni Hidup DiBerkati

Fokus Utama

: 1.1 Aras 2(i) Berbual tentang sesuatu perkara yang berkaitan kehidupan
seharian dengan menggunakan kata, ungkapan, ayat, sebutan,
intonasi dan nada yang sesuai.

Fokus sampingan : 5.1 Aras 2 (i) Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan
intonasi yag betul dan memahami perkara yang dibaca.
8.1 Aras 2 (i) Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan
ayat-ayat majmuk.
Objektif

Pada akhir pelajaran;


i. Murid dapat membaca teks dialog dengan intonasi suara yang betul.
ii. Murid dapat membina lima ayat majmuk dengan struktur ayat yang
betul.

Pengetahuan Sedia Ada: Murid dapat bercerita mengenai aktiviti seharian di rumah
bersama keluarga mereka.
Konsep

: Keluarga asas, hubungan kekeluargaan.

Bahan

: Power point, lembaran kerja dan alat tulis.

Nilai

: Kasih sayang, menghormati dan menghargai.

Kemahiran
Kemahiran Bahasa: Kemahiran bertutur,menulis dan mendengar.
Sistem bahasa

: Sistem ejaan, ayat tunggal, ayat majmuk, sebutan dan intonasi.

Kemahiran Bernilai Tambah (KBT)


Kemahira Berfikir : Membuat kaitan dan perhubungan, membuat infrens.
Kemahiran Belajar : Menerima maklumat, memproses, melaporkan
Kecerdasan Pelbagai : Kinestik, intrapersonal,naturalis dan emosi

Langkah/

Isi Pelajaran

Aktiviti Guru

Aktiviti Murid

Catatan

Masa

Set Induksi
(5 minit)

i) Guru

i) Murid menonton

menayangkan

paparan power

Murid ditayangkan

paparan power

point dan

KBT:

power point yang

point berkaitan

memahaminya.

menghubung-

berkaitan dengan

topik.

aktiviti harian
sebuah keluarga.

kait
ii) Murid diminta

ii) Guru meminta

menjelaskan

murid

aktiviti seharian di

memaklumkan

rumah

tentang aktiviti

BCB:
menonton
dengan aktif

harian di rumah.

BBM :

iii) Guru
menjelaskan tujuan

power point.

aktiviti dan tajuk


pengajaran yang
akan diajarkan
pada hari itu.

Langkah 1
(10 minit)

Aktiviti kumpulan
i) Mengumpul
maklumat
berkaitan
gambar.
ii) Mencatat
maklumat penting
berkaitan gambar.

i)Guru
membahagikan
murid kepada 5
kumpulan.
ii)Guru
mempamerkan
gambar beberapa
aktiviti seharian di
rumah.
iii) Guru berbincang
dengan murid
berkenaan infrens
yang telah
dicatatkan oleh
murid dalam
lembaran kerja .

i) Setiap kumpulan
berbincang
dengan
menyatakan idea
tentang gambar

KBT:

ii) Murid
memindahkan
maklumat dengan
membina ayat
berkaitan gambar.

ii) Mendengar
dengan aktif

iii) Wakil setiap


kumpulan akan
membentangkan
hasil perbincangan
kumpulan masingmasing.

menginterpretasi

BCB: i)Bersoal
jawab

BTM: power
point,
lembaran kerja
KBT:

Menghubungk
ait ,menjana
idea.

Langkah 2
(10 minit)

i) Membaca teks
dialog melalui
lembaran kerja.

ii)Menjawab
soalan kefahaman

i) Guru meminta
murid membaca
petikan yang
diedarkan dengan
intonasi suara yang
betul.

i) Murid diminta
membaca teks
dialog.
ii) Murid diminta
memahami
petikan dialog .

ii) Guru meminta


murid menjawab
soalan kefahaman.

BCB:
Memproses
maklumat dan
melaporkan
maklumat.
KP: Verbal
llinguistik,
interpersonal
Nilai:
Menghargai.
Kasih sayang
BBM:
Lembaran
kerja

Penutup
(5 minit)

i)Menyanyikan

i)Guru

i) Setiap kumpulan

KBT: Menjana

lagu berkaitan

mengedarkan lirik

diminta

idea

Kasih Sayang

lagu Sayang Ibu

memahami lirik

kepada ibu bapa.

Sayangi Bapa

lagu.

BCB:
Mengumpul,

ii)Guru membuat

ii) Guru meminta

ii)Murid

mencatat,

rumusan

murid menyatakan

menyanyikan lagu

melaporkan

mengenai

nilai murni berkaitan

dan menyatakan

maklumat.

pengajaran yang

lirik lagu.

nilai-nilai murni
di dalam lirik lagu .

telah diajar pada


hari ini.

Nilai-nilai
murni:

iii) Guru membuat


rumusan tentang

iii) Murid juga

topic pelajaran.

menyatakan nilai-

Menghargai,

nilai murni yang

menghormati

dipelajari hari ini

SLAID GAMBAR-GAMBAR POWER POINT (SET INDUKSI)

GAMBAR-GAMBAR AKTIVITI MEMBINA AYAT

SEKOLAH KEBANGSAAN SRI GUNONG


BORANG PENGURUSAN GRAFIK
Nama Kumpulan

: _____________________________Kelas : 5____________

Ketua Kumpulan

: _____________________________Tarikh : _____________

Nama ahli kumpulan : 1.__________________________ 4. ____________________


2._________________________ 5. ____________________
3.__________________________
ARAHAN

: 1. Bentuk satu kumpulan yang terdiri daripada lima atau enam orang ahli.
2. Teliti bahan rangsangan yang diberi dan bincangkan.
3. Bina ayat majmuk bagi setiap gambar tersebut. Gunakan kata hubung yang
sesuai.

1. _________________________________________________________________
2. ____________________________________________________________________
3. _____________________________________________________________________

SEKOLAH KEBANGSAAN SRI GUNONG


BORANG PENGURUSAN GRAFIK
Nama Kumpulan

: _____________________________Kelas : 5____________

Ketua Kumpulan

: _____________________________Tarikh : _____________

Nama ahli kumpulan : 1.__________________________ 4. ____________________


2._________________________ 5. ____________________
3.__________________________
ARAHAN

: 1. Bentuk satu kumpulan yang terdiri daripada lima atau enam orang ahli.
2. Teliti bahan rangsangan yang diberi dan bincangkan.
3. Bina ayat majmuk bagi setiap gambar tersebut. Gunakan kata hubung yang
sesuai.

1.

_____________________________________________________________________

2.

______________________________________________________________________

3. ______________________________________________________________________

SEKOLAH KEBANGSAAN SRI GUNONG


BORANG PENGURUSAN GRAFIK
Nama Kumpulan

: _____________________________Kelas : 5____________

Ketua Kumpulan

: _____________________________Tarikh : _____________

Nama ahli kumpulan : 1.__________________________ 4. ____________________


2._________________________ 5. ____________________
3.__________________________
ARAHAN

: 1. Bentuk satu kumpulan yang terdiri daripada lima atau enam orang ahli.
2. Teliti bahan rangsangan yang diberi dan bincangkan.
3. Bina ayat majmuk bagi setiap gambar tersebut. Gunakan kata hubung yang
sesuai

1.

______________________________________________________________________

2.

______________________________________________________________________

3. ______________________________________________________________________

SEKOLAH KEBANGSAAN SRI GUNONG


BORANG PENGURUSAN GRAFIK
Nama Kumpulan

: _____________________________Kelas : 5____________

Ketua Kumpulan

: _____________________________Tarikh : _____________

Nama ahli kumpulan : 1.__________________________ 4. ____________________


2._________________________ 5. ____________________
3.__________________________
ARAHAN

: 1. Bentuk satu kumpulan yang terdiri daripada lima atau enam orang ahli.
2. Teliti bahan rangsangan yang diberi dan bincangkan.
3. Bina ayat majmuk bagi setiap gambar tersebut. Gunakan kata hubung yang
sesuai.

1.

___________________________________________________________________

2.

_____________________________________________________________________

3. ______________________________________________________________________

SEKOLAH KEBANGSAAN SRI GUNONG


BORANG PENGURUSAN GRAFIK
Nama Kumpulan

: _____________________________Kelas : 5____________

Ketua Kumpulan

: _____________________________Tarikh : _____________

Nama ahli kumpulan : 1.__________________________ 4. ____________________


2._________________________ 5. ____________________
3.__________________________
ARAHAN

: 1. Bentuk satu kumpulan yang terdiri daripada lima atau enam orang ahli.
2. Teliti bahan rangsangan yang diberi dan bincangkan.
3. Bina ayat majmuk bagi setiap gambar tersebut. Gunakan kata hubung yang
sesuai.

1.

______________________________________________________________________

2. ______________________________________________________________________
3. ______________________________________________________________________

SEKOLAH KEBANGSAAN SRI GUNONG


BORANG PENGURUSAN GRAFIK
Nama Kumpulan

: _____________________________Kelas : 5____________

Ketua Kumpulan

: _____________________________Tarikh : _____________

Nama ahli kumpulan : 1.__________________________ 4. ____________________


2._________________________ 5. ____________________
3.__________________________
ARAHAN

: 1. Bentuk satu kumpulan yang terdiri daripada lima atau enam orang ahli.
2. Teliti bahan rangsangan yang diberi dan bincangkan.
3. Bina ayat majmuk bagi setiap gambar tersebut. Gunakan kata hubung yang
sesuai.

1.

__________________________________________________________________

2.

__________________________________________________________________

3. ___________________________________________________________________

Baca dialog berikut dengan intonasi suara yang betul.


Encik Zaki menegur anaknya, Farid , yang asyik melayari internet.
Encik Zaki : Fahmi,sudah siapkan kerja sekolah? Ayah lihat Farid asyik melayari internet
sahaja..
Farid

: Maafkan saya, ayah. Saya baru membuat separuh daripada latihan yang
Diberikan oleh cikgu. Terima kasih kerana mengingatkan saya, ayah.

Encik Zaki : Bilakah kamu hendak menyiapkannya? Esok hari Isnin. Sambunglah kerja
sekolah kamu itu dahulu.
Farid

: Ayah, langit kelihatan mendung. Hari hendak hujan. Bolehkah saya mengangkat
kasut sekolah yang saya jemur terlebih dahulu?

Encik Zaki: Baiklah, Farid. Selepas itu, Farid siapkan latihan yang diberikan oleh cikgu.
Farid

: Ya, ayah. Saya berjanji akan menyiapkan kerja sekolah saya pada petang ini juga.

Encik Zaki: Baguslah kalau begitu.


Jawab soalan-soalan berikut;
1.

Mengapakah Farid ditegur oleh ayahnya?

______________________________________________________________________
2. Pada pendapat kamu ,bagaimanakah Farid dapat menggunakan masa dengan bijak.

______________________________________________________________________
3.

Berikan dua kebaikan yang anda perolehi melalui penggunaan komputer.


a.

___________________________________________________________________

b. ___________________________________________________________________
LIRIK LAGU SAYANG IBU SAYANGI BAPA
(Irama Lagu Geylang Si Paku Geylang)
Korus
Geylang si paku geylang
Geylang si rama-rama
Pulang marilah pulang
Marilah pulang bersama-sama
Ulang korus
Sayangi ibu sayangi bapa
Jangan derhaka kepada mereka
Besar jasanya tiada terhingga
Hendak dibalas tiada upaya
Ulang korus
Ringan tulang amal sentiasa
Bantu mereka ringankan kerja
Usah biarkan mereka berdua
Berpenat lelah sepanjang masa
Ulang korus
Hati ibu jangan lukakan
Nanti kita dapat balasan
Hidup mendapat celaan Tuhan

(2kali)

Tidakkan berkat usaha kalian.
